Jak ująć w księgach rachunkowych VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
Dziś, ewidencjonując paliwowo w księgach rachunkowych (w cenie nabycia), ujmuje się całą kwotę brutto. Chodzi o wydatki związane z samochodami osobowymi, co do których podatnik ma prawo do 50 proc. odliczenia podatku VAT. Czyli takimi, które co do zasady uważane są za wykorzystywane zarówno w prowadzonej działalności gospodarczej, jak i przez pracownika prywatnie (tj. do celów mieszanych). Ograniczenie obowiązuje od 1 kwietnia 2014 r. Wprawdzie zmiany, które weszły w życie w tym dniu, umożliwiają odliczanie połowy podatku od wydatków eksploatacyjnych, ale w przypadku paliwa, na podstawie przepisu przejściowego (art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy nowelizującej przepisy o VAT), będzie to możliwe dopiero od 1 lipca br. Dotyczy to nie tylko paliw silnikowych, ale również oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych.
REKLAMA
Jak dostosować ewidencję do zmian w odwrotnym obciążeniu od 1 lipca 2015 r.
Załóżmy więc, że 2 lipca 2015 r. firma kupi paliwo do samochodów osobowych wykorzystywanych do celów mieszanych za kwotę brutto 1476 zł. Będzie więc mogła odliczyć połowę VAT z faktury zakupowej. Ewidencja księgowa może więc przebiegać następująco.
1. Wartość brutto faktury za paliwo – 1476 zł: strona Ma konta 202 – Rozrachunki z dostawcami:
a) wartość bez podlegającego odliczeniu VAT – 1338 zł: strona Wn konta 300 – Rozliczenie zakupu;
b) wartość VAT podlegający odliczeniu – 138 zł: strona Wn konto 225 – Rozliczenie VAT naliczonego;
Polecamy produkt: Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
2. Wartość paliwa w cenie nabycia (kwota brutto razem z VAT niepodlegającym odliczeniu) – 1338: strona Wn konto 411 – Zużycie materiałów (w analityce: Paliwo), strona Ma konta 300 – Rozliczenie zakupu.
Przypomnijmy, że analogicznie księguje się (od 1 kwietnia 2014 r.) inne wydatki związane z samochodami osobowymi (z prawem do 50-proc. odliczenia VAT), np. dotyczące napraw i serwisu, kosztów parkingu, przejazdów autostradą, wydatków na myjnię, płyn do spryskiwaczy itp.
Agnieszka Pokojska
Podstawa prawna:
- Ustawa z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 312). Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat