Czy każdy błąd na fakturze trzeba skorygować

ŁZ
rozwiń więcej
inforCMS
Dostałam fakturę, w której sprzedawca, wpisując adres, wpisał tylko ulicę bez numeru. Czy powinnam wystawić notę korygującą? Czy można jej nie wystawiać bez ryzyka utraty prawa do odliczenia VAT?

Zbigniew BŁaszczyk

Autopromocja

doradca podatkowy, kancelaria Tax-US

Mimo że nie ma takiego formalnego wymogu, to jednak podatnik, który chce odliczyć VAT z błędnej faktury, powinien wystawić notę korygującą.

Zasady wystawiania faktur VAT określone zostały w art. 106 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) oraz w wydanym na jej podstawie rozporządzeniu ministra finansów z 25 maja 2005 r. m.in. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. nr 95, poz. 798). Zgodnie z par. 9 ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia faktura powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Z kolei w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT ustawodawca nakazał określenie w fakturze danych podatnika (wystawcy faktury) i nabywcy. Jednakże pojęcie adres, o którym mowa w rozporządzeniu, jest pojęciem nieprecyzyjnym. Oczywiste jest, że w praktyce mamy na fakturze adres siedziby sprzedawcy i nabywcy. Logiczną konsekwencją jest podawanie w adresie numeru budynku i lokalu, pod warunkiem że taki adres występuje.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że skoro nabywca stwierdził, że faktura VAT dokumentująca transakcję zawiera błędy (jest niekompletna), może zgodnie z par. 18 powyższego rozporządzenia wystawić notę korygującą, w szczególności w zakresie danych nabywcy. Minister finansów, używając słowa - może, nie nakazał korygowania danych. Jednocześnie nie określił również negatywnych konsekwencji niedokonania takiej korekty.

Zatem na pierwsze pytanie podatniczki odpowiedź brzmi: nie musi wystawiać noty korygującej, albowiem gdyby minister finansów widział taką konieczność, to w miejsce określenia - może użyłby sformułowania - powinien. Ale drugie pytanie podatniczki sprawę komplikuje. Fakt, że nie wskazano wprost konsekwencji niewystawienia noty korygującej, nie przesądza, że takich konsekwencji nie ma. Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest prawem szczególnym, przynajmniej w rozumieniu organów skarbowych i sądów administracyjnych. Można z niego skorzystać pod wieloma rygorami, w tym pod warunkiem posiadania dowodu nabycia określonego jako faktura VAT. A ta powinna spełnić wymogi, o których pisaliśmy wyżej. Na szczęście spotykamy orzeczenia sądów, z których wynika, że wymogi formalne stawiane fakturom VAT nie mogą być celem samym w sobie, zwłaszcza w sytuacji gdy organy podatkowe nie mają wątpliwości co do tego, że kwestionowane faktury odzwierciedlają rzeczywiste zdarzenia gospodarcze i ujęte zostały w ewidencji zakupu. Stanowisko takie wyrażał wielokrotnie Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 22 kwietnia 1997 r., sygn. akt III SA 1859/95, wyrok z 22 kwietnia 1997 r., sygn. akt III SA 1659/95), nawet gdy wada faktury dotyczyła numeru identyfikacji podatkowej. Zatem odpowiedź na drugie pytanie czytelniczki brzmi: nie, nie może zaniechać wystawienia noty korygującej bez ryzyka utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego.

(ŁZ)

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...