Odliczenie VAT od opłat za przejazd autostradą

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Odliczenie VAT od opłat za przejazd autostradą / Fot. Fotolia
Firma, która deleguje pracownika w podróż samochodem wykorzystywanym do celów mieszanych, odliczy tylko 50 proc. VAT od opłat za przejazd autostradą i za parking – tak orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła firmy zajmującej się m.in. windykacją. Jej pracownicy często odbywają podróże służbowe. Korzystają z aut spółki, które parkują wtedy na płatnych parkingach. Płacą także za przejazdy autostradą.

Autopromocja

Samochody, których używają, są przeznaczone zarówno do celów biznesowych, jak i prywatnych – czyli do działalności mieszanej. Jednak koszty, o które toczył się spór (parkowania i przejazdu autostradą), miały związek wyłącznie z wyjazdami służbowymi.

Zgodnie z art. 86a ustawy o VAT pojazdy używane do celów mieszanych uprawniają do odliczania jedynie 50 proc. podatku – zarówno tego zawartego w cenie zakupu auta, jak i w wydatkach eksploatacyjnych (paliwo, naprawy itd.).

Polecamy: Zmiany wprowadzone w zakresie podatku od towarów i usług od 1 lipca 2015 - Wyjaśnienia MF (PDF)

Firma uważała jednak, że zakup biletów na autostradzie i parkingowych ma związek nie z samochodem jako takim, ale z podróżą służbową.

Dlatego w tym wypadku powinna móc odliczać VAT w pełnej wysokości.

Powołała się na przepisy prawa pracy. Zgodnie z nimi niezbędnymi wydatkami związanymi z podróżą służbową są także te ponoszone w związku z przejazdami drogami płatnymi i autostradami oraz postojem w strefie płatnego parkowania. Tak mówi par. 4 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167) – argumentowała spółka.

Odliczanie VAT od paliw do pojazdów wykorzystywanych do celów „mieszanych"

Z tym stanowiskiem nie zgodził się dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Stwierdził, że przepisy prawa pracy nie mogą mieć pierwszeństwa przed ustawami podatkowymi. W jego przekonaniu opłaty za autostrady czy parkingi mają związek z użytkowaniem konkretnego samochodu. A skoro ten jest wykorzystywany do działalności mieszanej, to spółka może odliczyć tylko 50 proc. podatku.

Tę niekorzystną dla spółki interpretację utrzymał w mocy warszawski WSA. Wyjaśnił, że gdyby nie samochód, to spółka nie mogłaby ponieść wydatków na parking czy przejazd. Decydujące znaczenie ma zatem sposób jego wykorzystywania. W tym konkretnym przypadku uprawnia do odliczenia tylko połowy VAT. ©?

Z profiskalnym stanowiskiem można polemizować

Elżbieta Stawarczyk KSP T. Srokosz i Wspólnicy

W broszurze ministra finansów wydanej w związku z nowelizacją ustawy o VAT i zmianami, które weszły w życie 1 kwietnia 2014 r., opłaty za parking oraz przejazd autostradą zostały wprost wymienione jako przykład wydatków eksploatacyjnych.

Można z tym polemizować. Artykuł 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT mówi o wydatkach dotyczących towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdów. Wydatek poniesiony na opłatę za przejazd autostradą lub postój na parkingu jest jednak bardziej związany z używaniem parkingu czy autostrady niż samochodu.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Biorąc pod uwagę dominującą dotychczas linię orzeczniczą, trzeba jednak przyznać, że podatnicy będą mieć trudności z pełnym odliczeniem VAT od wydatków na parking czy auto stradę, jeśli wykorzystują auto do działalności mieszanej. ©?

Patrycja Dudek

patrycja.dudek@infor.pl

ORZECZNICTWO

Wyrok WSA z 22 lipca 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3507/14.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
PIT-11 za 2024 r. - do kiedy, jaka wersja formularza? Jak przesłać do urzędu skarbowego i pracownika?
14 sty 2025

Cykl obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są one sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki. Przedsiębiorcy mają czas na wysłanie ich do urzędu skarbowego tylko do 31 stycznia. Natomiast pracownikowi trzeba dostarczyć do 28 lutego. Na co uważać przy sporządzaniu PIT-11, żeby uniknąć prawnych konsekwencji? Co zrobić, jeśli nie wyrobimy się w terminie?

Podatki w 2025 r.: Co nas czeka? Jakie zmiany?
14 sty 2025

Miniony rok obfitował w kontrowersyjne zmiany w prawie podatkowym, które znacząco wpłynęły na działalność przedsiębiorców. Czy 2025 rok przyniesie więcej stabilizacji? Eksperci wskazują, że to może być czas refleksji i upraszczania systemu podatkowego, choć kilka istotnych zmian wciąż czeka na realizację.

Webinar: Nowelizacja VAT 2025 + certyfikat gwarantowany
14 sty 2025

Podczas webinaru „Nowelizacja VAT 2025” omówione zostaną zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT wchodzące z początkiem 2025 roku oraz planowane w kolejnych miesiącach. Nowe regulacje wpłyną na działalność przedsiębiorców w różnych branżach, dlatego warto zapoznać się z nimi już na początku roku, aby uniknąć zaskoczenia i zapewnić prawidłowość rozliczeń. Oprócz kompleksowego omówienia, uczestnicy zyskają praktyczne wskazówki, możliwość zadania pytań oraz imienny certyfikat.

Wózki widłowe objęte ubezpieczeniem OC. Wszystkie, czy tylko wprowadzone do ruchu drogowego? Zmiany niedawno weszły w życie
14 sty 2025

Wózki widłowe również są objęte ubezpieczeniem OC mimo, że nie należą do typowych środków transportu. Do niedawna ten obowiązek dotyczył wyłącznie wózków wprowadzonych do ruchu drogowego, jednak 6 listopada 2024 r. ten stan rzeczy uległ zmianie. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wprowadziła nową definicję ruchu, która istotnie wpływa także na posiadaczy wózków widłowych.

KSeF odroczony ale nieunikniony: już w 2025 r. trzeba przygotować firmę i biuro rachunkowe na przyszłoroczne zmiany. Jak to zrobić?
14 sty 2025

W 2025 roku powraca temat obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur, który zacznie obowiązywać przedsiębiorców już w 2026 roku. Reforma wprowadza obowiązek rejestracji faktur w centralnej bazie Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy i biura rachunkowe mają coraz mniej czasu na analizę procesów oraz poznanie wymogów systemu. Sprawdzamy, jakie największe korzyści i wyzwania wiążą się z planowanymi zmianami.

Dobra wiadomość dla pracowników. MF: zwrot za taxi jest wolny od PIT
13 sty 2025

Dobra wiadomość dla pracowników korzystających z taksówek w związku z realizacją zadania służbowego. MF jest zdania, że w sytuacji, gdy pracownik z własnych środków poniósł wydatki na realizację zadania służbowego, a następnie pracodawca dokonał ich zwrotu, otrzymany zwrot nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy PIT.

Stanisław Hońko, prezes SKwP: Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem
13 sty 2025

Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem. Informuje o tym, w jaki sposób należy czytać liczby oraz jakie są finansowe i prawne konsekwencje podejmowanych decyzji – mówi dr hab. Stanisław Hońko, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W komentarzu do najnowszych badań.

Limity podatkowe w 2025 roku - PIT, VAT, ryczałt
09 sty 2025

Początek roku to dla wielu przedsiębiorców, a także księgowych okazja do zaplanowania kolejnych 12 miesięcy intensywnej pracy. Warto pamiętać o obowiązujących w tym roku limitach podatkowych, po przekroczeniu których zmieniają się niektóre obowiązki właścicieli firm. To od nich zależą także określone przywileje i uprawnienia związane z wybraną formą rozliczeń. Sprawdzamy, jak zmieniły się limity na 2025 rok, które bezpośrednio wpływają na zobowiązania na rzecz Urzędu Skarbowego lub ZUS-u. 

Składki ZUS w 2025 r.: działalność gospodarcza (duży i mały ZUS). Kwoty składek i podstawy wymiaru
12 sty 2025

W ślad za wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, w 2025 roku zwiększyły się także składki na ubezpieczenia społeczne. ZUS podał kwoty tych składek i podstaw ich wymiaru.

Wspólne rozliczenie PIT: Jak zaoszczędzić na podatkach z małżonkiem? Sprawdź, kto może skorzystać!
09 sty 2025

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem to możliwość, która znacząco może obniżyć należny podatek, zwłaszcza gdy różnice w dochodach są duże. Aby skorzystać z tego rozwiązania, musisz spełnić kilka warunków, takich jak wspólność majątkowa czy odpowiednia forma opodatkowania. Sprawdź, kto może rozliczać się wspólnie i jakie korzyści przynosi to rozwiązanie!

pokaż więcej
Proszę czekać...