REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy właściciel lokaty jednodniowej, przy jej likwidacji, musi zapłacić podatek?

Katarzyna Broniszewska
Czy właściciel lokaty jednodniowej, przy jej  likwidacji, musi zapłacić podatek ?
Czy właściciel lokaty jednodniowej, przy jej likwidacji, musi zapłacić podatek ?

REKLAMA

REKLAMA

Lokaty jednodniowe funkcjonują (do 31 marca 2012 r.) w sposób pozwalający bankowi – jako płatnikowi - uniknąć obowiązku odprowadzania podatku. Skoro bank nie jest obciążony, to czy właściciel lokaty, przy wypłacie wszystkich środków na niej zgromadzonych, także będzie zwolniony od podatku, a jeśli nie to w jakim momencie powinien go uiścić?

Przepis art. 30 a) ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT, przewiduje, że  od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek (lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy (tzw. podatek Belki).

Autopromocja

Ryczałtowe rozliczenie oznacza m.in., że nie uwzględnia się przy obliczaniu podatku kosztów uzyskania przychodu. Przychody (dochody) wymienione art. 30 i podatkowe w formie ryczałtu, nie są łączone z dochodami innego rodzaju, które opodatkowane są według skali podatkowej.

Skutkuje to tym, że nie należy wykazywać ich w rocznym zeznaniu podatkowym. Naczelny Sąd  Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 11 stycznia 2001 (I SA/Łd 2048/98) orzekł, że w razie uznania określonego dochodu (przychodu) za wymieniony w art. 30 ust. 1 updof (ryczałtowe opodatkowanie), nie może być on ujmowany w rocznym zeznaniu podatkowym.

Dochody (przychody) te nie są łączone z dochodami, od których podatek odprowadza się na zasadach ogólnych opisanych w art. 27 ustawy. W związku z tym 19 % podatek płaci się  każdorazowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również nie stosuje się art. 45 ust. 3b ustawy o PIT, który zakłada, że podatnik w zeznaniu rocznym wykazuje należny podatek dochodowy (o którym mowa w art. 29-30a), jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika (w tym wypadku bank). Podatnik (właściciel lokaty) nie musi samodzielnie wykazywać i odprowadzać tego podatku.

Opodatkowanie lokat z jednodniową kapitalizacją – stanowisko Ministerstwa Finansów

Jest to podatek od zysków kapitałowych. Zysk pochodzący z lokaty jest automatycznie pomniejszany o 19 % podatek. Powoduje to, że bank przelewa klientowi na rachunek zysk, ale dopiero po pomniejszeniu o wysokość podatku.

W rocznym zeznaniu podatkowym nie uwzględnia się zysków, które pochodzą z lokaty, ponieważ już raz dokonano pobrania podatku od tej lokaty.

Lokata jednodniowa

Lokata jednodniowa skonstruowana jest w ten sposób, że odsetki od niej odprowadzane są każdego dnia. Dzięki temu ich jednorazowa wysokość jest niewielka.

Jeżeli wysokość odsetek nie przekroczy kwoty 2,49 zł, to wysokość podatku naliczonego od tej sumy będzie niższa niż 0,5 gr (2,49 zł x 19% = 0,4731 zł).

Jednocześnie należy wziąć się pod uwagę treść art. art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zwanej dalej ordynacją. Stosuje się go także do przepisów ustawy o PIT, ponieważ ona sama nie zawiera szczególnych regulacji w tym zakresie.

Przepis art. 63 § 1 zakłada, że podstawy opodatkowania (kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom) zaokrągla się do pełnych złotych. Następuje to w taki sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

W przypadku, gdy podatek naliczony wnosi 0,475 zł, to zaokrąglany jest w dół- do zera. Jeśli  podatek byłby wyższy niż 0,5 zł to zaokrąglenie nastąpiło by w górę- do 1 zł. Mechanizm ten powoduje, że bank- jako płatnik- nie ma obowiązku odprowadzania od tych kwot podatku.

L. Etel i P. Pietrasz w artykule pt.: ”Wykładnia Ministerstwa Finansów dotycząca zasad zaokrągleń jest niezgodna z Konstytucją” wskazali, że zaokrągleniu podlega kwota podatku, a nie jego rat. Podatnik lub organ podatkowy najpierw powinien zatem zaokrąglić kwotę podatku do pełnych złotych, a następnie ustalić proporcjonalne raty. Inne zasady zaokrąglania stosuje się w podatku od środków transportowych, gdzie zaokrągleniu nie podlega kwota podatku, a jedynie każda z rat.

Zapłata podatku przy likwidacji lokaty jednodniowej

Opisane powyżej regulacje mają zastosowanie także w wypadku likwidacji lokaty przez klienta banku. Płatnikiem podatku odzysków kapitałowych jest bowiem bank. To  na banku ciąży obowiązek naliczenia, odprowadzenia i wpłacenia do urzędu skarbowego naliczonego podatku.

Mimo że w opisywanej sytuacji bank jest zwolniony od uiszczenia 19 % podatku, to obowiązek ten nie przejdzie na właściciela lokaty. Nie musi on odprowadzać podatku  w chwili likwidacji lokaty, ani w przeszłości.

Zmiana przepisów

Zjawisko unikania płacenia podatku Belki skłoniło Ministerstwo Finansów do podjęcia zmian w regulacjach podatkowych. Celem już uchwalonego rozwiązania jest uszczelnienie systemu podatkowego.

Przedmiotowa nowelizacja ordynacji podatkowej znajduje się w art. 4 ustawy z 22 grudnia 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 291, poz. 1707 z 30 grudnia 2011 r.). Nowelizacja ta wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od publikacji - czyli od 31 marca 2012 r.

Zmiana dotyczy sposobu zaokrąglania w naliczaniu podatku od zysków niektórych przychodów z kapitałów pieniężnych. Polegać na tym, że  naliczony podatek od zysków z lokat będzie teraz podlegać zaokrągleniu - do 1 grosza, a nie jak wcześniej - do 1 zł.

Podatek będzie pobierany od wszystkich lokat (także dotyczyć to będzie lokat z dzienną kapitalizacją odsetek) jednakowo.

Podatek Belki od każdego grosza odsetek

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 listopada 2011 r. (nr IPTPB2/415-494/11-2/AKr).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA