REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezenty dla kontrahentów spoza UE - rozliczenie VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Prezenty dla kontrahentów spoza UE - rozliczenie VAT
Prezenty dla kontrahentów spoza UE - rozliczenie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Obdarowując kontrahentów prezentami podatnicy w większości przypadków zobowiązani są taką czynność opodatkować podatkiem VAT. Obowiązek zapłaty podatku dotyczy zarówno przekazania upominków podmiotom krajowym jaki i zagranicznym.

W niniejszym artykule omówione zostaną skutki wręczenia - na gruncie podatku VAT - prezentu kontrahentowi spoza UE. Przy czym, analiza będzie dotyczyła sytuacji, gdy towary zostaną wywiezione na terytorium kraju trzeciego.

REKLAMA

Autopromocja

Prezenty dla kontrahentów spoza UE - rozliczenie VAT

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT) podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju oraz eksport towarów.

Przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (z zasady za odpłatnością).

Jednocześnie, przez dostawę towarów (czyli przez czynność opodatkowaną), rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika (…)
  2. wszelkie inne darowizny

 - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych (art. 5 oraz art. 7 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem, co do zasady, każde nieodpłatne przekazanie towaru podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli tylko podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru.

Prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przysługuje w zakresie w jakim nabycie towaru lub usługi służy lub będzie służyć działalności opodatkowanej podatnika. W kontekście powyższego powstaje pytanie czy zakup prezentu dla zagranicznego kontrahenta uprawnia do odliczenia podatku naliczonego. Na pytanie to należy odpowiedzieć twierdząco.

Odliczenie podatku naliczonego jest uzależnione od zakresu wykorzystania nabytego towaru. Musi wystąpić określony związek między czynnościami opodatkowanymi a nabytymi towarami lub usługami. Warto dodać, iż zarówno charakter, jak i zakres tego związku nie został przez ustawodawcę w jakikolwiek sposób dookreślony. W szczególności, żaden przepis nie wyraża wprost zasady, iż związek ten ma być bezpośredni i wyłączny.

Mając na uwadze, iż prezenty zasadniczo przekazywane są kontrahentom w celu utrzymania pozytywnych relacji gospodarczych - co z założenia ma przyczyniać się do utrzymania na obecnym poziomie lub zwiększenia obrotów z tytułu działalności opodatkowanej – należy uznać, że podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem upominków dla klientów (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Zatem, wpręczenie kontrahentowi spoza UE prezentu zasadniczo powoduje konieczność zapłaty podatku VAT.

Należy jednakże zauważyć, iż ustawodawca wyłączył pewną kategorię nieodpłatnych dostaw z konieczności opodatkowania podatkiem VAT. Nie podlegają bowiem opodatkowaniu wydane (np. kontrahentom) prezenty o małej wartości i próbki. Tym samym przekazanie zagranicznemu kontrahnetowi upominku będzie wyłączone z opodatkowania w przypadku gdy dany towar będzie stanowił prezent o małej wartości.

Przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

- o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób,

- których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa powyżej, jeżeli jednostkowa cena nabycia towary (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazania towaru, nie przekraczają 10 zł (art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT).

Zatem prezenty do ww. kwoty nie podlegają opodatkowaniu. W pozostałym zakresie mamy do czynienia z czynnością opodatkowaną VAT.

W tym drugim przypadku (prezenty opodatkowane), kluczową kwestią związaną z obdarowaniem zagranicznego klienta jest ustalenie wysokości tegoż opodatkowania. W tym celu trzeba ustalić, czy taka czynność może być uznana za eksport towaru (który z zasady korzysta z preferencyjnej 0% stawki podatku VAT).

Remanent w firmie po likwidacji działalności gospodarczej

Odwrotne obciążenie w VAT - fakturowanie

Faktura VAT 2014 – zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.

Jak czytamy w art. 2 ust. 8 cyt. ustawy o VAT, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz, lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju.


Mając na uwadze przywołaną definicję należy stwierdzić, że dla uznania danej czynności za eksport towarów (a więc zdarzenie z zasady opodatkowane 0% stawką podatku VAT), powinny wystąpić łącznie następujące przesłanki:

  1. musi mieć miejsce dostawa towarów (lub czynność z nią zrównana) – rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel,
  2. w konsekwencji tej czynności, nastąpić musi wywóz towaru z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terytorium Wspólnoty przez dostawcę lub na jego, lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz,
  3. wywóz towaru musi być potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Zatem w sytuacji, gdy wywóz towaru zostanie potwierdzony przez urząd celny (prezenty zostaną objęte dokumentami celnymi, które po wywozie towarów będą w posiadaniu darczyńcy i z dokumentów tych będzie jednoznacznie wynikać, że zostały wywiezione poza granice UE), wówczas podatnik (darczyńca) będzie miał prawo wydanie prezentu kontrahentowi spoza UE opodatkować według stawki podatku VAT w wysokości 0%.

Małgorzata Breda, doradca podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT ECDDP

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA