REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezenty dla kontrahentów spoza UE - rozliczenie VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Prezenty dla kontrahentów spoza UE - rozliczenie VAT
Prezenty dla kontrahentów spoza UE - rozliczenie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Obdarowując kontrahentów prezentami podatnicy w większości przypadków zobowiązani są taką czynność opodatkować podatkiem VAT. Obowiązek zapłaty podatku dotyczy zarówno przekazania upominków podmiotom krajowym jaki i zagranicznym.

W niniejszym artykule omówione zostaną skutki wręczenia - na gruncie podatku VAT - prezentu kontrahentowi spoza UE. Przy czym, analiza będzie dotyczyła sytuacji, gdy towary zostaną wywiezione na terytorium kraju trzeciego.

Autopromocja

Prezenty dla kontrahentów spoza UE - rozliczenie VAT

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT) podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju oraz eksport towarów.

Przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (z zasady za odpłatnością).

Jednocześnie, przez dostawę towarów (czyli przez czynność opodatkowaną), rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

 1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika (…)
 2. wszelkie inne darowizny

 - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych (art. 5 oraz art. 7 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem, co do zasady, każde nieodpłatne przekazanie towaru podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli tylko podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru.

Prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przysługuje w zakresie w jakim nabycie towaru lub usługi służy lub będzie służyć działalności opodatkowanej podatnika. W kontekście powyższego powstaje pytanie czy zakup prezentu dla zagranicznego kontrahenta uprawnia do odliczenia podatku naliczonego. Na pytanie to należy odpowiedzieć twierdząco.

Odliczenie podatku naliczonego jest uzależnione od zakresu wykorzystania nabytego towaru. Musi wystąpić określony związek między czynnościami opodatkowanymi a nabytymi towarami lub usługami. Warto dodać, iż zarówno charakter, jak i zakres tego związku nie został przez ustawodawcę w jakikolwiek sposób dookreślony. W szczególności, żaden przepis nie wyraża wprost zasady, iż związek ten ma być bezpośredni i wyłączny.

Mając na uwadze, iż prezenty zasadniczo przekazywane są kontrahentom w celu utrzymania pozytywnych relacji gospodarczych - co z założenia ma przyczyniać się do utrzymania na obecnym poziomie lub zwiększenia obrotów z tytułu działalności opodatkowanej – należy uznać, że podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem upominków dla klientów (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Zatem, wpręczenie kontrahentowi spoza UE prezentu zasadniczo powoduje konieczność zapłaty podatku VAT.

Należy jednakże zauważyć, iż ustawodawca wyłączył pewną kategorię nieodpłatnych dostaw z konieczności opodatkowania podatkiem VAT. Nie podlegają bowiem opodatkowaniu wydane (np. kontrahentom) prezenty o małej wartości i próbki. Tym samym przekazanie zagranicznemu kontrahnetowi upominku będzie wyłączone z opodatkowania w przypadku gdy dany towar będzie stanowił prezent o małej wartości.

Przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

- o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób,

- których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa powyżej, jeżeli jednostkowa cena nabycia towary (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazania towaru, nie przekraczają 10 zł (art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT).

Zatem prezenty do ww. kwoty nie podlegają opodatkowaniu. W pozostałym zakresie mamy do czynienia z czynnością opodatkowaną VAT.

Autopromocja

W tym drugim przypadku (prezenty opodatkowane), kluczową kwestią związaną z obdarowaniem zagranicznego klienta jest ustalenie wysokości tegoż opodatkowania. W tym celu trzeba ustalić, czy taka czynność może być uznana za eksport towaru (który z zasady korzysta z preferencyjnej 0% stawki podatku VAT).

Remanent w firmie po likwidacji działalności gospodarczej

Odwrotne obciążenie w VAT - fakturowanie

Faktura VAT 2014 – zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.

Jak czytamy w art. 2 ust. 8 cyt. ustawy o VAT, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz, lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju.


Mając na uwadze przywołaną definicję należy stwierdzić, że dla uznania danej czynności za eksport towarów (a więc zdarzenie z zasady opodatkowane 0% stawką podatku VAT), powinny wystąpić łącznie następujące przesłanki:

 1. musi mieć miejsce dostawa towarów (lub czynność z nią zrównana) – rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel,
 2. w konsekwencji tej czynności, nastąpić musi wywóz towaru z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terytorium Wspólnoty przez dostawcę lub na jego, lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz,
 3. wywóz towaru musi być potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Zatem w sytuacji, gdy wywóz towaru zostanie potwierdzony przez urząd celny (prezenty zostaną objęte dokumentami celnymi, które po wywozie towarów będą w posiadaniu darczyńcy i z dokumentów tych będzie jednoznacznie wynikać, że zostały wywiezione poza granice UE), wówczas podatnik (darczyńca) będzie miał prawo wydanie prezentu kontrahentowi spoza UE opodatkować według stawki podatku VAT w wysokości 0%.

Małgorzata Breda, doradca podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA