| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Obowiązek podatkowy w VAT 2014 – dostawa energii elektrycznej

Obowiązek podatkowy w VAT 2014 – dostawa energii elektrycznej

Otrzymanie przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi części należności (np. zaliczki) skutkuje, co do zasady, powstaniem obowiązku podatkowego VAT z chwilą otrzymania tej części należności i wyłącznie w stosunku do tej kwoty. Zasada te nie dotyczy jednak dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

Spółka ALFA z siedzibą w Białym Borze w dniu 11.2.2014 r. zawarła ze Spółką BEATA z siedzibą w Bielsku Białej umowę na dostawę energii elektrycznej. Z tytułu przedmiotowej dostawy Spółka BETA  co miesiąc wystawia fakturę rozliczeniową – niemniej jednak w kwietniu 2014 r. - Spółka ALFA przed wystawieniem ww. faktury wpłaciła na jej poczet zaliczkę w wysokości 145 zł. W związku z czym Spółka BETA rozpoznała obowiązek podatkowy z chwilą otrzymania przedmiotowej zaliczki – czy postąpiła prawidłowo?

Tytułem wstępu zaakcentować należy, iż z dniem 1 stycznia 2014 r. na mocy ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, uległy zmianie zasady rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. Zmiany te dotyczą zarówno ogólnych, jak i szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego.

Stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zaś przez dostawę towarów – w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT – rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. A przez towary – rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Innymi słowy z normy tej wynika, że przez dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT rozumie się również odpłatną dostawę energii elektrycznej.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Z kolei jak wynika z treści art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4. A jak wynika treści ust. 5 pkt 4 lit. a ww. przepisu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

Z przytoczonych przepisów wynika zatem, że otrzymanie przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi części należności (w postaci zaliczki, zadatku przedpłaty czy raty) zasadniczo skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania tej części należności i wyłącznie w stosunku do kwoty tej należności. Czyli, co do zasady otrzymanie zaliczki implikuje obowiązek podatkowy w chwili jej uzyskania. Niemniej jednak jak wskazano powyżej ustawodawca przewidział również od tego wyjątki – przepis ten nie dotyczy bowiem m.in. dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK