reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Odliczanie VAT od paliw do pojazdów wykorzystywanych do celów „mieszanych"

Odliczanie VAT od paliw do pojazdów wykorzystywanych do celów „mieszanych"

Czy można odliczyć VAT z tytułu nabycia przed 1 lipca 2015 r. paliwa, a udokumentowanego fakturą wystawioną 1 lipca br. lub po tej dacie? Chodzi o paliwo przeznaczone do samochodów osobowych oraz małych pojazdów samochodowych wykorzystywanych do celów „mieszanych", czyli do działalności gospodarczej i do celów prywatnych.

1 lipca 2015 r. wygasa, wprowadzony art. 12 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw[1], całkowity zakaz odliczania podatku VAT od nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych, wykorzystywanych przez podatnika do celów „mieszanych"[2].

Do dnia 30 czerwca 2015 r. zastosowanie miał bowiem całkowity zakaz odliczenia podatku od nabywanych paliw wy­korzystywanych do napędu wykorzystywa­nych do celów „mieszanych”:

▪ samochodów osobowych;

▪ pojazdów samochodowych innych niż samochody osobowe, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

– 1 – jeśli dopuszczalna ładow­ność jest mniejsza niż 425 kg,

– 2 – jeżeli dopuszczalna ładow­ność jest mniejsza niż 493 kg,

– 3 lub więcej – jeśli dopuszczal­na ładowność jest mniejsza niż 500 kg[3].

Jakie zmiany od 1 lipca 2015 r. czekają podatników w rozliczaniu ulgi na złe długi

Od 1 lipca 2015 r. podatek z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdów będzie zaś odliczany tak jak pozostałe wydatki związane z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do celów „mieszanych", czyli na ogólnych zasadach wynikających z art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług[4]. Z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdów wykorzystywanych do celów „mieszanych" przysługiwało będzie prawo do odliczenia 50% VAT.

W związku z likwidacją Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że w sytuacji takiej zmiany przepisów[5] prawo do odliczenia należy oceniać co do zasady w świetle przepisów obowiązujących na moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy paliwa. Jeżeli zatem zakup paliwa dokonany został do końca czerwca 2015 r., to - bez względu na fakt, że faktura została wystawiona np. 2 lipca 2015 r. - prawo do odliczenia podatku w omawianym przypadku nie będzie przysługiwało. Obowiązek podatkowy u sprzedawcy z tytułu opisanej czynności powstał bowiem przed 1 lipca 2015 r., zatem prawo do odliczenia należy też oceniać według stanu prawnego obowiązującego przed 1 lipca br. Moment wystawienia faktury nie ma znaczenia dla ustalenia prawa do odliczenia, otrzymanie faktury ma jedynie znaczenie dla momentu zrealizowania prawa do odliczenia.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Dostawa paliwa wykorzystywanego przez nabywcę do napędu ww. pojazdów nie może być zasadniczo uznana, w świetle przepisów o VAT, za dostawę towarów o charakterze ciągłym.

Tak jak w przypadku innych wydatków związanych z pojazdami samochodowymi – warunkiem odliczenia podatku naliczonego od nabycia paliwa jest zgodność tego zakupu ze stanem rzeczywistym, tzn. zasadniczo ilość zakupionego paliwa powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w przebiegu pojazdu „firmowego". Kwestia rzeczywistego wykorzystywania paliwa do napędu pojazdów „firmowych", zwłaszcza nabywanego po 1 lipca br., będzie przedmiotem działań kontrolnych prowadzonych przez właściwe organy - straszy resort.

A. Jeleńska

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

__________________________

[1] Dz.U. poz. 312.

[2] W przypadku nabycia paliw silniko­wych, oleju napędowego oraz gazu, przeznaczonych do napędu „pojaz­dów samochodowych” (w tym także samochodów osobowych) wykorzy­stywanych wyłącznie do działalności gospodarczej – obowiązują już od ponad roku zasady ogólne odliczania VAT, tzn. w odniesie­niu do nich przysługuje pełne prawo do odliczenia, przy spełnieniu warun­ków wskazanych w art. 86a ustawy o VAT.

[3] Przy zakupie paliwa przezna­czonego do napędu „pojazdów samochodowych” innych niż wymienione wykorzystywanych do celów „mieszanych” podatnikowi już od ponad roku przysługuje prawo do odliczenia VAT w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego.

[4] Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.

[5] Podobnie w razie zmiany wykorzystywania pojazdów.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama