REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki na stworzenie strony internetowej są kosztem podatkowym firmy

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Poniesione przez firmy wydatki na stworzenie strony internetowej są kosztem podatkowym firmy.
Poniesione przez firmy wydatki na stworzenie strony internetowej są kosztem podatkowym firmy.

REKLAMA

REKLAMA

Poniesione przez firmy wydatki na stworzenie strony internetowej bezspornie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Powstaje jednak pytanie czy wydatki na stworzenie strony internetowej powinny być rozliczane poprzez odpisy amortyzacyjne czy bezpośrednio w kosztach?

Zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – ustawa o CIT (analogicznie art. 22 b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ustawa o PIT), amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

REKLAMA

Autopromocja
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  • spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  • prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  • licencje,
  • prawa określone w ustawie Prawo własności przemysłowej,
  • know-how,

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej, umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Są to tzw. wartości niematerialne i prawne.

Zobacz także: Wywóz śmieci i nieczystości w kosztach uzyskania przychodu

Biorąc pod uwagę powyższe należy zauważyć, że po pierwsze ustawa o CIT przewiduje zamknięty katalog praw, stanowiących dla celów podatkowych wartości niematerialne i prawne, po drugie amortyzacji będą podlegały tylko prawa nabyte, a nie wytworzone we własnym zakresie, w przeciwieństwie do regulacji dotyczących środków trwałych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli w ramach zawartej umowy utworzenia strony internetowej nie dochodzi do przeniesienia praw autorskich bądź pokrewnych do niej, zostaje też udzielona licencja ani przekazana wiedza techniczna (know – how), mamy więc tu do czynienia jedynie z usługą internetową, a koszt takiej usługi może być w całości i bezpośrednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli natomiast wraz z umową spółka nabywa którekolwiek z wskazanych w art. 16 b ust. 1 ustawy o CIT praw oraz jeśli po zsumowaniu tych wydatków wartość nabycia wyniesie więcej niż 3500 zł netto, a oprogramowanie ma być wykorzystywane dłużej niż rok, przedsiębiorca ma obowiązek zaliczyć je do wartości niematerialnych i prawnych oraz wprowadzić do ewidencji.

Jeżeli zaś program jest tworzony na własne potrzeby podatnika czyli nie do „od sprzedaży” i nie na zlecenie zewnętrznego kontrahenta, to już z tego względu prace te nie skutkują powstaniem wartości niematerialnej i prawnej w rozumieniu przepisów ustawy o CIT – nie mamy tu bowiem do czynienia z nabyciem.

Za nabycie nie można w tym przypadku uznać automatycznego (z mocy prawa) przeniesienia praw autorskich z pracownika na pracodawcę (art. 12 ustawy Prawo autorskie).

Polecamy serwis: Koszty

REKLAMA

Ewentualnie, w procesie tworzenia, gdy wykorzystywane są usługi obce, firmy  mogą, na podstawie odrębnych umów, nabywać jakieś prawa określone w art. 16b ust. 1 ustawy o CIT (np. w przypadku strony internetowej mogą to być prawa autorskie do projektu graficznego tej strony, licencje na oprogramowanie umożliwiające działanie strony) i wtedy będą one podlegały amortyzacji jako odrębne wartości niematerialne i prawne, przy założeniu, że ich przewidywany okres używania będzie dłuższy niż rok.

Wydatki ponoszone na stworzenie strony internetowej czy programu komputerowego (inne niż wydatki na nabycie praw określonych w art. 16b ust. 1 ustawy o CIT) będą ujmowane w kosztach na zasadach ogólnych, czyli wtedy, gdy będą miały związek z przychodem. Związek taki z pewnością będzie istniał, jeżeli zarówno strona, jak i program, będą wykorzystywane przez Spółkę dla celów jej działalności.

Co do zasady wydatki te należy ujmować w kosztach uzyskania przychodów na zasadach właściwych kosztom pośrednim. 

Jeżeli jednak strona internetowa czy program komputerowy byłyby tworzone na zlecenie zewnętrznego kontrahenta, to wtedy co do zasady ponoszone w związku z tym koszty należałoby uznać za koszty bezpośrednio związane z przychodem z takiego zlecenia.

Wytworzone we własnym zakresie programy komputerowe czy strona internetowa nie są wartościami niematerialnymi i prawnymi dla celów podatkowych. Wydatki ponoszone w związku z ich wytworzeniem powinny być rozliczane na bieżąco.

Zobacz również: Biznesplan w kosztach uzyskania przychodu

Joanna Litwińska

ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystawienie faktury w walucie obcej przed otrzymaniem zaliczki. Jaki kurs przeliczeniowy stosować dla celów VAT?

W dniu 9 maja 2024 r. podatnik wystawił fakturę zaliczkową w euro na poczet eksportu towarów. Zaliczkę, na którą opiewa ta faktura, podatnik otrzymał 13 maja 2024 r. Według jakiego kursu należy w takim przypadku przeliczyć dla celów VAT kwotę zaliczki?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Zarabiasz do 6 tys. zł brutto? Nie zapłacisz podatku dochodowego. Od kiedy?

W rozmowach polityków pojawia się temat obietnicy podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej, Zbigniew Konwiński, podkreślił, że nie wycofują się z tej obietnicy i chcą ją zrealizować w obecnej kadencji Sejmu.

Do 7- 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec czerwca 2024 r. [tabela najlepszych ofert] Banki zwiększają wymagania

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec czerwca 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło w czerwcu 5,56%. W tabeli przedstawiamy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe

Pieniądze dla MŚP z Polski Wschodniej na automatyzację i robotyzację. Nabór wniosków już od sierpnia 2024 r.

Automatyzacja i robotyzacja stają się kluczowymi elementami transformacji przedsiębiorstw w makroregionie Polski Wschodniej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapowiedziała konkurs w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, trwający od 1 sierpnia do 26 września 2024 roku.

REKLAMA

SN: Sklep internetowy może być przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego

Sąd Najwyższy uznał, że sklep internetowy może stanowić odrębne, samodzielne dobro majątkowe będące przedsiębiorstwem w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 kodeksu cywilnego), a jako składnik większej całości – zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa; jego zbycie może prowadzić do powstania solidarnej odpowiedzialności nabywcy ze zbywcą za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 554 k.c.). Tak wynika z wyroku z 19 czerwca 2024 r. (sygn. ​II CSKP 2110/22).

Co najmniej 4300 zł brutto co miesiąc od lipca 2024 r. Jaka płaca minimalna w 2025 roku? Od kiedy wdrożenie dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu?

Od 1 lipca 2024 r. wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę (do 4300 zł brutto) a minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach (do 28,10 zł brutto). Rząd proponuje, by w 2025 roku najniższa krajowa wyniosła 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł. Jeszcze w tym roku ma zostać wdrożona do polskiego prawa unijna dyrektywa o minimalnym wynagrodzeniu.

Obligacje skarbowe - lipiec 2024 r. Jakie oprocentowanie? Np. 6,2% przez 3 lata z coroczną kapitalizacją odsetek. Korzyści przy zamianie

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lipcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w czerwcu br. Od 25 czerwca 2024 r. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

REKLAMA

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

REKLAMA