| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak ująć w księgach rachunkowych VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r.

Jak ująć w księgach rachunkowych VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca 2015 r. do wartości księgowej paliwa, kupionego do samochodu użytkowanego do celów mieszanych, trzeba będzie wliczać połowę VAT. Jak prawidłowo zaewidencjonować to w księgach rachunkowych?

Dziś, ewidencjonując paliwowo w księgach rachunkowych (w cenie nabycia), ujmuje się całą kwotę brutto. Chodzi o wydatki związane z samochodami osobowymi, co do których podatnik ma prawo do 50 proc. odliczenia podatku VAT. Czyli takimi, które co do zasady uważane są za wykorzystywane zarówno w prowadzonej działalności gospodarczej, jak i przez pracownika prywatnie (tj. do celów mieszanych). Ograniczenie obowiązuje od 1 kwietnia 2014 r. Wprawdzie zmiany, które weszły w życie w tym dniu, umożliwiają odliczanie połowy podatku od wydatków eksploatacyjnych, ale w przypadku paliwa, na podstawie przepisu przejściowego (art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy nowelizującej przepisy o VAT), będzie to możliwe dopiero od 1 lipca br. Dotyczy to nie tylko paliw silnikowych, ale również oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych.

Jak dostosować ewidencję do zmian w odwrotnym obciążeniu od 1 lipca 2015 r.

Załóżmy więc, że 2 lipca 2015 r. firma kupi paliwo do samochodów osobowych wykorzystywanych do celów mieszanych za kwotę brutto 1476 zł. Będzie więc mogła odliczyć połowę VAT z faktury zakupowej. Ewidencja księgowa może więc przebiegać następująco.

1. Wartość brutto faktury za paliwo – 1476 zł: strona Ma konta 202 – Rozrachunki z dostawcami:

a) wartość bez podlegającego odliczeniu VAT – 1338 zł: strona Wn konta 300 – Rozliczenie zakupu;

b) wartość VAT podlegający odliczeniu – 138 zł: strona Wn konto 225 – Rozliczenie VAT naliczonego;

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

2. Wartość paliwa w cenie nabycia (kwota brutto razem z VAT niepodlegającym odliczeniu) – 1338: strona Wn konto 411 – Zużycie materiałów (w analityce: Paliwo), strona Ma konta 300 – Rozliczenie zakupu.

Przypomnijmy, że analogicznie księguje się (od 1 kwietnia 2014 r.) inne wydatki związane z samochodami osobowymi (z prawem do 50-proc. odliczenia VAT), np. dotyczące napraw i serwisu, kosztów parkingu, przejazdów autostradą, wydatków na myjnię, płyn do spryskiwaczy itp.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Podstawa prawna:

- Ustawa z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 312). Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »