Na czym polega kredyt podatkowy dla małych przedsiębiorców

REKLAMA
REKLAMA
Ustawa wskazuje, że ze zwolnienia mogą skorzystać podatnicy, którzy w rozumieniu przepisów ustawy o działalności gospodarczej są „małymi przedsiębiorcami”. Mogą oni korzystać z tego zwolnienia w drugim lub trzecim w kolejności roku działalności (a więc dotyczy ono tylko jednego roku działalności), pod warunkiem, że od dnia rozpoczęcia działalności do pierwszego dnia miesiąca roku podatkowego, w którym rozpoczynają korzystanie ze zwolnienia pozostaną „małymi przedsiębiorcami”.
REKLAMA
Kredyt podatkowy polega na zwolnieniu podatników z obowiązku zapłaty zaliczek w roku podatkowym następującym bezpośrednio po:
- drugim roku podatkowym - jeśli trwał on krócej niż 10 pełnych miesięcy kalendarzowych albo
- pierwszym roku podatkowym – jeśli trwał on co najmniej 10 pełnych miesięcy kalendarzowych.
Polecamy: serwis VAT
Ponadto, w roku objętym zwolnieniem, a więc drugim albo trzecim roku prowadzenia działalności podatnikom przysługuje prawo do odroczenia płatności podatku dochodowego za rok, w którym korzystano ze zwolnienia.
Podatek odroczony należy płacić przez pięć kolejnych lat następujących po roku w którym korzystano ze zwolnienia. W każdym z tych pięciu lat podatnik zapłaci 20% podatku za rok zwolnienia.
A więc podatek należny za rok zwolnienia należy doliczyć do podatków należnych za kolejne następujące po sobie pięć lat podatkowych i zapłacić w terminach zapłaty podatku CIT za rok, a więc w terminach określonych dla złożenia zeznań za pięć kolejnych lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku objętym zwolnieniem. Nie należy również zapomnieć o obowiązku złożeniu, po zakończeniu roku w którym podatnik korzystał ze zwolnienia, zeznania podatkowego CIT-8. W zeznaniu tym wykażemy podatek należny za rok zwolnienia.
Należy też pamiętać o obowiązkach informacyjnych. Przepisy mówią, że aby skorzystać ze zwolnienia podatnik musi złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o korzystaniu ze zwolnienia. Konieczne jest zachowanie formy pisemnej i terminu. Oświadczenie musi zostać bowiem złożone do 20 dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego objętego tym zwolnieniem.
Polecamy: serwis Koszty
Warto też zauważyć, że nie każdy „mały przedsiębiorca” może skorzystać z kredytu podatkowego. Zwolnienie nie przysługuje:
- podmiotom powstałym w wyniku przekształcenia, połączenia podziału podatników, przekształcenia spółek nie posiadających osobowości prawnej,
- podmiotom, które nie uzyskały minimalnego przychodu w latach poprzedzających zwolnienie (równowartość w złotych 1000 euro ),
- podmiotom, które zatrudniały w miesiącu mniej niż 5 osób.
Podstawa prawna:
- art. 25 ust. 11, ust. 12, ust. 13 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
REKLAMA
REKLAMA