Czy usługi doradztwa zawodowego są zwolnione z VAT

Surówka Dariusz
rozwiń więcej
usługi doradztwa zawodowego - zwolnienie z VAT
1. Czy usługi wymienione poniżej pozwalają korzystać ze zwolnienia z VAT do limitu 200 tys. zł? 2. Czy usługi doradztwa zawodowego mogą być rozliczane poza działalnością gospodarczą (PIT-11)? 3. Czy ww. usługi mogą być opodatkowane podatkiem ryczałtowym 8,5%?

Stan faktyczny:

Autopromocja

Klient biura rachunkowego prowadzi działalność gospodarczą. Pani jest również doradcą zawodowym. Do chwili obecnej nie świadczyła usług doradztwa zawodowego w ramach firmy.

Na usługi jako doradca zawodowy podpisywała umowy zlecenia, które były rozliczane odrębnie (PIT-11). Kody PKWiU, które klientka stosuje w swojej firmie: 85.59.13.1; 85.59.13.2; 85.59.13.2; 85.60.1; 85.59.19.0; 73.11.19.0. W ramach działalności gospodarczej świadczy usługi:

1. trenera pracy - jest to pomoc dla osób niepełnosprawnych do podjęcia zatrudnienia, aktywizacji zawodowej, szukanie odpowiednich miejsc pracy, diagnozowanie predyspozycji zawodowych, prowadzenie warsztatów, szkoleń dla osób niepełnosprawnych.

2.  szkoleniowe - są to szkolenia dla doradców zawodowych. Jest to rodzaj wykładu prezentujący określony zakres wiedzy. 

3.  prowadzenie warsztatów świadomego prowadzenia kariery (trening rozwoju kompetencji, szkolenia).

4. prowadzenie warsztatów (szkoleń motywacyjnych).

5. usługi marketingowe (obsługa biura prasowego festiwalu).

W planach są też usługi prowadzenia:

6. webinariów mających charakter wykładu i dzielenia się wiedzą, badaniami i dobrymi praktykami na temat rynku pracy, narzędzi i metod pracy, psychologii zmiany, bez interakcji 1:1 z uczestnikami oraz bez kontynuacji w postaci odpłatnej dalszej usługi sprzedawanej na webinarium.

7. organizowanie kursów online (nagrywany materiał do odsłuchania i narzędzia do samodzielnej pracy) prowadzący przez proces świadomego planowania kariery. Kurs o charakterze grupowym (ten sam przekaz do wszystkich uczestników), bez możliwości indywidualnej interakcji lub z potencjalną opcją indywidualnej konsultacji 1:1 na koniec trwania kursu. 

W dwóch ostatnich usługach Pani będzie występować jako doradca zawody. 

ODPOWIEDŹ

Ad 1. Uważam, że usługi te, jeśli mieszczą się w limicie kwoty 200.000 zł, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT.

Ad 2. Tak, nie wszystkie usługi musza być objęte działalnością gospodarczą i te pozostałe tj. doradztwo  zawodowe mogą by świadczone na umowę cywilno-prawnej i rozliczone wg PIT-11.

Ad 3. Jeśli zakwalifikujemy te usługi do przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85), to wtedy stawka ryczałtu byłaby 8,5%.

UZASADNIENIE

W celu skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku  od towarów i usług świadczone usługi szkoleniowe muszą być uznane za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Świadczone przez Wnioskodawcę w ramach Projektu usługi szkoleniowe w zakresie aktywizacji osób bezrobotnych, podlegają zwolnieniu od podatku VAT jako usługi szkoleniowe w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Natomiast czynności dodatkowe w tym m.in. konsultacje ze specjalistami, doradztwo zawodowe, czy też udzielanie bezrobotnym wsparcia w poszukiwaniu zatrudnienia a następnie w utrzymaniu zatrudnienia podlegają zwolnieniu od podatku VAT jako usługi ściśle związane z usługą kształcenia zawodowego i niezbędne do wykonania usługi podstawowej. Takie stanowisko potwierdza  Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 3 lutego 2017 r znak 1462-IPPP3.4512.43.2017.1.RM.

Wg podanego w opisie sprawy kodu PKWiU świadczone w ramach działalności usługi mieszczą się w zakresie usług edukacyjnych – Dział 85. Tym samym zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym mogą korzystać ze stawki ze stawki 8,5%.

Nie wszystkie aktywności podatnika muszą mieścić się w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Usługi te mogą być wykonywane na podstawie umowy zlecenia lub dzieło. Wtedy rozliczenie należnego od nich podatku spocznie na zamawiającym usługę - jako płatniku podatku.

art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685)

art. 12 ust. 1 pkt 5 lit c ustawy dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2021 r. poz. 1993)

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...