Jak rozliczyć VAT przy imporcie środka trwałego

Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
rozwiń więcej
inforCMS
Pierwszy raz mam do czynienia z importem. Dokonałam przedpłaty na środek trwały spoza kraju unijnego. Otrzymałam fakturę zaliczkową w euro. Co z VAT? Jak i kiedy go rozliczyć?

rada

Autopromocja

Otrzymanej faktury zaliczkowej nie musi Pani rozliczać w VAT. Obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstanie dopiero z chwilą powstania długu celnego. Dług celny powstaje przeważnie z chwilą przyjęcia zgłoszenia celnego przez organ celny. Szczegóły oraz zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów znajdują się w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest import towarów (art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). Jest nim przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT). Rozliczanie VAT z tytułu importu towarów odbywa się na szczególnych zasadach - ze względu na zbliżony charakter VAT z tytułu importu i cła pobór tego podatku został powiązany z poborem cła.

Kiedy rozliczamy VAT od importu

I tak, zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o VAT, podatek od towarów i usług jest obliczany i wykazywany (z uwzględnieniem obowiązujących stawek tego podatku) w zgłoszeniu celnym składanym przez podatnika dokonującego importu towarów (zgodnie z art. 4 pkt 17 Wspólnotowego Kodeksu Celnego zgłoszeniem celnym jest czynność, poprzez którą osoba wyraża, w wymaganej formie i w określony sposób, wolę umieszczenia towaru pod określoną procedurę celną).

Zgłoszenie celne złożone przez podatnika jest weryfikowane przez naczelnika urzędu celnego. Jeśli uzna on, że kwota podatku w zgłoszeniu celnym została wykazana nieprawidłowo (została zaniżona lub zawyżona), wydaje decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości (art. 33 ust. 2 ustawy o VAT; określenie wysokości podatku w prawidłowej wysokości może również nastąpić w ramach decyzji dotyczącej należności celnych). Wydanie takiej decyzji może nastąpić również na wniosek podatnika (art. 33 ust. 3 ustawy o VAT).

Kiedy płacimy VAT od importu

VAT z tytułu importu towarów powinien zostać przez podatnika wpłacony:

1) w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych - w zakresie, w jakim kwota tego podatku wynika ze zgłoszenia celnego złożonego przez podatnika (art. 33 ust. 4 ustawy o VAT),

2) w terminie 10 dni, licząc od dnia doręczenia decyzji określającej wysokość podatku - w zakresie, w jakim kwota tego podatku wynika z decyzji naczelnika urzędu celnego określającego jego wysokość w prawidłowej wysokości (art. 37 ust. 2 ustawy o VAT),

3) w terminie do 16 dnia miesiąca następującego po tym okresie rozliczeniowym, nie później jednak niż przed złożeniem deklaracji podatku od towarów i usług - w przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium kraju procedurą uproszczoną, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. a) - c) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.Urz. WE L 302/1 z 19.10.1992, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2 t. 4), w której okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy (§ 2 rozporządzenia w sprawie terminu zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów),

4) w terminie i na warunkach określonych dla uiszczenia cła - w pozostałych przypadkach (art. 33 ust. 5 ustawy o VAT).

Powyższe terminy są takie same dla wszystkich podatników. W szczególności na termin ten nie ma wpływu rodzaj składanych przez podatników deklaracji VAT (w przypadku podatników VAT czynnych) czy fakt stosowania przez nich metody kasowej.

Dokumentowanie

Należy dodać, że import towarów nie jest dokumentowany wystawianymi przez podatników fakturami (w szczególności fakturami wewnętrznymi), zaś podatek należny z tytułu importu towarów nie jest wykazywany w składanych przez podatników deklaracjach VAT. Podatek ten (w wysokości wynikającej z dokumentów celnych, zwłaszcza z dokumentu SAD) stanowi natomiast kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT), o którą podatnik może pomniejszyć podatek należny (na zasadach ogólnych, tj. w zakresie, w jakim importowane towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych - art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Odliczenia dokonuje się w poz. 44 i 45 lub 46 i 47 deklaracji VAT-7/VAT-7K; w omawianym przypadku - zważywszy, że chodzi o import środka trwałego - będą to poz. 44 i 45). Prawo do odliczenia tego podatku powstaje, co do zasady, z chwilą otrzymania dokumentu celnego (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT).

WAŻNE!

Odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu należy dokonać w poz. 44 i 45 lub 46 i 47 deklaracji VAT-7/VAT-7K.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w imporcie

Obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje w ogromnej większości przypadków z chwilą powstania długu celnego (art. 19 ust. 7 ustawy o VAT. Wyjątki dotyczą:

• importu towarów objętych procedurą uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych,

• odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem należności celnych przywozowych oraz przetwarzania pod kontrolą celną

• importu towarów objętych procedurą celną składu celnego,

• odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń oraz tranzytu, jeśli od importowanych towarów pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze i nie powstaje jednocześnie dług celny - art. 19 ust. 8 i 9 ustawy o VAT).

Przepisami dotyczącymi długu celnego są przepisy art. 189 i następne Wspólnotowego Kodeksu Celnego, a samego powstania długu celnego - art. 201 i następne tego kodeksu. Wynika z nich, że dług celny w przywozie powstaje przede wszystkim z chwilą przyjęcia przez organ celny zgłoszenia celnego. Dotyczy to sytuacji, gdy dług ten powstaje w wyniku dopuszczenia do wolnego obrotu towaru podlegającego należnościom przywozowym lub umieszczenia takiego towaru pod procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem z należności przywozowych.

Ponadto dług celny może powstać:

1) z chwilą nielegalnego wprowadzenia towaru,

2) w chwili zaprzestania spełniania obowiązku, którego niewykonanie powoduje powstanie długu celnego, bądź w chwili umieszczenia towaru pod odpowiednią procedurą, jeżeli zostało później stwierdzone, że nie dopełniono jednego z warunków wymaganych dla umieszczenia towaru pod tą procedurą bądź dla zastosowania obniżonych lub zerowych stawek należności przywozowych, ze względu na jego przeznaczenie,

3) w chwili, gdy towar zostaje zużyty, lub w chwili, kiedy zostaje po raz pierwszy użyty na warunkach innych niż te, które zostały przewidziane w odpowiednich przepisach, w przypadku gdy dług celny w przywozie powstaje w wyniku zużycia lub użycia towaru podlegającego należnościom przywozowym, w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym, na warunkach innych niż przewidziane w tych przepisach.

Brzmienie powyższych przepisów powoduje, że dokonywane przed przywozem importowanych towarów płatności (zaliczki, przedpłaty na poczet tych towarów) nie skutkują powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Zatem nie musi Pani w żaden sposób rozliczać w VAT otrzymanej faktury zaliczkowej. Obowiązek ten powstaje (w całości) dopiero z chwilą powstania długu celnego, a więc przeważnie z chwilą przyjęcia zgłoszenia celnego przez organ celny.

• art. 2 pkt 7, art. 5 ust. 1 pkt 3, art. 19 ust. 7-9, art. 33-40, art. 86 ust. 2 pkt 2 oraz art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• rozporządzenie Ministra Finansów z 26 października 2005 r. w sprawie terminu zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów - Dz.U. Nr 218, poz. 1842

• art. 4 pkt 17 oraz art. 189 i nast. Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny - Dz.Urz. WE L 302 z 19.10.1992

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...