Transakcje zagraniczne a faktury ustrukturyzowane w KSeF. Kiedy trzeba wystawiać?

TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
VAT, podatek / Transakcje zagraniczne a faktury ustrukturyzowane w KSeF / Shutterstock

Korzystanie z faktur ustrukturyzowanych oraz Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) jest obecnie dobrowolne. Niemniej wielkimi krokami zbliża się obowiązek korzystania z tych instytucji. W tym kontekście warto się zastanowić, czy obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych w Krajowym Systemie e-Faktur będzie dotyczył sytuacji, gdy polski podmiot posługuje się zagraniczną rejestracją do celów VAT i wykonuje transakcję w obcym państwie, która jest tamtejszą transakcją krajową.

Polska firma handlowa działająca także w innym państwie UE a VAT

Powyższe opiszemy na przykładzie. 

Autopromocja
Przykład
Transakcje w Czechach fakturowane wg czeskich przepisów

Spółka XYZ jest polską spółką handlową, ale działa również na terytorium Czech. Spółka posiada czeski numer identyfikacji podatkowej, dokonuje zakupu i sprzedaży towarów na terytorium Czech. Zatem dokonuje krajowe (czeskie) dostawy towarów.  

W powyższym układzie Spółka XYZ nie podlega polskim przepisom dotyczącym wystawiania faktur dla czeskich transakcji, które zawarte są w polskiej ustawie o podatku od towarów i usług (dalej jako „ustawa o VAT”). Zasady wystawiania faktur regulują bowiem czeskie przepisy podatkowe. Tym samym, Spółka XYZ nie jest zobowiązana do wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur.

W myśl przepisów ustawy o VAT, przepisy dotyczące fakturowania stosuje się do sprzedaży (art. 106a pkt 1, z pewnymi wyjątkami). A przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22). Spółka XYZ nie dokonuje jednak transakcji na terytorium naszego kraju (Polski). A skoro towary są przemieszczane wyłącznie w obrębie terytorium Czech, to nie dochodzi do eksportu towarów ani wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Ponadto, w myśl art. 106a pkt 2 ustawy o VAT, przepisy o fakturowaniu stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonywane są te czynności, a w przypadku braku na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, z którego dokonywane są te czynności, w przypadku gdy miejscem świadczenia jest terytorium:

  1. państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, a osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest nabywca towaru lub usługobiorca i faktura dokumentująca te czynności nie jest wystawiana przez tego nabywcę lub usługobiorcę w imieniu i na rzecz podatnika,
  2. państwa trzeciego.

Powyższa reguła nie ma zastosowania, bowiem Spółka XYZ nie dokonuje sprzedaży na terytorium Czech z terytorium Polski. Dokonuje sprzedaży z terytorium Czech. 

Ponadto, Spółka XYZ nie dokonuje dostawy towarów i świadczenia usług rozliczanych w procedurach szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a i 7 ustawy o VAT ani sprzedaży na odległość towarów importowanych, rozliczanej w procedurze szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 9, więc nie mają zastosowania przepisy art. 106a pkt 3 i 4, które nakazują stosowanie polskich przepisów o fakturowaniu. 

Ważne

Zatem polskie przepisy dotyczące obowiązku wystawiania faktur nie mają zastosowania do analizowanej sytuacji.

Fakturowanie wg prawa państwa członkowskiego, gdzie ma miejsce dostawa towaru lub świadczenie usług

Warto zwrócić uwagę, że przepis art. 219a ust. 1 unijnej dyrektywy 2006/112/WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (tzw. dyrektywy VAT) przewiduje, że fakturowanie podlega przepisom mającym zastosowanie w państwie członkowskim uznawanym za państwo dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z przepisami tytułu V. W analizowanym przypadku państwem dostawy będą Czechy, więc tak jak wykazano powyżej – fakturowanie odbywa się według przepisów czeskich.

Transakcje zagraniczne a faktury ustrukturyzowane w KSeF. Kiedy trzeba wystawiać?

Podsumowując powyższe, w przedstawionej sytuacji Spółka XYZ nie będzie miała obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Będzie je wystawiała na zasadach określanych czeskimi przepisami podatkowymi. Warto jednak zaznaczyć, że prace legislacyjne nad obowiązkowym KSeF są w toku. Jednakże w ocenie autora obowiązkowy KSeF nie obejmie analizowanego przypadku

Paweł Terpiłowski, Radca prawny / Kierownik Zespołu Podatków Pośrednich, TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...