| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Obowiązek podatkowy w VAT 2014 – dostawa energii elektrycznej

Obowiązek podatkowy w VAT 2014 – dostawa energii elektrycznej

Otrzymanie przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi części należności (np. zaliczki) skutkuje, co do zasady, powstaniem obowiązku podatkowego VAT z chwilą otrzymania tej części należności i wyłącznie w stosunku do tej kwoty. Zasada te nie dotyczy jednak dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

Spółka ALFA z siedzibą w Białym Borze w dniu 11.2.2014 r. zawarła ze Spółką BEATA z siedzibą w Bielsku Białej umowę na dostawę energii elektrycznej. Z tytułu przedmiotowej dostawy Spółka BETA  co miesiąc wystawia fakturę rozliczeniową – niemniej jednak w kwietniu 2014 r. - Spółka ALFA przed wystawieniem ww. faktury wpłaciła na jej poczet zaliczkę w wysokości 145 zł. W związku z czym Spółka BETA rozpoznała obowiązek podatkowy z chwilą otrzymania przedmiotowej zaliczki – czy postąpiła prawidłowo?

Tytułem wstępu zaakcentować należy, iż z dniem 1 stycznia 2014 r. na mocy ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, uległy zmianie zasady rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. Zmiany te dotyczą zarówno ogólnych, jak i szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego.

Stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zaś przez dostawę towarów – w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT – rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. A przez towary – rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Innymi słowy z normy tej wynika, że przez dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT rozumie się również odpłatną dostawę energii elektrycznej.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Z kolei jak wynika z treści art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4. A jak wynika treści ust. 5 pkt 4 lit. a ww. przepisu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

Z przytoczonych przepisów wynika zatem, że otrzymanie przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi części należności (w postaci zaliczki, zadatku przedpłaty czy raty) zasadniczo skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania tej części należności i wyłącznie w stosunku do kwoty tej należności. Czyli, co do zasady otrzymanie zaliczki implikuje obowiązek podatkowy w chwili jej uzyskania. Niemniej jednak jak wskazano powyżej ustawodawca przewidział również od tego wyjątki – przepis ten nie dotyczy bowiem m.in. dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Lorenc

ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »