Popełniłeś błąd w zeznaniu PIT – możesz złożyć korektę
REKLAMA
REKLAMA
Zasady korekty zostały określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).
REKLAMA
Zgodnie z treścią art. 81 cyt. ustawy, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację (w tym również zeznanie), co następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
Polecamy: Najczęstsze błędy w rocznych PIT-ach - czyli ucz się na cudzych błędach
Korekta ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu, i może dotyczyć każdej jej pozycji - o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
Skorygowanie deklaracji polega więc na ponownym, poprawnym już wypełnieniu formularza z zaznaczeniem, iż w tym przypadku mamy do czynienia z korektą uprzednio złożonej deklaracji, z wynikającym z przepisu prawa obowiązkiem dołączenia pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty.
Nie w każdym przypadku podatnik, który złożył błędne zeznanie roczne, będzie mógł dokonać korekty
Uprawnienie do skorygowania deklaracji:
1) ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą,
2) przysługuje nadal po zakończeniu:
- kontroli podatkowej,
- postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
Korekta jest natomiast dopuszczalna w zakresie, w którym kontrola nie jest prowadzona.
Podatnik może generalnie w każdej chwili skorygować zeznanie, w którym nie skorzystał z przysługujących mu ulg.
Nie wszystko można skorygować poprzez późniejsze złożenie korekty zeznania
Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) podatnicy, którzy złożą po terminie składania deklaracji wniosek o preferencyjne zasady opodatkowania dotyczące wspólnego opodatkowania małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci, nie mają prawa do skorzystania z tego sposobu opodatkowania.
Takiego sposobu opodatkowania należy bowiem dokonać w złożonej deklaracji tylko do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (w 2011 roku jest czas do 2 maja).
Uzasadnienie przyczyn korekty - wzór
Odsetki a korekta
W przypadku błędu powodującego konieczność dopłacenia podatku, nie wystarczy samo złożenie korekty deklaracji, oprócz tego bowiem podatnik musi zapłacić odsetki podatkowe za zwłokę w płatności podatku.
Korektę składać warto aż do zakończenia okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zgodnie z art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Korekta elektroniczna
W przypadku deklaracji składanych drogą elektroniczną podatnik nie jest zobowiązany przesyłać korekty w tej samej formie. Możliwe jest np. wysłanie za pośrednictwem poczty czy wizyta w Urzędzie Skarbowym.
Polecamy: Druki PIT 2011/2012
Korekta zeznania podatkowego a 1% podatku
Nowelizacja zapisów art. 45 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych skróciła termin złożenia korekty zeznania, w której można wnioskować o przekazanie 1% , z dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania, do jednego miesiąca.
Tak więc tylko miesiąc od końca kwietnia mają na korektę PIT ci, którzy pomylili się w zeznaniu ale chcieliby skutecznie zadysponować 1% swojego podatku.
Podatek będący podstawą obliczenia 1% przez organ skarbowy traktowany będzie jako zapłacony w pełnej wysokości także wtedy, gdy zaległość podatkowa z nim związana nie przekroczy wysokości trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej za polecenie przesyłki listowej przez Pocztę Polską S.A.
Źródło: Izba Skarbowa w Warszawie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat