reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Refakturowanie importowanych usług - przeliczanie kwot wyrażonych w walutach obcych

Refakturowanie importowanych usług - przeliczanie kwot wyrażonych w walutach obcych

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe przepisy określające zasady powstawania obowiązku podatkowego. W przedmiocie niniejszego artykułu należy wskazać, iż nowe przepisy nie określają momentu powstania obowiązku podatkowego przy tzw. refakturowaniu.

Nie określają one również szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług. Obowiązek podatkowy w tym przypadku powstaje na zasadach ogólnych (z chwilą wykonania usługi). Wobec powyższego obowiązek podatkowy z tytułu odsprzedaży usług dokumentowanych "refakturami" powstaje na zasadach właściwych dla odsprzedawanych usług (odpowiednie zastosowanie będzie miał wyrok NSA z dnia 25 października 2012 r., I FSK 65/12).

Istotną kwestią jest określenie momentu (dnia), na który należy dokonać przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych w przypadku refakturowanego importu usługi. Art. 31a ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że w przypadku, gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Wobec powyższego brzmienia przepisu należy uznać, iż przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych należy dokonać na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego dla refakturowanej usługi. Jeżeli zatem dana usługa została wykonana w danym dniu, w czerwcu (np. 25 czerwca 2014 r.), to przy refakturowaniu stosujemy kurs na dzień poprzedzający wykonanie usługi, tj. 24. czerwca), choćby podatnik refakturowałby usługę np. 25 lipca 2014 r.

Adrian Kozakiewicz
konsultant podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama