REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy właściciel lokaty jednodniowej, przy jej likwidacji, musi zapłacić podatek?

Katarzyna Broniszewska
Czy właściciel lokaty jednodniowej, przy jej likwidacji, musi zapłacić podatek ?
Czy właściciel lokaty jednodniowej, przy jej likwidacji, musi zapłacić podatek ?

REKLAMA

REKLAMA

Lokaty jednodniowe funkcjonują (do 31 marca 2012 r.) w sposób pozwalający bankowi – jako płatnikowi - uniknąć obowiązku odprowadzania podatku. Skoro bank nie jest obciążony, to czy właściciel lokaty, przy wypłacie wszystkich środków na niej zgromadzonych, także będzie zwolniony od podatku, a jeśli nie to w jakim momencie powinien go uiścić?

Przepis art. 30 a) ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT, przewiduje, że  od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek (lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy (tzw. podatek Belki).

Autopromocja

Ryczałtowe rozliczenie oznacza m.in., że nie uwzględnia się przy obliczaniu podatku kosztów uzyskania przychodu. Przychody (dochody) wymienione art. 30 i podatkowe w formie ryczałtu, nie są łączone z dochodami innego rodzaju, które opodatkowane są według skali podatkowej.

Skutkuje to tym, że nie należy wykazywać ich w rocznym zeznaniu podatkowym. Naczelny Sąd  Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 11 stycznia 2001 (I SA/Łd 2048/98) orzekł, że w razie uznania określonego dochodu (przychodu) za wymieniony w art. 30 ust. 1 updof (ryczałtowe opodatkowanie), nie może być on ujmowany w rocznym zeznaniu podatkowym.

Dochody (przychody) te nie są łączone z dochodami, od których podatek odprowadza się na zasadach ogólnych opisanych w art. 27 ustawy. W związku z tym 19 % podatek płaci się  każdorazowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również nie stosuje się art. 45 ust. 3b ustawy o PIT, który zakłada, że podatnik w zeznaniu rocznym wykazuje należny podatek dochodowy (o którym mowa w art. 29-30a), jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika (w tym wypadku bank). Podatnik (właściciel lokaty) nie musi samodzielnie wykazywać i odprowadzać tego podatku.

Opodatkowanie lokat z jednodniową kapitalizacją – stanowisko Ministerstwa Finansów

Jest to podatek od zysków kapitałowych. Zysk pochodzący z lokaty jest automatycznie pomniejszany o 19 % podatek. Powoduje to, że bank przelewa klientowi na rachunek zysk, ale dopiero po pomniejszeniu o wysokość podatku.

W rocznym zeznaniu podatkowym nie uwzględnia się zysków, które pochodzą z lokaty, ponieważ już raz dokonano pobrania podatku od tej lokaty.

Lokata jednodniowa

Lokata jednodniowa skonstruowana jest w ten sposób, że odsetki od niej odprowadzane są każdego dnia. Dzięki temu ich jednorazowa wysokość jest niewielka.

Jeżeli wysokość odsetek nie przekroczy kwoty 2,49 zł, to wysokość podatku naliczonego od tej sumy będzie niższa niż 0,5 gr (2,49 zł x 19% = 0,4731 zł).

Jednocześnie należy wziąć się pod uwagę treść art. art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zwanej dalej ordynacją. Stosuje się go także do przepisów ustawy o PIT, ponieważ ona sama nie zawiera szczególnych regulacji w tym zakresie.

Przepis art. 63 § 1 zakłada, że podstawy opodatkowania (kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom) zaokrągla się do pełnych złotych. Następuje to w taki sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Autopromocja

W przypadku, gdy podatek naliczony wnosi 0,475 zł, to zaokrąglany jest w dół- do zera. Jeśli  podatek byłby wyższy niż 0,5 zł to zaokrąglenie nastąpiło by w górę- do 1 zł. Mechanizm ten powoduje, że bank- jako płatnik- nie ma obowiązku odprowadzania od tych kwot podatku.

L. Etel i P. Pietrasz w artykule pt.: ”Wykładnia Ministerstwa Finansów dotycząca zasad zaokrągleń jest niezgodna z Konstytucją” wskazali, że zaokrągleniu podlega kwota podatku, a nie jego rat. Podatnik lub organ podatkowy najpierw powinien zatem zaokrąglić kwotę podatku do pełnych złotych, a następnie ustalić proporcjonalne raty. Inne zasady zaokrąglania stosuje się w podatku od środków transportowych, gdzie zaokrągleniu nie podlega kwota podatku, a jedynie każda z rat.

Autopromocja

Zapłata podatku przy likwidacji lokaty jednodniowej

Opisane powyżej regulacje mają zastosowanie także w wypadku likwidacji lokaty przez klienta banku. Płatnikiem podatku odzysków kapitałowych jest bowiem bank. To  na banku ciąży obowiązek naliczenia, odprowadzenia i wpłacenia do urzędu skarbowego naliczonego podatku.

Mimo że w opisywanej sytuacji bank jest zwolniony od uiszczenia 19 % podatku, to obowiązek ten nie przejdzie na właściciela lokaty. Nie musi on odprowadzać podatku  w chwili likwidacji lokaty, ani w przeszłości.

Zmiana przepisów

Zjawisko unikania płacenia podatku Belki skłoniło Ministerstwo Finansów do podjęcia zmian w regulacjach podatkowych. Celem już uchwalonego rozwiązania jest uszczelnienie systemu podatkowego.

Przedmiotowa nowelizacja ordynacji podatkowej znajduje się w art. 4 ustawy z 22 grudnia 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 291, poz. 1707 z 30 grudnia 2011 r.). Nowelizacja ta wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od publikacji - czyli od 31 marca 2012 r.

Zmiana dotyczy sposobu zaokrąglania w naliczaniu podatku od zysków niektórych przychodów z kapitałów pieniężnych. Polegać na tym, że  naliczony podatek od zysków z lokat będzie teraz podlegać zaokrągleniu - do 1 grosza, a nie jak wcześniej - do 1 zł.

Podatek będzie pobierany od wszystkich lokat (także dotyczyć to będzie lokat z dzienną kapitalizacją odsetek) jednakowo.

Podatek Belki od każdego grosza odsetek

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 listopada 2011 r. (nr IPTPB2/415-494/11-2/AKr).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA