Odliczanie VAT od paliw do pojazdów wykorzystywanych do celów „mieszanych"
REKLAMA
REKLAMA
1 lipca 2015 r. wygasa, wprowadzony art. 12 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw[1], całkowity zakaz odliczania podatku VAT od nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych, wykorzystywanych przez podatnika do celów „mieszanych"[2].
REKLAMA
Do dnia 30 czerwca 2015 r. zastosowanie miał bowiem całkowity zakaz odliczenia podatku od nabywanych paliw wykorzystywanych do napędu wykorzystywanych do celów „mieszanych”:
▪ samochodów osobowych;
▪ pojazdów samochodowych innych niż samochody osobowe, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
– 1 – jeśli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
– 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
– 3 lub więcej – jeśli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg[3].
Jakie zmiany od 1 lipca 2015 r. czekają podatników w rozliczaniu ulgi na złe długi
Od 1 lipca 2015 r. podatek z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdów będzie zaś odliczany tak jak pozostałe wydatki związane z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do celów „mieszanych", czyli na ogólnych zasadach wynikających z art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług[4]. Z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdów wykorzystywanych do celów „mieszanych" przysługiwało będzie prawo do odliczenia 50% VAT.
W związku z likwidacją Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że w sytuacji takiej zmiany przepisów[5] prawo do odliczenia należy oceniać co do zasady w świetle przepisów obowiązujących na moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy paliwa. Jeżeli zatem zakup paliwa dokonany został do końca czerwca 2015 r., to - bez względu na fakt, że faktura została wystawiona np. 2 lipca 2015 r. - prawo do odliczenia podatku w omawianym przypadku nie będzie przysługiwało. Obowiązek podatkowy u sprzedawcy z tytułu opisanej czynności powstał bowiem przed 1 lipca 2015 r., zatem prawo do odliczenia należy też oceniać według stanu prawnego obowiązującego przed 1 lipca br. Moment wystawienia faktury nie ma znaczenia dla ustalenia prawa do odliczenia, otrzymanie faktury ma jedynie znaczenie dla momentu zrealizowania prawa do odliczenia.
Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet
Dostawa paliwa wykorzystywanego przez nabywcę do napędu ww. pojazdów nie może być zasadniczo uznana, w świetle przepisów o VAT, za dostawę towarów o charakterze ciągłym.
Tak jak w przypadku innych wydatków związanych z pojazdami samochodowymi – warunkiem odliczenia podatku naliczonego od nabycia paliwa jest zgodność tego zakupu ze stanem rzeczywistym, tzn. zasadniczo ilość zakupionego paliwa powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w przebiegu pojazdu „firmowego". Kwestia rzeczywistego wykorzystywania paliwa do napędu pojazdów „firmowych", zwłaszcza nabywanego po 1 lipca br., będzie przedmiotem działań kontrolnych prowadzonych przez właściwe organy - straszy resort.
A. Jeleńska
Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.
__________________________
[1] Dz.U. poz. 312.
[2] W przypadku nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, przeznaczonych do napędu „pojazdów samochodowych” (w tym także samochodów osobowych) wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej – obowiązują już od ponad roku zasady ogólne odliczania VAT, tzn. w odniesieniu do nich przysługuje pełne prawo do odliczenia, przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 86a ustawy o VAT.
[3] Przy zakupie paliwa przeznaczonego do napędu „pojazdów samochodowych” innych niż wymienione wykorzystywanych do celów „mieszanych” podatnikowi już od ponad roku przysługuje prawo do odliczenia VAT w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego.
[4] Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.
[5] Podobnie w razie zmiany wykorzystywania pojazdów.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat