REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrata prawa do kredytu podatkowego i jej konsekwencje

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt podatkowy jest zwolnieniem podatkowym, które umożliwia nowym firmom rozłożenie płatności podatku dochodowego z pierwszego roku na pięć kolejnych lat.

Polega on na tym, że podatnik CIT przez rok jest zwolniony z płacenia podatku dochodowego, który następnie spłaca w ratach przez następnych pięć lat. Jeżeli podatnik po raz pierwszy rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, może być również zwolniony z obowiązku miesięcznego odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy.

Autopromocja

Podatnik musi jednak pamiętać, że przez 5 lat od roku, w którym korzystał z kredytu podatkowego, nie może stracić prawa do zwolnienia. Jeśli tak się stanie, będzie musiał rozliczyć się z całego zaległego podatku jednorazowo.

Co więcej, jeśli utraci prawo do zwolnienia po terminie złożenia zeznania podatkowego za rok, w którym skorzystał z kredytu, będzie musiał zapłacić także karne odsetki.

Utrata prawa do kredytu podatkowego

Prawo do kredytu podatkowego tracą podatnicy, którzy w okresie korzystania ze zwolnienia lub w trakcie pięciu następnych lat podatkowych:
1. zostali poddani likwidacji albo została ogłoszona ich upadłość obejmująca likwidację majątku,
2. zmniejszą stan zatrudnienia na podstawie umowy o pracę o więcej niż 10% w stosunku do najwyższego przeciętnego miesięcznego zatrudnienia w roku poprzedzającym rok podatkowy,
3. osiągną średnie miesięczne przychody z prowadzonej działalności gospodarczej na poziomie niższym niż 1000 euro, przeliczone według średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia w roku poprzednim,
4. mają zaległości podatkowe w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa, w cłach oraz w składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne; podatnik nie straci prawa do zwolnienia jeżeli ureguluje zaległość wraz z odsetkami w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji określającej zaległość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki utraty prawa do korzystania z kredytu podatkowego:
1. Jeżeli podatnik utracił prawo do korzystania z kredytu podatkowego w roku korzystania z kredytu:
- jest zobowiązany do wpłaty zaliczek w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu utraty prawa do korzystania z kredytu, chyba że przed upływem terminu złożył zeznanie podatkowe za rok i zapłacił należny podatek (nie powstaje konieczność zapłaty odsetek za zwłokę z tytułu zaliczek za poszczególne miesiące).

2. Jeżeli podatnik utracił prawo do korzystania z kredytu podatkowego w okresie pomiędzy 1 stycznia, a dniem złożenia zeznania rocznego (do 30 marca) za rok, w którym korzystał z kredytu podatkowego:
- jest zobowiązany do złożenia zeznania o wysokości dochodu i zapłaty podatku (bez odsetek od zaległości z tytułu zaliczek za poszczególne miesiące roku korzystania z kredytu podatkowego).

3. Jeżeli podatnik utracił prawo do korzystania z kredytu podatkowego w okresie od upływu terminu do złożenia zeznania rocznego za rok podatkowy, kiedy z kredytu korzystał, do końca piątego roku podatkowego następującego po roku podatkowym korzystania z kredytu podatkowego wówczas następuje konieczność zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Odsetki naliczane są od dnia następnego po upływie terminu określonego dla złożenia zeznania rocznego za rok podatkowy, w którym korzystał z kredytu podatkowego.

Podstawa prawna:
- art. 25 ust. 14, ust. 15, ust. 16 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA