Metoda kasowa dla „małych podatników” - zmiany od 2013 roku

ifirma.pl
Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.
rozwiń więcej
VAT 2013, metoda kasowa / fot. Fotolia
Przedsiębiorcy posiadający status „małych podatników” mogą rozliczać podatek VAT metodą memoriałową (na zasadach ogólnych) lub metodą kasową. Aby wybrać metodę kasową konieczne jest zadeklarowanie tego na druku VAT-R (podczas rejestracji jako podatnik VAT lub poprzez złożenie aktualizacji).

Należy pamiętać o złożeniu deklaracji w odpowiednim terminie, a mianowicie nie później niż do końca miesiąca poprzedzającego okres, od którego będzie stosowana metoda kasowa (przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej lub przed początkiem kwartału, od którego będzie stosowana w przypadku działalności już trwającej).

Autopromocja

Metoda kasowa przewiduje wyłącznie rozliczanie podatku VAT w okresach kwartalnych (podatnicy składają druk VAT-7K) , i tak:

  • metodę kasową można stosować od początku III kwartału pod warunkiem, że zawiadomienie zostało złożone do końca czerwca;
  • jeśli rozpoczęcie działalności gospodarczej zaplanowane zostało na początek sierpnia, to żeby rozliczać się metodą kasową, należy złożyć zawiadomienie przed końcem lipca.

Status „małego podatnika”

Mały podatnik zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług to przedsiębiorca:

  • u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro (dla 2012 roku to wartość 4 922 000zł);
  • prowadzący firmę maklerską, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu

- jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro (dla 2012 roku to wartość 185 000 zł).

Przeliczanie kwot wyrażonych w euro dokonywane jest według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

Wydatki na stworzenie strony internetowej są kosztem podatkowym firmy

Ponowne obliczenie proporcji w VAT dla gmin za 2012 rok

Przejście z metody kasowej na memoriałową

W przypadku gdy przedsiębiorca chce przejść z rozliczeń metodą kasową na rozliczenia na zasadach ogólnych (metoda memoriałowa), może to uczynić nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia rozliczania podatku VAT metodą kasową.

W przypadku przekroczenia limitu sprzedaży utrata prawa do rozliczeń metodą kasową jest automatyczna i zaczyna obowiązywać od miesiąca następującego po kwartale, w którym została przekroczona kwota limitu.

Zarówno w przypadku dobrowolnej zmiany jak i wynikającej z przekroczenia limity sprzedaży, przedsiębiorca ma obowiązek złożenia aktualizacji VAT-R.

Nowelizacja przepisów dot. metody kasowej od 2013 roku

Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług, które weszły w życie w 2013 roku, zmieniły dotychczasowe zasady rozliczania podatku VAT metodą kasową. Podatek VAT rozliczany jest co do zasady po otrzymaniu zapłaty za sprzedaż i odliczany po uiszczeniu zapłaty za wydatek w proporcji, w jakiej dokonano zapłaty za daną transakcję.

Wyjątek stanowi sprzedaż na rzecz osób fizycznych - gdy nie otrzymano zapłaty za sprzedaż, VAT należy rozliczyć 180 dni po sprzedaży.

Po zmianie przepisów możliwa jest zatem sytuacja, w której dokonując sprzedaży na rzecz innego przedsiębiorcy - jeśli nie ma chociaż częściowej zapłaty za sprzedaż - obowiązek zapłaty podatku nie powstanie.


Co wprowadzają nowe zasady

  1. Zniesienie 90-dniowego terminu na rozliczenie podatku VAT w przypadku nieotrzymania zapłaty od innego podatnika; mały podatnik nie musi rozliczać VAT-u dopóki nie otrzyma zapłaty całości lub części należności. W przypadku otrzymania części należności, rozliczana jest proporcjonalna część VAT-u.
  2. Wprowadzenie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego po uregulowaniu części zapłaty - proporcjonalnie do opłaconej części faktury. Wcześniej odliczeń można była dokonywać dopiero w kwartale opłacenia całości faktury kosztowej kontrahentowi.
  3. Wprowadzenie 180-dniowego terminu po upływie którego można dokonać rozliczenia podatku VAT w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych i innych osób, które nie są czynnymi podatnikami VAT, jeśli do tego czasu sprzedawca nie otrzyma zapłaty za dostarczone towary i usługi.

Oznaczenia na fakturach – koniec z „fakturami VAT MP”

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usługi od stycznia 2013 r. zniosła oznaczenia faktur VAT MP i zastąpiła je adnotacją „metoda kasowa”.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...