Odliczanie VAT od samochodów – bankowozy

Odliczanie VAT od samochodów – bankowozy
Przedsiębiorcy, z których działalnością gospodarczą wiąże się konieczność transportu pieniędzy lub innych przedmiotów wartościowych (np. złota, biżuterii) mogą liczyć na pełne odliczenie VAT od ceny zakupu przeznaczonego do tego celu pojazdu. Warunkiem jest, by był to tzw. bankowóz.

Kwestię zasad odliczania podatku od towarów i usług związanego z nabyciem oraz użytkowaniem samochodów osobowych i pojazdów samochodowych w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. regulują odpowiednio zapisy art. 3, art. 4 i art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652). Co do zasady, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi jedynie 60% kwoty podatku określonej w fakturze – nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Autopromocja

Zgodnie jednak z treścią ustawy nowelizującej, ograniczenia tego nie stosuje się do nabywanych pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku do niniejszej ustawy, w tym m.in. bankowozów. Ograniczenie to nie dotyczy także odliczenia podatku VAT od paliwa od tych pojazdów.

Ustawa prawo o ruchu drogowym wskazuje, iż  przez pojazd specjalny należy rozumieć pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. W pojeździe takim mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji. Definicję bankowozu wskazuje natomiast rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz. U. 2010 nr 166 poz. 1128).

Bankowozami są pojazdy samochodowe przeznaczone do transportu wartości pieniężnych, oznaczone w zależności od konstrukcji i zabezpieczenia technicznego jako typy: A, B i C.

Podsumowując powyższe zapisy, przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, w ramach której istnieje uzasadnienie transportu wartości pieniężnych lub innych przedmiotów wartościowych (złoto, biżuteria itp.), mogą użytkować pojazdy specjalne – bankowozy typu C, które są tworzone na bazie dowolnego samochodu osobowego.

Pełne odliczenie VAT od samochodów - bankowozów typu C


Należy przy tym podkreślić, że możliwość odliczenia podatku od towarów i usług od ceny zakupu pojazdu, paliwa i kosztów serwisowych nie wymaga świadczenia na rzecz osób trzecich usług ochrony związanych z transportem wartości pieniężnych.

Dla odliczenia tego podatku bardzo istotny jest fakt, że przedsiębiorcy wykorzystują ten pojazd do transportu wartości pieniężnych lub innych przedmiotów wartościowych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W innej sytuacji jest to de facto łamanie prawa, a organy skarbowe mają pełne prawo dochodzić należności na poczet nienależnego zwrotu podatku VAT. Dlatego spać spokojnie mogą przedsiębiorcy prowadzący działalność jubilerską czy też podmioty, które przewożą utarg samochodami do banków lub innych instytucji finansowych, które w razie ewentualnej kontroli będą mogły wydać zaświadczenie o wpłacie gotówki na konta przedsiębiorców – komentuje Piotr Wesołowski, konsultant podatkowy Grupy ISP, ekspert ds. Ochrony Podatkowej Risk Partner.

Bankowóz typu C, który spełnia warunki i wymagania techniczne przewidziane dla pojazdu specjalnego, pozwala więc przedsiębiorcom na pełne odliczenie podatku od towarów i usług. Należy jednak pamiętać, że podatek może być odliczony jedynie od paliwa, które zostało zużyte do transportu gotówki czy też wartościowych przedmiotów.

Przedsiębiorcy powinni sobie zdawać sprawę, że to oni ponoszą ryzyko w przypadku ewentualnych sporów z fiskusem, a nie firmy motoryzacyjne przystosowujące samochody na pojazdy specjalne – mówi Mirosław Klimas, ekspert ds. ochrony podatkowej w firmie Risk Partner. Polskie prawo podatkowe jest niejednoznaczne, co daje szerokie możliwości interpretacji zarówno podatnikom, ale również fiskusowi. W szukaniu oszczędności i optymalizacji podatkowych należy po prostu zachować umiar i zdrowy rozsądek – dodaje Klimas.

Joanna Kółkowska

Kolko Communications

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...