| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Opodatkowanie lokat z jednodniową kapitalizacją – stanowisko Ministerstwa Finansów

Opodatkowanie lokat z jednodniową kapitalizacją – stanowisko Ministerstwa Finansów

Odpowiadając na pytanie naszej Redakcji Ministerstwo Finansów potwierdziło, że lokaty z jednodniową kapitalizacją (tzw. „antypodatkowe” lub „antybelkowe”) nie podlegają PIT jeżeli w dacie kapitalizacji odsetek zostanie podatkowi dopisane nie więcej niż 2,49 zł. Wtedy podatek wynosi mniej niż 50 groszy i zaokrągla go się do zera.

Coraz więcej banków oferuje lokaty i rachunki na których odsetki naliczane są codziennie, co przy określonej wysokości lokaty (z reguły 10-14 tys. zł) powoduje, że podatek Belki wynosi codziennie 0.

Taki skutek osiąga się w sytuacji gdy bank nalicza codziennie odsetki niższe niż 2,50 zł. Wówczas podstawa opodatkowania zostaje zaokrąglona w dół do 2 zł. W takiej sytuacji 19-proc. podatek wynosi 38 groszy i zgodnie z zasadami ordynacji jest zaokrąglany do zera.

Ordynacja podatkowa w art. 63 stanowi bowiem, że podstawy opodatkowania oraz kwoty podatków zaokrągla się do pełnych złotych. Natomiast końcówki poniżej 50 groszy są pomijane.

Ostatnio w mediach pojawiło się stanowisko, że niezależnie od art. 63 ordynacji podatkowej podatek od tych odsetek będzie musiał podatnik i tak zapłacić przy okazji rocznego zeznania podatkowego.

Zapytaliśmy więc Ministerstwo Finansów jakie jest stanowisko resortu odnośnie opodatkowania lokat z jednodniową kapitalizacją.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów, p. Magdalena Kobos odpowiadając 17 listopada 2009 r. na pytanie naszej Redakcji udzieliła następującej odpowiedzi (publikujemy bez skrótów):

Szanowny Panie Redaktorze,

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, od uzyskanych przychodów z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy.

Dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 30a ust. 1 ustawy, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (art. 30a ust. 7 tej ustawy). Zatem, z istoty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych wynika, że należny podatek jest płatny każdorazowo jako wykonanie powstałego zobowiązania podatkowego.

Z kolei art. 41 ust. 1 i 4 ustawy stanowią, że płatnicy (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej) są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych m.in. z tytułu przychodów z odsetek od lokat bankowych (art. 30a ust. 1 ustawy).

Obliczając i pobierając zryczałtowany podatek dochodowy płatnik jest zobligowany do stosowania przepisu art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom lub inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera szczególnych regulacji dotyczących zaokrąglania. Z tego względu w tym zakresie należy stosować przepisy ogólne zawarte w Ordynacji podatkowej.

W świetle powyższego gdy kwota obliczonego podatku od przychodu z tytułu odsetek od środków ulokowanych na lokacie bankowej jest niższa niż 50 groszy, płatnik (np. bank) - zgodnie z zasadami zaokrąglania przewidzianymi w art. 63 Ordynacji podatkowej - nie jest zobowiązany do pobrania tego podatku (podatek nie występuje).

W takim przypadku przepis art. 45 ust. 3b ustawy, zgodnie z którym w zeznaniu rocznym wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika, nie ma zastosowania.


Magdalena Kobos
Rzecznik prasowy

Stanowisko Ministerstwa jest więc jasne – nie ma podatku przy naliczaniu odsetek nie większych niż 2,49 zł. Żaden przepis nie zabrania codziennej kapitalizacji odsetek, więc aktualna praktyka banków w tym zakresie jest zgodna z prawem. Natomiast nie ma tu zastosowania art. 45 ust. 3b ustawy o PIT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »