Czy od dochodów z działalności rolniczej płaci się podatek CIT?
REKLAMA
REKLAMA
Oznacza to, że dochody uzyskiwane z działalności rolniczej nie są opodatkowane i nie zapłacimy od takich dochodów podatku.
Wyłączenie nie dotyczy jednak wszystkich przychodów z działalności rolniczej. Podatek dochodowy od osób prawnych zapłaci bowiem podatnik, który uzyskuje dochody z działów specjalnych produkcji rolnej.
REKLAMA
Aby podjąć prawidłową decyzję co do zapłacenia podatku od dochodów uzyskanych z działalności rolniczej należy dokładnie zrozumieć, czym jest działalność rolnicza i co to są działy specjalne produkcji rolnej.
W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych znajdziemy wyjaśnienie pojęć „działalność rolnicza” oraz „działy specjalne produkcji rolnej”.
Polecamy: Faktura VAT od A do Z
„Działalnością rolniczą” jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
- miesiąc - w przypadku roślin,
- 16 dni - w przypadku wysoko intensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
- 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
- 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
- licząc od dnia nabycia.
„Działami specjalnymi produkcji rolnej” są natomiast: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym w rozmiarach przekraczających wielkości określone w załączniku nr 2 do ustawy CIT.
Polecamy: serwis VAT
Jeżeli rozmiary działów specjalnych przekraczają wielkości wskazane w załączniku opodatkowaniu podlegają dochody z całej powierzchni upraw lub wszystkich jednostek produkcji, a nie tylko nadwyżka.
Warto wskazać, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wyjaśnia co to jest „gospodarstwo rolne”. Wskazuje jednak, że definicji gospodarstwa rolnego należy szukać w treści ustawy o podatku rolnym.
Podstawa prawna
- art. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA