Sprzedaż przez Internet a obowiązek rejestrowania na kasie fiskanej (fiskalizacji)

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Sprzedaż przez Internet a obowiązek rejestrowania na kasie fiskanej (fiskalizacji)
Przedsiębiorcy, którzy dokonują dostaw towarów i świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są, co do zasady, zobligowani ewidencjonować taką sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej. Czy jednak taki obowiązek istnieje również w przypadku sprzedaży realizowanej przez Internet?

Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnienia z tego obowiązku zostały zaś przewidziane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Autopromocja

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Zgodnie z § 2-3 ww rozporządzenia, do fiskalizacji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zasadniczo nie są  zobligowani, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r., podatnicy:

  • u których obrót zrealizowany na rzecz tych osób nie przekracza w danym roku kwoty 20 000 zł (proporcjonalnie do okresu wykonywania tych czynności),
  • dokonujący wyłącznie sprzedaży towarów i usług wymienionych w załączniku do przedmiotowego rozporządzenia,
  • u których udział obrotu z tytułu czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania w całkowitym obrocie podatnika realizowanym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekracza 80%.

Należy przy tym zaznaczyć, że wskazane wyżej zwolnienia nie mają zastosowania do sprzedaży świadczeń mających za przedmiot szczególnego rodzaju towary i usługi, wymienione w § 4 rozporządzenia w sprawie  zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (np. dostaw gazu płynnego i wyrobów z metali szlachetnych, usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych itd.).

Zakładając zatem, że przedsiębiorca realizując sprzedaż przez Internet nie dokonuje dostaw towarów lub usług, o których mowa w § 4 ww. rozporządzenia, wówczas zastosowanie znajdzie zwolnienie na podstawie pkt 37-38 załącznika do tego aktu prawnego. Zwolnieniu z obowiązku fiskalizacji podlega bowiem dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) oraz świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w przypadku gdy zapłata  za wykonaną czynność następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. W przypadku ww. dostaw towarów ewidencja musi wskazywać ponadto, na czyją rzecz czynności te zostały dokonane (dane nabywcy, w tym jego adres).

Monitor Księgowego – prenumerata

W związku z powyższym należy stwierdzić, że sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej realizowana przez Internet nie podlega obowiązkowi fiskalizacji, jeśli nabywca opłaca to świadczenie w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej oraz pod warunkiem że prowadzona dodatkowo ewidencja i dowody zapłaty będące w posiadaniu sprzedawcy potwierdzają wyraźnie, jakich czynności zapłata dotyczy (oraz dane nabywcy – w przypadku dostaw towarów). W takim przypadku przekroczenie limitu sprzedaży przez Internet na rzecz osób fizycznych nie obliguje podatnika (sprzedawcy) do instalacji kasy fiskalnej.

Biuletyn VAT

Warto przy tym dodać, że do skorzystania z powyższego zwolnienia uprawnieni są również podatnicy realizujący sprzedaż przez Internet, jeśli zapłata jest uiszczana przez nabywcę za pośrednictwem takich systemy płatnicze on-line (np. PayU). Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, np. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18.12.2013 r.  sygn. IPPP2/443-1127/13-2/KOM oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 7.08.2013 r. sygn. IPTPP4/443-276/13-4/OS.

Ewelina Kalita, Młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT w ECDDP Sp. z o.o.

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...