reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Stawka VAT na miejsce garażowe

Stawka VAT na miejsce garażowe

Miejsca garażowe to wydzielona powierzchnia obiektu budowlanego przeznaczona do przechowywania samochodów, która co do zasady stanowi element części wspólnej budynku. Problematyka ich opodatkowania VAT niejednemu deweloperowi sprawia niemałe trudności.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT), podstawowa stawka podatku VAT do dnia 31.12.2016 r. wynosi 23%. Jednakże dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8%, z zastrzeżeniem ust. 12 (art. 41 ust. 2 w zw. z art 146a ustawy o VAT).

Przepisy prawa podatkowego przewidują dwa warianty opodatkowania miejsc garażowych. w zależności od tego czy:

  1. miejsce garażowe jest związane z lokalem mieszkalnym, czy
  2. miejsce garażowe nie jest związane z lokalem mieszkalnym.

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy o własności lokali, w razie wyodrębnienia własności lokali, właścicielowi przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali, co oznacza, że prawo to nie może być przedmiotem samodzielnego obrotu, natomiast rozporządzenie lokalem zawsze powoduje rozporządzenie udziałem w nieruchomości wspólnej.

Miejsca garażowe, co do zasady, stanowią element części wspólnej budynku. Zaś nieruchomość wspólna obejmuje grunt oraz części wspólne budynku, które nie służą do wyłącznego korzystania przez właścicieli lokali. Za części wspólne budynku uważa się klatki schodowe, mury, ale także piwnice, strych oraz niewyodrębnione garaże lub garażowe miejsca postojowe.

Zgodnie z powszechnie ukształtowaną linią orzecznictwa, jeżeli miejsce garażowe związane jest z lokalem mieszkalnym, wówczas podlega wspólnie z tym lokalem opodatkowaniu jednolitą obniżoną 8% stawką podatku VAT. Przykładowo można w tym zakresie wskazać na wyrok NSA z dnia 17.06.2010 r., sygn. akt I FSK 967/09., wyrok NSA z dnia 23.03.2010 r. sygn. akt I FSK 299/09, wyrok NSA z dnia 11.05.2010 r. sygn. akt I FSK 724/09.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w 2014 roku

VAT od samochodów i paliw w 2014 r. – zmiana ustawy o VAT

Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - projekt ustawy

W wyrokach tych NSA uznał, że sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wydzielonych miejsc postojowych, znajdujących się w danym budynku, podlegać będzie jednej stawce podatku od towarów i usług właściwej dla lokalu mieszkalnego, podkreślając przy tym, że przedmiotem sprzedaży obok własności lokalu mieszkalnego jest nie garaż, czy samo miejsce postojowe, ale prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego dla samochodu osobowego o konkretnej powierzchni, znajdującego się w części podziemnej budynku, które jest integralnie związane z prawem własności do lokalu mieszkalnego.

W sytuacji zaś gdy miejsce garażowe nie jest związane z lokalem mieszkalnym – tj. stanowi oddzielne pomieszczenie, czyli nie jest częścią wspólną budynku mieszkalnego, posiada oddzielną księgę wieczystą, bądź też został wyodrębniony jako samodzielny lokal użytkowy, stanowi wówczas odrębną transakcję opodatkowaną podstawową 23% stawką podatku VAT.

Konkludując, jeżeli miejsce garażowe nie jest samodzielnym przedmiotem obrotu cywilnoprawnego, wówczas podlega wspólnie z lokalem mieszkalnym opodatkowaniu jednolitą obniżoną 8% stawką podatku VAT. A contrario zatem, jeżeli stanowi samodzielny przedmiot obrotu cywilnoprawnego (tj. odrębną transakcję) podlega opodatkowaniu podstawową 23% stawką podatku VAT.

Katarzyna Ignaczak, Młodszy Konsultant Podatkowy

Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT

ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Wnuk

ekspertka BCC ds. podatku dochodowego od osób prawnych i międzynarodowego prawa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama