reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak ująć w księgach rachunkowych VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r.

Jak ująć w księgach rachunkowych VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca 2015 r. do wartości księgowej paliwa, kupionego do samochodu użytkowanego do celów mieszanych, trzeba będzie wliczać połowę VAT. Jak prawidłowo zaewidencjonować to w księgach rachunkowych?

Dziś, ewidencjonując paliwowo w księgach rachunkowych (w cenie nabycia), ujmuje się całą kwotę brutto. Chodzi o wydatki związane z samochodami osobowymi, co do których podatnik ma prawo do 50 proc. odliczenia podatku VAT. Czyli takimi, które co do zasady uważane są za wykorzystywane zarówno w prowadzonej działalności gospodarczej, jak i przez pracownika prywatnie (tj. do celów mieszanych). Ograniczenie obowiązuje od 1 kwietnia 2014 r. Wprawdzie zmiany, które weszły w życie w tym dniu, umożliwiają odliczanie połowy podatku od wydatków eksploatacyjnych, ale w przypadku paliwa, na podstawie przepisu przejściowego (art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy nowelizującej przepisy o VAT), będzie to możliwe dopiero od 1 lipca br. Dotyczy to nie tylko paliw silnikowych, ale również oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych.

Jak dostosować ewidencję do zmian w odwrotnym obciążeniu od 1 lipca 2015 r.

Załóżmy więc, że 2 lipca 2015 r. firma kupi paliwo do samochodów osobowych wykorzystywanych do celów mieszanych za kwotę brutto 1476 zł. Będzie więc mogła odliczyć połowę VAT z faktury zakupowej. Ewidencja księgowa może więc przebiegać następująco.

1. Wartość brutto faktury za paliwo – 1476 zł: strona Ma konta 202 – Rozrachunki z dostawcami:

a) wartość bez podlegającego odliczeniu VAT – 1338 zł: strona Wn konta 300 – Rozliczenie zakupu;

b) wartość VAT podlegający odliczeniu – 138 zł: strona Wn konto 225 – Rozliczenie VAT naliczonego;

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

2. Wartość paliwa w cenie nabycia (kwota brutto razem z VAT niepodlegającym odliczeniu) – 1338: strona Wn konto 411 – Zużycie materiałów (w analityce: Paliwo), strona Ma konta 300 – Rozliczenie zakupu.

Przypomnijmy, że analogicznie księguje się (od 1 kwietnia 2014 r.) inne wydatki związane z samochodami osobowymi (z prawem do 50-proc. odliczenia VAT), np. dotyczące napraw i serwisu, kosztów parkingu, przejazdów autostradą, wydatków na myjnię, płyn do spryskiwaczy itp.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Podstawa prawna:

- Ustawa z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 312). Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama