Prof. Modzelewski: „Otrzymanie” faktury w KSeF nie wywołuje skutków cywilnoprawnych. Trzeba stosować inną formę uznania zobowiązania

Witold Modzelewski
Radca prawny i doradca podatkowy, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jeden z najwybitniejszych specjalistów w zakresie podatków i prawa podatkowego.
rozwiń więcej
Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy
Doradztwo podatkowe
rozwiń więcej
Prof. Modzelewski: „Otrzymanie” faktury przy pomocy KSeF nie rodzi ex lege skutków cywilnoprawnych. Trzeba stosować inną formę uznania zobowiązania / Shutterstock

Jedno jest pewne: od 1 lutego 2026 r. „otrzymanie” faktury VAT przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) nie będzie z istoty wywoływać skutków cywilnoprawnych. Dlatego strony umów muszą wymyślić inną formę uznania zobowiązania z tytułu zapłaty na rzecz dostawy towaru lub usługodawców – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF od 2026 r. Wystawianie i automatyczne przekazywanie faktur ustrukturyzowanych odbiorcom (kontrahentom)

Obowiązkowy system wystawiania i otrzymywania tzw. faktur ustrukturyzowanych przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), będzie z pewnością największą i najbardziej kosztowną (w każdym tego słowa znaczeniu) operacją tzw. cyfryzacji podatków w Polsce.

Od lutego 2026 roku wszyscy podatnicy VAT czynni mający siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności na terenie Polski będą otrzymywać od swoich krajowych kontrahentów owe faktury ustrukturyzowane przy pomocy KSeF.

W sensie prawnym otrzymają ten dokument w tej samej sekundzie, w której została ona skutecznie wysłana do tego KSeF-u i nadano jej numer.

Ci, którzy to wiedzą, obawiają się nadużyć oraz zwykłych oszustw z tym związanych. Bo jak obronić się przed podmiotem, który działa w złej wierze i wystawi (jakoby przez pomyłkę) fakturę, do której dopisze nienależne kwoty? Będzie domagać się zapłaty, bo przecież nie sposób odmówić „otrzymania” owej faktury przy pomocy KSeF. Każdy, kto będzie chciał, będzie również mógł wystawić na nas fakturę i z mocy niezbyt mądrego prawa my ją przymusowo „otrzymamy”.

Autopromocja

Jaki jest skutek „otrzymania” faktury ustrukturyzowanej w KSEF?

Należy więc zadać pytanie jaki jest skutek prawny owego „otrzymania”. Otóż wmawia się nam, że będzie to zdarzenie analogiczne do doręczenia faktury w formie papierowej lub elektronicznej, tak jak to ma miejsce w naszym kraju od ponad trzydziestu lat.

Obecnie faktury VAT są powszechnie używane jako dokumenty handlowe i ich doręczenie jest uznawane przez strony umowy za skuteczne wezwanie do zapłaty.

Ważne

Czy „otrzymanie” faktury ustrukturyzowanej przy pomocy KSeF wywołuje ex lege skutki cywilnoprawne? Oczywiście nie: to zależy wyłącznie od woli stron, bo tej formy otrzymania dokumentu handlowego jak dotąd jeszcze nie było.

Odpowiedź ogólna na to pytanie jest jednak dość prosta: „otrzymanie” faktury VAT przy pomocy KSeF w rozumieniu ustawy o VAT nie wywołuje ex lege skutków cywilnoprawnych, bo jest to wyłącznie stan prawnopodatkowy - tak jak złożenie deklaracji podatkowej nie rodzi zobowiązań o charakterze prywatnoprawnym lecz tylko publicznoprawnym.

Dlatego też z ostrożności podatnicy VAT czynni składają swoim kontrahentom oświadczenie, że od 1 lutego 2026 roku „otrzymanie” faktury ustrukturyzowanej przy pomocy KSeF nie będzie rodzić jakichkolwiek skutków cywilnoprawnych, chyba że umowa stanowić będzie inaczej.

Owo „otrzymanie” co do zasady będzie wyłącznie podaniem do wiadomości podatnika faktu wystawienia faktury VAT z możliwością zapoznania się z jej treścią. Akceptacja tej faktury oraz jej treści zarówno dla potrzeb podatkowych jak i dla potrzeb cywilnoprawnych będzie czymś zupełnie odrębnym.

Czy jest obowiązek obserwowania KSeF?

Pojawia się tu również inne pytanie: czy podatnik VAT czynny będzie miał obowiązek obserwowania KSeF, zwłaszcza gdy nie prowadzi rejestru zakupów i dokonuje odliczenia podatku naliczonego? Odpowiedź w tym przypadku jest również negatywna: odliczenie jest prawem i można z niego nie korzystać. Nie ma również sankcji za brak obserwacji KSeF.

Jedno jest pewne: od 1 lutego 2026 r. „otrzymanie” faktury VAT przy pomocy KSeF nie będzie z istoty wywoływać skutków cywilnoprawnych i strony umów muszą wymyślić inną formę uznania zobowiązania z tytułu zapłaty na rzecz dostawy towaru lub usługodawców.

