reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Na czym polega kredyt podatkowy dla małych przedsiębiorców

Na czym polega kredyt podatkowy dla małych przedsiębiorców

Kredyt podatkowy jest zwolnieniem, które przysługuje tzw. „małym przedsiębiorcom”. Zwolnienie to dotyczy zaliczek na podatek, których mali podatnicy nie muszą płacić przez pewien okres oraz odroczenia płatności podatku należnego za rok podatkowy objęty zwolnieniem.

Ustawa wskazuje, że ze zwolnienia mogą skorzystać podatnicy, którzy w rozumieniu przepisów ustawy o działalności gospodarczej są „małymi przedsiębiorcami”. Mogą oni korzystać z tego zwolnienia w drugim lub trzecim w kolejności roku działalności (a więc dotyczy ono tylko jednego roku działalności), pod warunkiem, że od dnia rozpoczęcia działalności do pierwszego dnia miesiąca roku podatkowego, w którym rozpoczynają korzystanie ze zwolnienia pozostaną „małymi przedsiębiorcami”.

Kredyt podatkowy polega na zwolnieniu podatników z obowiązku zapłaty zaliczek w roku podatkowym następującym bezpośrednio po:

  •  drugim roku podatkowym - jeśli trwał on krócej niż 10 pełnych miesięcy kalendarzowych albo
  •  pierwszym roku podatkowym – jeśli trwał on co najmniej 10 pełnych miesięcy kalendarzowych.

Polecamy: serwis VAT

Ponadto, w roku objętym zwolnieniem, a więc drugim albo trzecim roku prowadzenia działalności podatnikom przysługuje prawo do odroczenia płatności podatku dochodowego za rok, w którym korzystano ze zwolnienia.

Podatek odroczony należy płacić przez pięć kolejnych lat następujących po roku w którym korzystano ze zwolnienia. W każdym z tych pięciu lat podatnik zapłaci 20% podatku za rok zwolnienia.

A więc podatek należny za rok zwolnienia należy doliczyć do podatków należnych za kolejne następujące po sobie pięć lat podatkowych i zapłacić w terminach zapłaty podatku CIT za rok, a więc w terminach określonych dla złożenia zeznań za pięć kolejnych lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku objętym zwolnieniem. Nie należy również zapomnieć o obowiązku złożeniu, po zakończeniu roku w którym podatnik korzystał ze zwolnienia, zeznania podatkowego CIT-8. W zeznaniu tym wykażemy podatek należny za rok zwolnienia.

Należy też pamiętać o obowiązkach informacyjnych. Przepisy mówią, że aby skorzystać ze zwolnienia podatnik musi złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o korzystaniu ze zwolnienia. Konieczne jest zachowanie formy pisemnej i terminu. Oświadczenie musi zostać bowiem złożone do 20 dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego objętego tym zwolnieniem.

Polecamy: serwis Koszty

Warto też zauważyć, że nie każdy „mały przedsiębiorca” może skorzystać z kredytu podatkowego. Zwolnienie nie przysługuje:

  •  podmiotom powstałym w wyniku przekształcenia, połączenia podziału podatników, przekształcenia spółek nie posiadających osobowości prawnej,
  •  podmiotom, które nie uzyskały minimalnego przychodu w latach poprzedzających zwolnienie (równowartość w złotych 1000 euro ),
  •  podmiotom, które zatrudniały w miesiącu mniej niż 5 osób.

Podstawa prawna:
- art. 25 ust. 11, ust. 12, ust. 13 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama