Obowiązek podatkowy w VAT przy imporcie usług

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Obowiązek podatkowy w VAT przy imporcie usług
Podatnicy dokonujący importu usług powinni pamiętać o prawidłowym określeniu daty powstania obowiązku podatkowego oraz zastosowaniu właściwego kursu do przeliczania wartości wyrażonych w walucie obcej. Należy przy tym mieć na uwadze, że z importem usług mamy do czynienia w przypadku zdecydowanej większości świadczeń nabywanych przez polskiego podatnika od zagranicznego usługodawcy. Miejsce świadczenia (kraj opodatkowani) określa się wtedy, zgodnie z ogólną regułą, w państwie usługobiorcy (art. 28b ustawy o VAT).

Przykład
Pracownik polskiego podatnika znajduje się na wyjeździe w Niemczech. Służbowy telefon tego podatnika uległ uszkodzeniu, co wymaga niezwłocznej naprawy (podatnik zgadza się, że naprawa będzie dokonana na jego rzecz, czyli „na firmę”). W związku z tym, pracownik korzysta z usług lokalnego punktu. Telefon został naprawiony 17.02.2020 r. za 200 euro netto. Na polskim podatniku będzie ciążył obowiązek rozpoznania importu usług. Usługodawca nie powinien zaś naliczać niemieckiego podatku (wynika to z ogólnych zasad unijnego sytemu podatku od wartości dodanej).

Autopromocja

W powyższym przykładzie, podatnik wykaże podatek należny i naliczony (posiada on pełne prawo do odliczenia) w rozliczeniu za luty 2020 r. Do przeliczenia wartości usługi (podstawy opodatkowania) można zastosować kurs 4,2402. Jest to kurs euro ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na 14.02.2020 r. – ostatni dzień roboczy poprzedzający wykonanie świadczenia (data obowiązku podatkowego). Podatnik mógł ewentualnie zastosować kurs Europejskiego Banku Centralnego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT).

Trzeba pamiętać, że obowiązek podatkowy w imporcie usług będzie zasadniczo określany zgodnie z ogólnymi regułami – a więc przede wszystkim w momencie wykonania świadczenia (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT).

Przykład
Polska spółka nabywa dostęp do portalu internetowego z wiedzą fachową prowadzonego przez podmiot francuski. Spółka korzystała z portalu w 2019 r. Opłata za ten okres została jednak naliczona przez francuskiego usługodawcę dopiero 16.02.2020 r. – w tym dniu dostarczono fakturę. Spółka uregulowała należność 18.02.2020 r. Polska Spółka powinna wykazać obowiązek podatkowy w dacie wykonania usługi – co w danym przypadku oznacza koniec przyjętego okresu rozliczeniowego, a więc 31.12.2019 r. Bez znaczeniu pozostaje tu okoliczność późniejszego naliczenia i uregulowania należności.

Warto ponadto zwrócić uwagę, że zastosowanie może znaleźć także art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, w świetle którego, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek (…) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Przepis ten nakazuje rozpoznanie obowiązku podatkowego w momencie uiszczenia wszelkiego rodzaju zaliczek lub podobnych płatności na poczet importowych usług.

Przykład
Polska spółka nabywa dostęp do portalu internetowego z wiedzą fachową prowadzonego przez podmiot francuski. Usługodawca naliczył opłatę za cały 2020 r. z góry, dostarczając fakturę za ten okres 16.02.2020 r. Spółka opłaciła należność 1.03.2020 r. Spółka powinna rozpoznać import usług w rozliczeniu za marzec 2020 r.

Michał Samborski, doradca podatkowy w ECDP TAX Żuk Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Polecamy: Instrukcje VAT

Polecamy: Biuletyn VAT

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...