Krótkoterminowy najem samochodu – rozliczenie VAT
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź KIP:
REKLAMA
Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.
W myśl art. 28j ust. 1 ww. ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu jest miejsce, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy.
Natomiast treść przepisu art. 28j ust. 2 ww. ustawy wskazuje, że przez krótkoterminowy wynajem środków transportu, o którym mowa w ust. 1, rozumie się ciągłe posiadanie środka transportu lub korzystanie z niego przez okres nieprzekraczający 30 dni, a w przypadku jednostek pływających – przez okres nieprzekraczający 90 dni.
Zmiana stawek amortyzacyjnych wg ustawy o CIT
Prezenty dla kontrahentów spoza UE - rozliczenie VAT
Biorąc pod uwagę powyższe, w opisanej sytuacji wystąpi usługa krótkoterminowego wynajmu środka transportu, ponieważ wynajem następuje na okres 15 dni i przez ten czas usługobiorca będzie posiadał środek transportu lub z niego korzystał.
Miejscem świadczenia tej usługi jest Polska, ponieważ w Polsce samochód ten zostaje oddany do dyspozycji usługobiorcy. Zatem, usługa ta jest czynnością podlegająca opodatkowaniu w Polsce.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat