Odwrotne obciążenie w VAT - fakturowanie
REKLAMA
REKLAMA
Budżet do końca roku straci na tym ponad 2 mld zł, w roku przyszłym – prawie 8 mld zł. Gdy ustawy piszą lobbyści pod rękę z „ekspertami”, nie wiadomo nawet jak dokumentować te czynności.
REKLAMA
Obowiązek wystawienia faktury ciąży na „podatniku”, a nim nie jest dostawca, bo obowiązek podatkowy powstaje u nabywcy (art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT), który tu jest „podatnikiem”.
Definicja podmiotowości podatkowej „podatników” tego podatku jest jednoznaczna: to ten, kto wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu, chyba że obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy (usługobiorcy) z tytułu dostawy towarów (świadczenia usług).
Co prawda niechluje pisząc rozporządzenie dotyczące fakturowania kazali w przypadku tych czynności nie pisać na fakturach stawek, ale nie wiadomo, kto ma to robić, skoro obowiązek podatkowy ciąży na „podatniku”, a nim nie jest dostawca tylko nabywca, a on powinien właśnie napisać na fakturze zarówno stawkę jak i kwotę podatku, czyli przepisy regulują treść dokumentu, który musi wystawić „podatnik”, mimo że podmiot będący dostawcą nie jest „podatnikiem”.
Rodzi się zresztą pytanie, czy rozporządzenie wydane na podstawie art. 106 ustawy o VAT może regulować obowiązki podmiotów, które nie są podatnikami? Zapewne nie może, ale te dywagacje są zupełnie niezrozumiałe dla osób rządzących obecnie przepisami na temat tego podatki.
Co ma więc robić dostawa towarów wymienionych w tym załączniku? Powinien wystawić jakąś fakturę, która dokumentuje jego czynność, oczywiście bez podatku. Natomiast nabywca – podatnik wystawi fakturę wewnętrzną (bo jeszcze można do końca 2013 roku), w której określi kwotę podstawową opodatkowania oraz kwotę podatku należnego.
Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - IV kwartał
Faktura VAT 2014 – zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.
Można również inaczej: to nabywca wystawi fakturę podatkową w co najmniej dwóch egzemplarzach, z których jeden daje dostawcy. Oczywiście na tym dokumencie będzie podana podstawa opodatkowania, podatek należny i stawki, ale wyrazy „odwrotne obciążenie” wskazują, że podatnikiem z tego tytułu jest nabywca.
A jak będzie w przyszłym 2014 roku? Przecież już nie będzie faktur wewnętrznych. Nie martwmy się na zapas.
Prof. dr hab. Witold Modzelewski
Instytut Studiów Podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat