Utrata prawa do kredytu podatkowego i jej konsekwencje

REKLAMA
REKLAMA
Polega on na tym, że podatnik CIT przez rok jest zwolniony z płacenia podatku dochodowego, który następnie spłaca w ratach przez następnych pięć lat. Jeżeli podatnik po raz pierwszy rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, może być również zwolniony z obowiązku miesięcznego odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy.
REKLAMA
Podatnik musi jednak pamiętać, że przez 5 lat od roku, w którym korzystał z kredytu podatkowego, nie może stracić prawa do zwolnienia. Jeśli tak się stanie, będzie musiał rozliczyć się z całego zaległego podatku jednorazowo.
Co więcej, jeśli utraci prawo do zwolnienia po terminie złożenia zeznania podatkowego za rok, w którym skorzystał z kredytu, będzie musiał zapłacić także karne odsetki.
Utrata prawa do kredytu podatkowego
Prawo do kredytu podatkowego tracą podatnicy, którzy w okresie korzystania ze zwolnienia lub w trakcie pięciu następnych lat podatkowych:
1. zostali poddani likwidacji albo została ogłoszona ich upadłość obejmująca likwidację majątku,
2. zmniejszą stan zatrudnienia na podstawie umowy o pracę o więcej niż 10% w stosunku do najwyższego przeciętnego miesięcznego zatrudnienia w roku poprzedzającym rok podatkowy,
3. osiągną średnie miesięczne przychody z prowadzonej działalności gospodarczej na poziomie niższym niż 1000 euro, przeliczone według średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia w roku poprzednim,
4. mają zaległości podatkowe w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa, w cłach oraz w składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne; podatnik nie straci prawa do zwolnienia jeżeli ureguluje zaległość wraz z odsetkami w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji określającej zaległość.
Skutki utraty prawa do korzystania z kredytu podatkowego:
1. Jeżeli podatnik utracił prawo do korzystania z kredytu podatkowego w roku korzystania z kredytu:
- jest zobowiązany do wpłaty zaliczek w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu utraty prawa do korzystania z kredytu, chyba że przed upływem terminu złożył zeznanie podatkowe za rok i zapłacił należny podatek (nie powstaje konieczność zapłaty odsetek za zwłokę z tytułu zaliczek za poszczególne miesiące).
2. Jeżeli podatnik utracił prawo do korzystania z kredytu podatkowego w okresie pomiędzy 1 stycznia, a dniem złożenia zeznania rocznego (do 30 marca) za rok, w którym korzystał z kredytu podatkowego:
- jest zobowiązany do złożenia zeznania o wysokości dochodu i zapłaty podatku (bez odsetek od zaległości z tytułu zaliczek za poszczególne miesiące roku korzystania z kredytu podatkowego).
3. Jeżeli podatnik utracił prawo do korzystania z kredytu podatkowego w okresie od upływu terminu do złożenia zeznania rocznego za rok podatkowy, kiedy z kredytu korzystał, do końca piątego roku podatkowego następującego po roku podatkowym korzystania z kredytu podatkowego wówczas następuje konieczność zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę.
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu
Odsetki naliczane są od dnia następnego po upływie terminu określonego dla złożenia zeznania rocznego za rok podatkowy, w którym korzystał z kredytu podatkowego.
Podstawa prawna:
- art. 25 ust. 14, ust. 15, ust. 16 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
REKLAMA
REKLAMA