Niższe stawki VAT na e-booki i e-prasę od 1 listopada 2019 r.

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Niższe stawki VAT na e-booki i e-prasę od 1 listopada 2019 r. /fot. Fotolia
Stawka VAT na e-booki zostanie obniżona z obecnych 23% do 5%. Natomiast w przypadku e-prasy stawka VAT ulegnie obniżeniu z 23% na 8%. Nowe stawki będę miały zastosowanie już od 1 listopada 2019 r.

W dniu 9 sierpnia br. Sejm przyjął ostatecznie rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Ordynacja podatkowa.

Autopromocja

Nowelizacja wprowadza szereg bardzo istotnych zmian w prawie podatkowym. Dotyczą one m.in. zmian w stawkach VAT, zmian w systemie ryczałtowym dla rolników. Pojawi się także nowa instytucja, tj. wiążąca informacja stawkowa (WIS). Nastąpi „przełożenie” obecnego PKWiU na odpowiednie kody CN (dla towarów) lub symbole PKWiU 2015 (dla usług). Przyjęte zmiany zakładają również wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (split payment) w tzw. branżach wrażliwych.

Nowa matryca stawek VAT i WIS

Rewolucyjnym elementem nowelizacji jest niewątpliwie wprowadzenie zmian w systemie stawek VAT, czyli opracowanie tzw. nowej matrycy stawek VAT. Przewiduje ona rozwiązania polegające na wprowadzeniu nowego systemu stawek VAT wykorzystującego do identyfikowania dla potrzeb VAT Nomenklaturę scaloną (CN) w odniesieniu do towarów oraz aktualnej PKWiU 2015 w odniesieniu do usług. Efektem czego będzie zmiana stawek VAT na niektóre towary, tzn. na część towarów stawka VAT ulegnie podwyższenie, a na inne obniżeniu.

Nowela zakłada wprowadzenie instytucji wiążącej informacji stawkowej (WIS), która będzie służyła do określania m.in. prawidłowej stawki VAT dla danego towaru/usługi oraz zapewniała ochronę dla podatnika, którzy ją prawidłowo zastosuje.

Podwyższenie i obniżenie stawek VAT na niektóre towary

Niestety ustawodawca zafundował podatnikom podwyżkę stawki VAT na niektóre towary.

Przykładowo niektóre przyprawy nieprzetworzone takie jak gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy, kmin, szafran, kurkuma wzrosną z 5% do 8%.

Duża podwyżka czeka takie towary jak homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki), przetwory z nich, kawior i namiastki kawioru, jak również sprzedawane w różnego rodzaju placówkach gastronomicznych posiłki, których składnikiem są wymienione produkty – tutaj stawka VAT wzrośnie z 5% do 23%.

Stawka VAT z 8% do 23% wzrośnie w przypadku lodu, który używany jest do celów spożywczych i innych celów chłodniczych.

Jeżeli chodzi o towary, na które stawka VAT zostanie obniżona, to znajdują się wśród nich takie jak:

- owoce tropikalne i cytrusowe - obniżenie stawki VAT z 8% do 5%,

- pieczywo ­­- obniżenie z 23%, 8% do 5%,

- zupy, buliony, żywność homogenizowana - obniżenie z 8% do 5%,

- musztarda, przyprawa słodka papryka, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, tymianek) - obniżenie z 23% do 8%,

- produkty dla niemowląt i dzieci, tj. żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe - obniżenie z 8% do 5%,

- artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) - obniżenie z 8% do 5%.

Nowe stawki VAT będą miały zastosowanie począwszy od 1 kwietnia 2020 r.

Nowe stawki VAT na e-booki, e-pracę i czasopisma specjalistyczne

Obok powyższych zmian w stawkach, nowela przewiduje również obniżenie stawek VAT dla e-booków oraz e-prasy.

W związku ze zmianą stawka VAT na e-booki zostanie obniżona z obecnych 23% do 5%. Natomiast w przypadku e-prasy stawka VAT ulegnie obniżeniu z 23% na 8%.

Zgodnie z brzmieniem nowych przepisów stawką podatku VAT w wysokości 5% zostaną objęte towary i usługi zawarte w załączniku nr 10, w tym dostarczane drogą elektroniczną publikacje zawarte w poz. 19 tego załącznika, tj. towary objęte następującymi CN:

- ex 4901 - Książki, broszury, ulotki i podobne materiały, drukowane, nawet w pojedynczych arkuszach – z wyłączeniem ulotek,

- ex 4902 - Gazety, dzienniki i czasopisma, nawet ilustrowane lub zawierające materiały reklamowe – wyłącznie czasopisma regionalne lub lokalne,

- 4903 00 00 - Książki dla dzieci, obrazkowe, do rysowania lub kolorowania,

- 4904 00 - Nuty drukowane lub w rękopisie, nawet ilustrowane lub oprawione,

- 4905 - Mapy i mapy hydrograficzne lub podobne mapy wszelkich rodzajów, włączając atlasy, mapy ścienne, plany topograficzne i globusy, drukowane,

- ex 4911 - Pozostałe artykuły drukowane, włącznie z drukowanymi obrazkami i fotografiami – wyłącznie czasopisma regionalne lub lokalne;

z wyłączeniem:

- publikacji, które w całości lub w przeważającej mierze składają się z treści wideo lub możliwej do odsłuchania muzyki,

- czasopism regionalnych lub lokalnych - ex 4902,

– czasopism regionalnych lub lokalnych - ex 4911.

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

W przypadku e-prasy należy sięgnąć do nowego zapisu załącznika nr 3, zgodnie z którym 8% stawką VAT zostaje objęte dostarczanie drogą elektroniczną publikacji poz. 17 załącznika, tj. książki, gazety, obrazki i pozostałe wyroby przemysłu poligraficznego, drukowane; manuskrypty, maszynopisy i plany – wyłącznie towary objęte następującymi CN:

- ex 4902 - Gazety, dzienniki i czasopisma, nawet ilustrowane lub zawierające materiały reklamowe – z wyłączeniem czasopism regionalnych lub lokalnych,

- ex 4911 - Pozostałe artykuły drukowane, włącznie z drukowanymi obrazkami i fotografiami – wyłącznie roczniki, z wyłączeniem czasopism regionalnych lub lokalnych

oraz objętych poz. 19 pkt 2 i 6 załącznika nr 10, czyli:

- ex 4902 - Gazety, dzienniki i czasopisma, nawet ilustrowane lub zawierające materiały reklamowe – wyłącznie czasopisma regionalne lub lokalne,

- ex 4911 - Pozostałe artykuły drukowane, włącznie z drukowanymi obrazkami i fotografiami – wyłącznie czasopisma regionalne lub lokalne,

z wyłączeniem publikacji, które w całości lub w przeważającej mierze składają się z treści wideo lub możliwej do odsłuchania muzyki.

W gorszej sytuacji znalazły się jednak czasopisma specjalistyczne. Nowelizacja zakłada bowiem, że stawka VAT na czasopisma specjalistyczne (obecnie zdefiniowane w art. 2 pkt 27f ustawy o VAT) zostanie podwyższona z obecnych 5% do 8%.

Obniżone stawki VAT dla e-booków i e-prasy wejdą w życie 1 listopada 2019 r., podobnie jak przepisy wprowadzające wyższą stawkę VAT na czasopisma specjalistyczne.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Ordynacja podatkowa

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...