| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Czy od dochodów z działalności rolniczej płaci się podatek CIT?

Czy od dochodów z działalności rolniczej płaci się podatek CIT?

Co do zasady podatek dochodowy od osób prawnych należy płacić od wszystkich uzyskiwanych dochodów przez podatników tego podatku. Podatku nie zapłacimy jednak od przychodów uzyskiwanych z działalności rolniczej, przychodów z gospodarki leśnej oraz przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Oznacza to, że dochody uzyskiwane z działalności rolniczej nie są opodatkowane i nie zapłacimy od takich dochodów podatku.
Wyłączenie nie dotyczy jednak wszystkich przychodów z działalności rolniczej. Podatek dochodowy od osób prawnych zapłaci bowiem podatnik, który uzyskuje dochody z działów specjalnych produkcji rolnej.

Aby podjąć prawidłową decyzję co do zapłacenia podatku od dochodów uzyskanych z działalności rolniczej należy dokładnie zrozumieć, czym jest działalność rolnicza i co to są działy specjalne produkcji rolnej.
W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych znajdziemy wyjaśnienie pojęć „działalność rolnicza” oraz „działy specjalne produkcji rolnej”.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

„Działalnością rolniczą” jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysoko intensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
  • licząc od dnia nabycia.

„Działami specjalnymi produkcji rolnej” są natomiast: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym w rozmiarach przekraczających wielkości określone w załączniku nr 2 do ustawy CIT.

Polecamy: serwis VAT

Jeżeli rozmiary działów specjalnych przekraczają wielkości wskazane w załączniku opodatkowaniu podlegają dochody z całej powierzchni upraw lub wszystkich jednostek produkcji, a nie tylko nadwyżka.

Warto wskazać, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wyjaśnia co to jest „gospodarstwo rolne”. Wskazuje jednak, że definicji gospodarstwa rolnego należy szukać w treści ustawy o podatku rolnym.

Podstawa prawna
- art. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »