| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Moment odliczenia VAT naliczonego - zmiany 2014

Moment odliczenia VAT naliczonego - zmiany 2014

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmienione zostały regulacje dotyczące momentu, w którym podatnik może pomniejszyć zobowiązanie podatkowe w VAT poprzez wykazanie podatku naliczonego. Nowe zasady w zakresie odliczenia podatku dokonane zostały w ramach obowiązującego już wcześniej art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług.

Od tego dnia  prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu tej czynności. Należy zarazem wskazać, że podatnik jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, jeżeli nie uczynił tego w tym okresie. Trzeba podkreślić, że samo otrzymanie faktury nie rodzi prawa do odliczenia, a jedynie jest jego warunkiem.

Jeżeli podatnik otrzyma fakturę, po zakończeniu wyżej wymienionych okresów, to aby skorzystać z prawa do odliczenia jest on obowiązany dokonać korekty deklaracji za okres, w którym powstał podatek należny z tytułu tej czynności. Może tego dokonać nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Co więcej, warunkiem skorzystania z tego prawa, w przypadku WNT nabycia towarów lub usług, dla których podatnikiem jest nabywca, jest uwzględnienie podatku należnego od czynności, z którymi związany jest podatek naliczony, w deklaracji podatkowej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. W przypadku importu towarów dokonywanego z zastosowaniem procedury uproszczonej polegającej na wpisie do rejestru warunkiem wykonania tego prawa jest dokonanie zapłaty podatku wykazanego w rejestrze, a w przypadku wydania decyzji organu podatkowego przy imporcie towarów, dokonanie zapłaty podatku wynikającego z decyzji.

Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne

Równie istotne w materii odliczenia podatku naliczonego są przepisy przejściowe, które przewidują stosowanie nowych przepisów wyłącznie do czynności dokonanych od dnia 1 stycznia 2014 r. W przypadku faktur dokumentujących czynności wykonane w 2013 r. odbiorca towarów lub nabywca usług odlicza podatek na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2013 r.

* * *

Szczegółowe zasady sporządzania pierwszej deklaracji VAT- 7 za styczeń 2014 r. pod rządami przebudowanego podatku od towarów i usług

W związku ze zbliżającym się terminem sporządzenia pierwszej deklaracji VAT-7 za styczeń 2014 roku pod rządami przebudowanego podatku od towarów usług (jest to najgłębsza w dwudziestoletniej historii  przebudowa zasad, deklarowania i rozliczania podatku od towarów i usług) Instytut Studiów Podatkowych opracował wzorzec wewnętrznego  polecenia służbowego na cele realizacji tego obowiązku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »