Czy sprzedaż używanego samochodu można zaewidencjonować w kasie fiskalnej

Mariusz Darecki
rozwiń więcej
inforCMS
Sześć lat temu kupiliśmy samochód osobowy na umowę kupna-sprzedaży. Teraz go sprzedajemy. Jest w pełni umorzony. Czy ewidencjonować tę sprzedaż w kasie fiskalnej ze stawką zwolnioną? Cały obrót jest ewidencjonowany w kasie.

RADA

Autopromocja

Tak, firma może zaewidencjonować sprzedaż samochodu podlegającego zwolnieniu z VAT w kasie fiskalnej, niezależnie od statusu nabywcy.

UZASADNIENIE

Co do zasady podatników dokonujących sprzedaży zarówno na rzecz podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych obowiązują odrębne zasady jej ewidencjonowania na potrzeby VAT. Polegają one na tym, że:

• sprzedaż na rzecz podmiotów gospodarczych podlega obowiązkowi dokumentowania fakturą VAT (art. 106 ustawy o VAT) oraz ewidencjonowania jej w rejestrze sprzedaży na potrzeby VAT prowadzonym poza kasą fiskalną (art. 109 ust. 4 ustawy o VAT) w celu określenia niezbędnych danych do prawidłowego sporządzenia deklaracji VAT;

• sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT) i dokumentowania jej paragonem fiskalnym. Przez pojęcie sprzedaży na potrzeby VAT rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Wysokość obrotu i kwoty należnego VAT określa dobowy oraz miesięcznych raport fiskalny z kasy.

Z powyższego wynika, że należałoby prowadzić w zasadzie dwie różne ewidencje w zależności od statusu nabywcy. W praktyce nie zawsze zasada ta jest stosowana. Podatnicy zobowiązani do stosowania kas fiskalnych w celu ewidencjonowania obrotu na rzecz podmiotów indywidualnych bardzo często z przyczyn praktycznych ewidencjonują w niej cały obrót, czyli również sprzedaż na rzecz podmiotów gospodarczych. Nie zabraniają tego obowiązujące przepisy. Bardzo często dokonanie takiego rozgraniczenia w praktyce, z przyczyn technicznych, nie jest możliwe. Jest to problem powszechny i dotyczy szczególnie punktów sprzedaży detalicznej (objętych głównie obowiązkiem ewidencjonowania obrotu w kasach fiskalnych), gdzie nie jest możliwe zidentyfikowanie rodzaju nabywcy na osoby prowadzące i nieprowadzące działalności gospodarczej. W związku z tym cały obrót jest ewidencjonowany w kasie fiskalnej, co nie narusza przepisów ustawy odnośnie do sposobu jego dokumentowania. Jak wynika z pytania, taki sposób ewidencjonowania stosowany jest również przez Państwa firmę. Zaewidencjonowanie sprzedaży w kasie nie zwalnia jednak z obowiązku wystawienia faktury VAT.

Nie oznacza to jednak, że przyjęta przez Państwa firmę zasada wyklucza możliwość udokumentowania sprzedaży samochodu mającego status towaru używanego korzystającego ze zwolnienia z VAT wyłącznie fakturą VAT i zaewidencjonowania jej poza kasą fiskalną. Jest to również możliwe, pod warunkiem jednak, że jego sprzedaż jest realizowana na rzecz podmiotu gospodarczego, a nie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Firma ma zatem, w pewnym zakresie, dowolność sposobu jej zaewidencjonowania.

Przykład

Załóżmy, że nabywcą samochodu jest spółka cywilna mająca status czynnego podatnika VAT. Firma może zaewidencjonować tę sprzedaż w kasie fiskalnej jako zwolnioną z VAT, a następnie udokumentować ją fakturą VAT. Aby nie dopuścić do podwójnego opodatkowania tej samej sprzedaży, należy do kopii wystawionej faktury dołączyć oryginał paragonu fiskalnego przeznaczonego dla nabywcy. Nie jest to konieczne wówczas, gdy faktura drukowana jest bezpośrednio przez kasę rejestrującą. Wystawionej faktury nie należy wówczas ujmować w odrębnej ewidencji poza kasą fiskalną. Firma może również udokumentować sprzedaż samochodu wyłącznie fakturą VAT i zaewidencjonować ją w rejestrze sprzedaży (prowadzonym poza kasą fiskalną), i następnie na jej podstawie uwzględnić obrót w deklaracji VAT łącznie z obrotem miesięcznego obrotu z kasy fiskalnej.

Jeżeli natomiast nabywcą samochodu jest osoba fizyczna, Państwa firma ma obowiązek zaewidencjonowania tej sprzedaży w kasie fiskalnej zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy. Na żądanie nabywcy ma również obowiązek wystawienia faktury VAT dokumentującej tę sprzedaż. Do kopii faktury powinna dołączyć wówczas oryginał paragonu. Udokumentowanie sprzedaży fakturą VAT nie zwalnia w tym przypadku Państwa firmy z obowiązku zaewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej.

• art. 109 ust. 4, art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• § 11 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...