REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie 50 proc. VAT od paliwa do aut wykorzystywanych w cyklu mieszanym od 1 lipca 2015 r.

Odliczenie 50 proc. VAT od paliwa do aut wykorzystywanych w cyklu mieszanym od 1 lipca 2015 r.
Odliczenie 50 proc. VAT od paliwa do aut wykorzystywanych w cyklu mieszanym od 1 lipca 2015 r.
Renault

REKLAMA

REKLAMA

Od początku lipca 2015 r. paliwo do aut służbowo-prywatnych z możliwością odliczenia połowy VAT. Na wejście w życie tej zmiany przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochody osobowe zarówno na potrzeby firmy, jak i w celu prywatnym, czekali ponad rok.

REKLAMA

Autopromocja

Obecnie przedsiębiorca, który wykorzystuje samochód osobowy do celów prywatnych, nie może odliczyć VAT od paliwa. Co prawda zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o VAT, od 1 kwietnia 2014 r. wprowadzono możliwość odliczenia połowy VAT z faktur związanych z pokryciem kosztów eksploatacyjnych takich pojazdów (jednocześnie umożliwiono odliczenie pełnego VAT w przypadku samochodów wykorzystywanych wyłącznie z celach służbowych), ale radość przedsiębiorców jeżdżących takimi autami okazała się przedwczesna. W trosce o dochody budżetowe resort finansów zdecydował bowiem, że odliczenie 50 proc. VAT od paliwa do aut wykorzystywanych do celów mieszanych będzie możliwe dopiero od 1 lipca 2015 r.

VAT-27 i VAT-28 – wzory formularzy od 1 lipca 2015 r.

Przedsiębiorcy czekali więc ponad rok, ale się doczekali. Od najbliższej środy paliwo do samochodów wykorzystywanych w cyklu mieszanym - na potrzeby firmy i własne - będzie, po uwzględnieniu odliczenia VAT, tańsze dla nich o niemal jedną dziesiątą.

"Od 1 lipca 2015 r. przedsiębiorcy uzyskają prawo do odliczania połowy VAT z faktur za paliwo do samochodów osobowych. Oznacza to, że jeśli pojazd wykorzystywany jest do działalności opodatkowanej VAT, to firmie będzie przysługiwało prawo do uwzględniania co najmniej 50 proc. podatku naliczonego zawartego w cenie paliwa" – powiedział PAP doradca podatkowy w kancelarii KNDP Konrad Piłat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy produkt: VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Zaznaczył, że tak jak dotychczas podatnik będzie mógł odliczyć całość VAT, gdy ograniczenia nie obejmują używanego przez niego pojazdu ze względu na jego konstrukcję (np. jest to VAN z jednym rzędem siedzeń) lub jeśli sposób eksploatacji samochodu wyklucza jego prywatny użytek. W takim przypadku konieczne jest zgłoszenie samochodu do urzędu skarbowego oraz prowadzenie specjalnej ewidencji przebiegu.

"Możliwość odliczenia 50 proc. VAT od zakupu paliwa do samochodów, które wykorzystywane są zarówno do celów prywatnych jak i działalności gospodarczej, to istotne ograniczenie kosztów funkcjonowania przede wszystkim małych firm, m.in. jednoosobowych działalności gospodarczych. Z tego udogodnienia oczywiście będą mogły korzystać także większe firmy, które na przykład udostępniają samochody swoim pracownikom" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż.

Odliczenie 100% VAT od samochodów wynajmowanych pracownikom do celów prywatnych

"W suchych statystykach dla budżetu oznacza to mniejsze wpływy. W tym roku - szacujemy - ubytek z tego tytułu będzie wynosił ok. 900 mln zł. Jednak w ten sposób wychodzimy naprzeciw przedsiębiorcom, którzy czekali na tę zmianę i bez wątpienia będą z niej zadowoleni. Jestem przekonana, że ta nowa regulacja korzystnie zostanie odebrana przez osoby, które prowadzą swój własny biznes" - oceniła rzeczniczka.

Piłat przypomniał, że zmiany dotyczące VAT od paliwa to nie jedyne, które wchodzą w życie 1 lipca. Z początkiem trzeciego kwartału zaczynają też obowiązywać przepisy, których celem jest ograniczenie wyłudzeń VAT. Kolejne towary - m.in. laptopy, tablety, telefony komórkowe, konsole do gier - zostaną objęte tzw. odwrotnym obciążeniem VAT. Doradca podatkowy wyjaśnił, że oznacza to, iż jeśli nabywcą jest firma, to co do zasady zapłaci ona za towary kwotę netto, a w swoich ewidencjach wykaże zarówno VAT należny, jak i naliczony.

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

"Nie znaczy to jednak, że przedsiębiorca, który kupi komputer lub telefon, zapłaci za niego kwotę netto i sam rozliczy VAT należny. W stosunku do wyrobów elektronicznych procedura odwrotnego obciążenia będzie bowiem miała zastosowanie, gdy wartość netto transakcji przekroczy 20 tys. zł" - wyjaśnił.

1 lipca rozszerzona zostanie również odpowiedzialność solidarna nabywców za podatek należny nieodprowadzony przez dostawcę. Obejmie ona m.in. aparaty fotograficzne i kamery oraz niektóre materiały eksploatacyjne do fotokopiarek.

Nieodliczony VAT od samochodu może być kosztem podatkowym

"Wchodzące od 1 lipca zmiany z pewnością przysporzą problemów podmiotom zajmującym się handlem sprzętem elektronicznym. Będą one bowiem musiały uwzględnić, że w stosunku do laptopów obowiązuje procedura obciążenia odwrotnego, drukarki i monitory opodatkowane są na zasadach ogólnych, ale już przy obrocie aparatami fotograficznymi obowiązuje odpowiedzialność solidarna nabywcy" - zauważył Piłat.

Według niego istnieje obawa, iż zmiany nie wpłyną w istotny sposób na ograniczenie wyłudzeń VAT. "Grupy przestępcze zajmujące się tym procederem mogą bowiem przerzucić się na inne towary" - ocenił. (PAP)

mmu/ gma/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dokument urzędowy dla podatnika może potwierdzać wyprowadzenie towaru z UE w świetle wydanej interpretacji podatkowej

Należy zwrócić szczególną uwagę  na propozycję firm kurierskich co do wywozu towaru poza UE po wejściu w życie przepisów likwidujących procedurę uproszczoną w wywozie. Procedura uproszczona w wywozie działa tylko do końca października 2024. Jest to niewątpliwie wezwanie dla wszystkich obsługujących łańcuch dostaw. Beż wątpienia spowoduje to trudności w procedowaniu zgłoszeń celnych na oddziałach celnych z powodu obsługi ich przez funkcjonariuszy celno – skarbowych. Dlatego też część firm kurierskich próbowało wyjść naprzeciw i proponowała tzw. odprawy kurierskie dla przesyłek do 1000 EUR i tu zaczyna się problem.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - kary, przedawnienie. Co, gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, które ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniego odpoczynku oraz regeneracji sił. W Polsce prawo do urlopu jest uregulowane w Kodeksie pracy, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi przysługującego mu urlopu w ustalonym terminie. W praktyce jednak, nie zawsze udaje się wykorzystać wszystkie dni urlopowe w danym roku kalendarzowym. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące terminu wykorzystania zaległych dni urlopowych, a także na konsekwencje niewykorzystania urlopu.

Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

REKLAMA

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe zaglądają na rachunki bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

REKLAMA