Obowiązek podatkowy w VAT 2014 – dostawa energii elektrycznej
REKLAMA
REKLAMA
Spółka ALFA z siedzibą w Białym Borze w dniu 11.2.2014 r. zawarła ze Spółką BEATA z siedzibą w Bielsku Białej umowę na dostawę energii elektrycznej. Z tytułu przedmiotowej dostawy Spółka BETA co miesiąc wystawia fakturę rozliczeniową – niemniej jednak w kwietniu 2014 r. - Spółka ALFA przed wystawieniem ww. faktury wpłaciła na jej poczet zaliczkę w wysokości 145 zł. W związku z czym Spółka BETA rozpoznała obowiązek podatkowy z chwilą otrzymania przedmiotowej zaliczki – czy postąpiła prawidłowo?
REKLAMA
Tytułem wstępu zaakcentować należy, iż z dniem 1 stycznia 2014 r. na mocy ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, uległy zmianie zasady rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. Zmiany te dotyczą zarówno ogólnych, jak i szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego.
Stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zaś przez dostawę towarów – w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT – rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. A przez towary – rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Innymi słowy z normy tej wynika, że przez dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT rozumie się również odpłatną dostawę energii elektrycznej.
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Z kolei jak wynika z treści art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4. A jak wynika treści ust. 5 pkt 4 lit. a ww. przepisu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.
Z przytoczonych przepisów wynika zatem, że otrzymanie przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi części należności (w postaci zaliczki, zadatku przedpłaty czy raty) zasadniczo skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania tej części należności i wyłącznie w stosunku do kwoty tej należności. Czyli, co do zasady otrzymanie zaliczki implikuje obowiązek podatkowy w chwili jej uzyskania. Niemniej jednak jak wskazano powyżej ustawodawca przewidział również od tego wyjątki – przepis ten nie dotyczy bowiem m.in. dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.
Tym samym, przekładając ww. przepisy na stan faktyczny analizowanej sprawy wskazać zatem należy, iż wpłata zaliczki przez Spółkę ALFA przed wystawieniem faktury dokumentującej dostawę energii elektrycznej – z uwagi na okoliczność, że odnosi się do dostawy stanowiącej jeden z wyjątków wymieniony w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT – nie implikuje tym samym obowiązku podatkowego. W takiej bowiem sytuacji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury – w związku z czym Spółka BETA z tytułu przedmiotowej dostawy powinna zatem rozpoznać obowiązek podatkowy z chwilą wystawienia faktury dokumentującej tą transakcję, nie zaś z chwilą wpłaty zaliczki.
Katarzyna Ignaczak, Młodszy Konsultant Podatkowy
Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT
ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat