| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Jak rozliczyć PIT od wygranej w konkursie?

Jak rozliczyć PIT od wygranej w konkursie?

W jakiej wysokości i na jakiej deklaracji należy odprowadzić zaliczkę na podatek z tytułu wygranej (w kwocie 800 zł) w konkursie z dziedziny nauki, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT ?

Odpowiedź KIP:

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych jest wartość wygranych w:
a) konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz
b) konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także
c) nagród związanych ze sprzedażą premiową
- jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

Przy czym zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Wygrane przekraczające 760 zł podlegają, opodatkowaniu, przy czym podstawą opodatkowania jest cała wartość wygranej (nie różnica pomiędzy jej wartością, a kwotą 760 zł).

Od tej wygranej pobiera się nie zaliczkę na podatek, a zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

W przypadku podanym w pytaniu będzie to kwota 80 zł (art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT).

Polecamy: Jak są opodatkowane nagrody w konkursie organizowanym w mediach?

Podatek pobiera i odprowadza płatnik w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek i przekazuje na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Natomiast w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnik jest obowiązany przesłać do urzędu skarbowego deklarację PIT-8AR, w której wykaże ten podatek.

Czy nagrody za uczestnictwo w programie lojalnościowym są opodatkowane PIT?

W razie zaprzestania działalności płatnik przekazuje deklarację w terminie do dnia zaprzestania działalności (art. 41 ust. 4 i art. 42 ust. 1 i la ustawy o PIT).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »