Kiedy usługa wykazuje związek z nieruchomością?

Mateusz Rudaś
Doradca podatkowy
rozwiń więcej
Kiedy usługa wykazuje związek z nieruchomością?
Zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 28b ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku, gdy są one świadczone na rzecz podatnika, jest miejsce w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Od powyższej zasady ustawa przewiduje jednak szereg wyjątków. Jednym z nich jest szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia w odniesieniu do usług związanych z nieruchomościami. Usługi takie są opodatkowane według miejsca położenia nieruchomości. Zakwalifikowanie usługi jako związanej z nieruchomością może prowadzić do ustalenia innego miejsca świadczenia usługi niż w przypadku zastosowania zasady ogólnej, stąd też niezwykle istotna jest znajomość kryteriów, które o tym decydują.

W myśl art. 28e ustawy o VAT miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Autopromocja

Nie ma wątpliwości co do tego, że katalog usług przywołany w art. 28e ustawy ma charakter przykładowy. Oznacza to, że związek z nieruchomościami mogą wykazywać również inne usługi, niewymienione w powyższym przepisie. Ustawa nie zawiera definicji usług związanych z nieruchomościami. Definicji takiej nie ma również w Dyrektywie VAT. W celu określenia przesłanek decydujących o związku danej usługi z nieruchomością należy zatem sięgnąć do orzecznictwa.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

W wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej utrwaliła się wykładnia, zgodnie z którą o zakwalifikowaniu danej usługi do usług związanych z nieruchomościami decydują dwie przesłanki:

1. usługa musi być związana z konkretną nieruchomością, a nie z nieruchomościami w ogóle,

2. związek z nieruchomością musi być bezpośredni.

Bazując na interpretacjach organów podatkowych wydawanych w indywidualnych sprawach wskazać można przykłady usług, które są lub nie są związane z nieruchomościami.

Usługi budowlane i remontowe

W zakresie usług budowlanych i remontowych związek z nieruchomością wykazują przykładowo:

  • montaż systemu sygnalizacji przeciwpożarowej w budynku (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 października 2008 r., ILPP2/443-807/08-4/MN),
  • montaż pieca lakierniczego wraz z konstrukcją wsporczą w zakładzie (Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 stycznia 2009 r., IPPP1/443-2023/08-4/AW),
  • montaż, demontaż, naprawa lub wymiana części pieca szklarskiego w hucie szkła;  piec jest trwale związany z nieruchomością (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 31 grudnia 2014 r., IBPP4/443-470/14/EK).

Związku z konkretną nieruchomością nie ma natomiast w przypadku:

  • montażu, demontażu, naprawy i przechowywania urządzeń chłodniczych i automatów spożywczych (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 maja 2015 r., IBPP4/4512-48/15/PK),
  • konserwacji urządzeń służących do regeneracyjnego utleniania termicznego niebędących trwale połączonych z gruntem (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 marca 2015 r.).

W powyższych przykładów wynika, że za usługi związane z nieruchomościami należy uznać również takie usługi, które są związane z częściami składowymi tych nieruchomości (np. z systemem sygnalizacji przeciwpożarowej, z piecem lakierniczym itp.). Za część składową nieruchomości uważa się wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.

Usługi magazynowe

Związane z nieruchomościami:

  • usługa wynajmu magazynu w przypadku, gdy kontrahent ma nieograniczone prawo do magazynowania towarów oraz nieograniczone prawo wstępu do magazynu, a także prawo do dowolnego rozporządzania powierzchnią magazynową jak i decydowania o sposobie i miejscu składowania towarów (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 maja 2015 r., IPPP3/4512-87/15-5/KT).

Niezwiązane z nieruchomościami:

  • usługi przechowywania na rzecz kontrahentów, którzy nie nabywają tytułu prawnego do magazynu, w którym składowane są towary stanowiące ich własność, ani też do żadnej wyszczególnionej części tego magazynu. Kontrahenci nie mają również prawa do samodzielnego wykorzystywania powierzchni magazynowej Spółki, ani zarządzania nią (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 września 2015 r., IBPP4/4512-217/15/PK),
  • usługi kompleksowej obsługi logistycznej towarów obejmujące organizację transportu towarów, rozładunek, ich sortowanie i magazynowanie, przygotowywanie towarów do wysyłki, organizowanie transportu towarów z magazynu do finalnego odbiorcy. Kontrahenci nie będą mieli prawa do używania całości lub części magazynu oraz nie będą miał prawa wstępu do Magazynu (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 czerwca 2015 r., IPPP3/4512-397/15-2/RD).

Usługi architektoniczne i projektowe

Związane z nieruchomościami:

  • wykonanie opracowania dokumentacji technicznej dźwigów windowych dotyczących konkretnych nieruchomości (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 16 października 2007 r., nr ITPP1/443-143/07/KM).

Niezwiązane z nieruchomościami:

  • wykonanie architektonicznego projektu typowego na budowę domu, który może być wykorzystany na potrzeby nieokreślonej liczby nieruchomości.

Inne przykłady usług związanych z nieruchomościami

  • usługi sprzątania pomieszczeń (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 lipca 2014 r., ILPP4/443-241/14-2/ISN),
  • usługi ogrodnicze (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 października 2010 r., IPPP3/443-724/10-4/KB),
  • usługi związane z leśnictwem (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 marca 2010 r., IPPP3/443-38/10-2/KG),
  • usługi technicznej i administracyjnej obsługi farmy wiatrowej (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2014 r., IPPP3/443-466/14-2/KC),

usługi zarządzania nieruchomością (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 maja 2013 r., IPPP3/443-96/13-4/KC).

Księgowość
Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

KSeF - od kiedy? E-faktury obowiązkowe od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.
28 kwi 2024

KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

pokaż więcej
Proszę czekać...