Opłata skarbowa a VAT - jak rozliczyć

TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
Opłata skarbowa a VAT - jak rozliczyć
Opłata skarbowa a VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zajmuje się świadczeniem usług obsługi logistycznej transportu międzynarodowego. W celu zapewnienia kompleksowej obsługi Spółka pobiera od kontrahentów pełnomocnictwa upoważniające ją do dokonywania w ich imieniu wszelkich czynności związanych z odprawą celną, samodzielnie dokonując stosownej opłaty skarbowej. Spółka powzięła wątpliwość w kwestii opodatkowania opłaty skarbowej podatkiem VAT, a w konsekwencji również co do prawidłowości stosowanego przez nią do tej pory sposobu jej rozliczania poprzez wykazywanie na fakturze sprzedażowej zwolnienia „ZW”.

Podstawa opodatkowania VAT

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Autopromocja

Stosownie natomiast do treści art. 29a ust. 6 pkt. 1 ustawy o VAT podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku.

Podstawa opodatkowania nie obejmuje natomiast, na podstawie art. 29a ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT, kwot otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Rozliczenie opłaty skarbowej na gruncie VAT

W celu ustalenia sposobu rozliczenia poniesionej przez Spółkę opłaty skarbowej konieczne będzie odniesienie się do postanowień umownych zawartych z kontrahentem w zakresie rozliczania świadczeń.

Jeżeli nabywca usługi zobowiązał się do pokrycia wszystkich odrębnie ujętych kosztów koniecznych do realizacji umowy, wówczas prawidłowe będzie wystawienie noty obciążeniowej. W takim przypadku Spółka poniosła koszty opłaty we własnym imieniu, ale na rzecz kontrahenta, występując niejako w roli pośrednika. Co za tym idzie otrzymany zwrot nie będzie dla niej stanowił wynagrodzenia za wykonaną na rzecz kontrahenta usługę – nie będzie kwotą należną z tytułu sprzedaży. W takim przypadku konieczne będzie jednak posiadanie dowodu potwierdzającego poniesienie kosztów oraz ujęcie opłaty przejściowo w prowadzonej ewidencji.

Należy zauważyć, że ustawa o VAT nie przewiduje zwolnienia dla świadczeń takich jak opłata skarbowa. Oznacza to, że zastosowanie na fakturze adnotacji „ZW” w sytuacji opisanej w przykładzie będzie nieprawidłowe. Adnotacje taką można bowiem stosować wyłącznie do tych świadczeń, które na mocy przepisów ustawy o VAT podlegają zwolnieniu z opodatkowania.

Jeżeli natomiast z treści umowy zawartej między stronami nie wynika odrębne fakturowanie elementów składających się na usługę, a zapłata opłaty skarbowej jest niezbędna w celu prawidłowej realizacji zlecenia, stanowiąc niejako część usługi głównej, to w takiej sytuacji wartość faktury za opłatę skarbową wejdzie w skład wynagrodzenia za wykonaną usługę zasadniczą i podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że oceniając kwestię opodatkowania VAT opłaty skarbowej oraz ustalając sposób jej rozliczania - konieczne jest przeanalizowanie danego przypadku, uwzględniając zawarte w łączącej strony umowie zapisy dotyczące wzajemnych rozliczeń.

Karolina Mnich, Starszy konsultant podatkowy w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...