Prof. dr hab. Witold Modzelewski

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Inflacja w Polsce w 2025, 2026 i 2027 roku - prognozy NBP
02 lip 2025

Inflacja CPI w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2025 r. w przedziale 3,5-4,4 proc., w 2026 r. w przedziale 1,7-4,5 proc., a w 2027 r. w przedziale 0,9-3,8 proc. - tak wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP z lipca 2025 r. Projekcja ta uwzględnia dane dostępne do 9 czerwca br.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od prezentu ślubnego? Prawo rozróżnia 3 kategorie darczyńców i 3 limity wartości darowizn
02 lip 2025

Dla nowożeńców – prezent, dla Urzędu Skarbowego – podstawa opodatkowania. Fiskus przewidział dla darowizn konkretne przepisy prawa podatkowego i lepiej je znać, zanim wpędzimy się w kłopoty, zostawiając grube rysy na pięknych ślubnych wspomnieniach. Szczególnie kłopotliwa może być gotówka. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl i fillup.pl tłumaczy, co zrobić z weselnymi kopertami i kosztownymi podarunkami.

Stopy procentowe NBP 2025: w lipcu obniżka o 0,25 pkt proc.
02 lip 2025

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 lipca 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosić będzie od 3 lipca 2025 r. 5,00 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zaskoczeniem dla większości analityków finansowych i ekonomistów, którzy oczekiwali braku zmian w lipcu.

Jak legalnie wypłacić pieniądze ze spółki z o.o. Zasady i skutki podatkowe. Adwokat omawia wszystkie najważniejsze sposoby
01 lip 2025

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna forma prowadzenia biznesu w Polsce, ceniona za ograniczenie ryzyka osobistego wspólników. Niesie ona jednak ze sobą szczególną cechę – tzw. podwójne opodatkowanie zysków. Oznacza to, że najpierw sama spółka płaci podatek CIT od swojego dochodu (9% lub 19%), a następnie, gdy zysk jest wypłacany wspólnikom, wspólnik musi zapłacić podatek dochodowy PIT od otrzymanych środków. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to duże zaskoczenie, ponieważ w jednoosobowej działalności gospodarczej można swobodnie dysponować zyskiem i płaci się podatek tylko raz. W spółce z o.o. majątek spółki jest odrębny od majątku prywatnego właścicieli, więc każda wypłata pieniędzy ze spółki na rzecz wspólnika lub członka zarządu musi mieć podstawę prawną. Poniżej przedstawiamy wszystkie legalne metody „wyjęcia” środków ze spółki z o.o., wraz z krótkim omówieniem zasad ich stosowania oraz konsekwencji podatkowych i ewentualnych ryzyk.

Odpowiedzialność członków zarządu za długi i niezapłacone podatki spółki z o.o. Kiedy powstaje i jakie są sankcje? Jak ograniczyć ryzyko?
01 lip 2025

W świadomości wielu przedsiębiorców panuje przekonanie, że założenie spółki z o.o. jest swoistym „bezpiecznikiem” – że prowadząc działalność w tej formie, nie odpowiadają oni osobiście za zobowiązania. I rzeczywiście – to spółka, jako osoba prawna, ponosi odpowiedzialność za swoje długi. Jednak ta zasada ma wyjątki. Najważniejszym z nich jest art. 299 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), który otwiera drogę do pociągnięcia członków zarządu do odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki.

Zakładanie spółki z o.o. w 2025 roku. Adwokat wyjaśnia jak to zrobić krok po kroku i bez błędów
01 lip 2025

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje jednym z najczęściej wybieranych modeli prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2025 roku proces rejestracji jest w pełni cyfrowy, a pozorne uproszczenie procedury sprawia, że wielu przedsiębiorców zakłada spółki „od ręki”, nie przewidując potencjalnych konsekwencji. Niestety, błędy popełnione na starcie mogą skutkować realnymi problemami organizacyjnymi, podatkowymi i prawnymi, które ujawniają się dopiero po miesiącach – lub latach.

Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?
30 cze 2025

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)
30 cze 2025

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

Załączniki w KSeF tylko dla wybranych? Nowa funkcja może wykluczyć małych przedsiębiorców
27 cze 2025

Nowa funkcja w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) pozwala na dodawanie załączników do faktur, ale wyłącznie w ściśle określonej formie i po wcześniejszym zgłoszeniu. Eksperci ostrzegają, że rozwiązanie dostępne będzie głównie dla dużych firm, a mali przedsiębiorcy mogą zostać z dodatkowymi obowiązkami i bez realnej możliwości skorzystania z tej opcji.

Kontrola podatkowa - fiskus ma 98% skuteczności. Adwokat radzi jak się przygotować i ograniczyć ryzyko kary
26 cze 2025

Choć liczba kontroli podatkowych w Polsce od 2023 roku spada, ich skuteczność jest wyższa niż kiedykolwiek. W 2024 roku aż 98,1% kontroli podatkowych oraz 94% kontroli celno-skarbowych zakończyło się wykryciem nieprawidłowości. Urzędy skarbowe, dzięki wykorzystaniu narzędzi analitycznych takich jak STIR, JPK czy big data, trafnie typują podmioty do weryfikacji, skupiając się na firmach obecnych na rynku i rzeczywiście dostępnych dla egzekucji zobowiązań. W efekcie kontrola może spotkać każdego podatnika, który nieświadomie popełnił błąd lub padł ofiarą nieuczciwego kontrahenta.

pokaż więcej
Proszę czekać...