REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów
Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca nową matrycę stawek VAT i wiążącą informację stawkową (WIS) wchodzi w życie 1 listopada 2019 r. Jednak zdecydowana większość nowych przepisów tej nowelizacji dotyczących stawek VAT zacznie obowiązywać dopiero 1 kwietnia 2020 roku. Zmiany te przybliża Czytelnikom infor.pl Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

Ustawa z 19 lipca 2019 r. oprócz zmian dot. podzielonej płatności zawiera także przepisy zaprojektowane przez Ministra Finansów w projekcie nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej, które mają w szczególności na celu wprowadzenia nowej, znacznie uproszczonej, matrycy stawek VAT, wprowadzenia instytucji wiążącej informacji stawkowej, "przełożenia" stosowanej obecnie w ustawie o VAT PKWiU 2008 na odpowiednie kody CN Nomenklatury Scalonej (dla towarów) lub symbole PKWiU 2015 (dla usług). 23 lipca br. tę ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Na dzień dzisiejszy prace legislacyjne nie są jeszcze zakończone.

Autopromocja

Infor.pl: Czy brzmienie uchwalonej 19 lipca ustawy satysfakcjonuje Ministerstwo Finansów? Jakie istotne zmiany w porównaniu do projektu nastąpiły w ustawie?

Zbigniew Makowski: W porównaniu do złożonego do Sejmu projektu jedyną istotną zmianą są stawki VAT na niegazowane napoje bezalkoholowe (z przynajmniej 20% zawartością soku z owoców lub warzyw) – zostaną one na stawce 5% VAT. Poza tym Sejm uchwalił zmiany w zakresie matrycy stawek VAT i przepisy dot. Wiążącej Informacji stawkowej, tak jak proponowaliśmy w projekcie, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni ale przede wszystkim zadowolony jest rynek. Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie bardzo szerokich grup klasyfikacyjnych towarów objętych obniżonymi stawkami VAT ułatwi życie podatnikom i istotnie zmniejszy liczbę sporów i wątpliwości w tym zakresie.

Jakie najważniejsze zmiany wynikają z tej nowelizacji w zakresie stawek VAT?

Zbigniew Makowski: Jedną z kluczowych zmian to przejście (w przypadku towarów) z rozbudowanej klasyfikacji PKWiU 2008 na Nomenklaturę scaloną (ang. Combined Nomenclature, CN).  PKWiU ma z punktu widzenia systemu podatkowego tą wadę, że jest klasyfikacją statystyczną i organy podatkowe nie mogą jej interpretować – muszą to robić organy statystyczne. Nomenklaturę scaloną stosują od lat organy skarbowe przy imporcie. Nomenklatura scalona jest precyzyjna, jest cały zestaw objaśnień do niej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku usług nastąpi zmiana klasyfikacji dla potrzeb VAT z PKWiU 2008 na nowszą klasyfikację PKWiU 2015.

Pojawi się zupełnie nowa instytucja w VAT: wiążąca informacja stawkowa (WIS). Celem tej instytucji jest zapewnienie bezpieczeństwa podatnikom w zakresie ustalania stawki VAT na sprzedawane towary i usługi analogicznie do indywidualnych interpretacji podatkowych.

Polecamy: Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Polecamy: AKADEMIA VAT z Radosławem Kowalskim (od 30 sierpnia do 10 września) – Cykl 3 webinariów: 8 wybranych zmian w VAT - praktyczny przegląd dla księgowych, Split payment, Biała lista podatników VAT

Proszę przybliżyć najważniejsze zmiany w stawkach VAT. Jakie najpopularniejsze towary i usługi zostaną objęte wyższymi stawkami VAT a jakie niższymi?

Zbigniew MakowskiKonstruując nową matrycę stawek VAT przyjęliśmy za cel upraszczanie systemu stawek (stąd szerokie zakresy określania towarów) z jednoczesną zasadą równania w dół (tj. do niższej stawki) w przypadku wątpliwości. Stąd zdecydowana większość zmian stawek, to zmiana z wyższej stawki VAT na niższą.

Z najbardziej popularnych towarów można tu wymienić przykładowo:
- owoce tropikalne i cytrusowe – obniżenie z 8% na 5% - stawką 5% będą objęte wszystkie owoce,
- pieczywo i ciastka – przejście z 3 różnych stawek (23%, 8% lub 5%) na 5% - tą stawką będą objęte wszystkie przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka i  pieczywa cukiernicze,
- zupy, buliony, żywność homogenizowana – obniżka z 8% na 5%,
- musztarda, przyprawa słodka papryka, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23% na 8%,
- produkty dla niemowląt i dzieci, tj. żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci,  pieluszki oraz foteliki samochodowe dla dzieci – z 8% na 5%,
- artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – 8% na 5%,
- książki (w tym też mapy i nuty) dostarczanie drogą elektroniczną (e-booki) – z 23% na 5%,
- gazety, dzienniki i czasopisma dostarczanie drogą elektroniczną (e-prasa) – z 23% na 8%.

Podwyższone zostaną m.in. stawki na:
- skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne jak np. ośmiornice, homary, krewetki, ostrygi, małże, kraby oraz przetwory z nich, a także kawior - zmiana stawki z 5% na 23%, jak również dania sprzedawane w placówkach gastronomicznych, których składnikiem są ww. produkty zmiana stawki z 8% na 23%,
- lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – zmiana stawki z 8% na 23%,
- drewno kominkowe - podwyższenie stawki z  8% na 23%,
- czasopisma specjalistyczne – podwyższenie stawki z 5%  do 8%  - wyższa stawka nie  będzie dotyczyć drukowanych czasopism regionalnych i lokalnych, a także tych umieszczonych na dyskach i płytach oraz podobnych nośnikach, dla których zostanie stawka 5%  VAT.

Od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy w zakresie nowej matrycy stawek VAT? Od kiedy podatnicy będą mogli występować z wnioskami o WIS?

Zbigniew Makowski: Ustawa wchodzi co do zasady w życie 1 listopada 2019 r. aby dać podatnikom możliwość wnioskowania o WIS.

Zasadnicza część zmian dot. stawek VAT, tj. przejście na Nomenklaturę scaloną i PKWiU 2015 oraz nowe przyporządkowanie towarów i usług do stawek VAT (czyli to co nazywamy nową matrycą stawek VAT) obowiązywać zacznie 1 kwietnia 2020 roku. Wyjątkiem są obniżone stawki VAT dla e-booków (5%) i e-prasy (8%) – będą obowiązywać już od 1 listopada 2019 r.

Od 1 kwietnia 2020 r. będą formalnie wiązać organy podatkowe pierwsze wiążące informacje stawkowe, które dotyczyć mogą wyłącznie nowej matrycy stawek VAT.

Nasi Czytelnicy (nie chcąc popełnić błędu przy klasyfikowaniu swoich towarów i usług wg nowych kodów i symboli) postulują przygotowanie (lub przynajmniej autoryzowanie) przez Ministerstwo Finansów klucza powiązań PKWiU 2008 do CN 2019 (dla towarów) i klucza powiązań PKWiU 2008 do PKWiU 2015 (dla usług). Czy Ministerstwo Finansów widzi taką potrzebę i zamierza spełnić te oczekiwania podatników?

Zbigniew Makowski: Nie planujemy przygotowania przez Ministerstwo Finansów takiego klucza. Pomoce w tym zakresie udostępnia na swoich stronach internetowych Główny Urząd Statystyczny.

Proszę przybliżyć nową instytucję w systemie VAT jaką jest wiążąca informacja stawkowa (WIS)? Jaką ochronę da podatnikowi uzyskanie WIS?

Zbigniew Makowski: Analogicznie do indywidualnych interpretacji podatkowych, podatnik będzie mógł się zapytać Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o stawkę VAT dla sprzedawanego towaru lub świadczonej usługi i uzyskać konkretną odpowiedź, tj. WIS w formie decyzji administracyjnej.

WIS określi zarówno klasyfikację opisanego we wniosku towaru (wg działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN) albo według sekcji, działu, grupy lub klasy Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych) albo usługi (wg działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji  PKWiU 2015), jak również stawkę podatku właściwą dla tego towaru albo usługi.

WIS jest wydawana na wniosek:
1) podatnika posiadającego numer identyfikacji podatkowej;
2) podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1, dokonującego lub zamierzającego dokonywać dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług;
3) zamawiającego w rozumieniu Prawa zamówień publicznych– w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia ceny w związku z udzielanym zamówieniem publicznym.

Opłata za wniosek o wydanie WIS wynosi 40 zł (a więc tyle ile w przypadku interpretacji podatkowych). Jeżeli przedmiotem wniosku o WIS są towary lub usługi, które w ocenie wnioskodawcy razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu, to opłata wynosi 40 zł za każdy wymieniony we wniosku towar i usługę. Ponadto Wnioskodawca może zostać zobowiązany do uiszczenia opłaty z tytułu przeprowadzonych badań lub analiz, w przypadku gdy rozpatrzenie wniosku o wydanie WIS wymaga przeprowadzenia badania lub analizy.

WIS będzie wiązała organy podatkowe wobec podmiotów, dla których zostanie wydana.

Co więcej WIS będzie chronić także inne podmioty, które nie wnioskowały o WIS, a sprzedają ten sam towar lub usługę. Jeżeli przykładowo sprzedawca uzyskał WIS dla  towaru np. na stawkę 8%, to również kolejni nabywcy (mimo, że nie uzyskali WIS) mogą spokojnie zastosować przy dalszej odsprzedaży tego towaru stawkę 8%, bo chroni ich WIS wydany dla tego pierwszego sprzedawcy.

Każda WIS będzie publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Krajowej Informacji Skarbowej. Wszyscy zainteresowani będą mogli posługiwać się opublikowanymi WIS.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

A może zamiast nawet uproszczonej matrycy wielu stawek wystarczy jedna stawka VAT na wszystkie towary i usługi? Wielu ekspertów uważa, że takie rozwiązanie uprościłoby istotnie życie podatników VAT. Czy Ministerstwo Finansów analizowało skutki wprowadzenia jednolitej stawki VAT?

Zbigniew Makowski: Ministerstwo Finansów nie prowadzi obecnie żadnych prac analitycznych nad wprowadzeniem jednej jednolitej stawki VAT.

Co z samymi stawkami VAT? Czy zdaniem MF istnieje możliwość obniżenia stawek w perspektywie najbliższych lat?

Zbigniew Makowski: Ministerstwo Finansów na pewno nie ma planów podwyższenia stawek VAT, natomiast jest możliwy powrót do stawek 22% i 7% być może już od 2022 roku, jeżeli zaistnieją wskazane w art. 146aa ustawy o VAT parametry makroekonomiczne. Zostało to potwierdzone w najnowszej Aktualizacji Programu Konwergencji.

Dziękuję uprzejmie za rozmowę.

Pytania zadawał Paweł Huczko, redaktor portalu infor.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  REKLAMA