REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy powinien używać kasy fiskalnej podatnik VAT rozliczający się według metody kasowej

Kiedy powinien używać kasy fiskalnej podatnik VAT rozliczający się według metody kasowej
Kiedy powinien używać kasy fiskalnej podatnik VAT rozliczający się według metody kasowej

REKLAMA

Stosuję metodę kasową. Wykonałem usługę, ale jeszcze nie otrzymałem za nią płatności. Kiedy powinienem wystawić paragon dla osoby fizycznej - w momencie wykonania usługi czy otrzymania od niej płatności?

Nowe przepisy dają podatnikowi wybór. Może Pan wystawić i wydać nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas wykonania usługi. Istnieje również możliwość zaewidencjonowania sprzedaży dopiero z chwilą przyjęcia należności, bez względu na jej formę. Jednak gdy płatność nie nastąpi w ciągu 180 dni od dni wykonania usługi, to najpóźniej w tym dniu należy zaewidencjonować sprzedaż i wydać paragon. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Na początek należy wyjaśnić, że z metody kasowej może korzystać wyłącznie mały podatnik, który wybrał taką metodę rozliczeń. Skutkiem tego wyboru oprócz składania kwartalnych deklaracji jest również specjalny moment powstania obowiązku podatkowego. U małego podatnika rozliczającego VAT metodą kasową obowiązek podatkowy powstaje:

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

1) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz czynnego podatnika VAT, bądź

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1.

Tym samym w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej obowiązek podatkowy powstaje w momencie dokonania zapłaty. Jednak z rozliczeniem nie można czekać w nieskończoność. Obowiązek podatkowy powstanie ostatecznie 180 dnia od wydania towarów lub wykonania usługi. Oznacza to, że podatnik musi wykazać sprzedaż i podatek należny w deklaracji za ten okres.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Powstaje zatem pytanie, kiedy taki podatnik ma obowiązek zaewidencjonować sprzedaż na kasie i wydać paragon, do czego zobowiązuje go art. 111 ust. 3a ustawy o VAT. Jak wynika z tego przepisu, podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani drukować paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży oraz wydać wydrukowany dokument nabywcy.

W nowym rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących określono, kiedy to powinno nastąpić (§ 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Przepisy obowiązujące do 30 kwietnia 2019 r. nie określały tego terminu. Według nowych regulacji podatnicy, prowadząc ewidencję, wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności. Wyjątek stanowią kasy umieszczone w automatach (§ 12 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Oznacza to, że podatnik ma wybór kiedy wyda paragon. Może to być data wykonania usługi, ale również data otrzymania płatności.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Ostateczny moment wydania paragonu to przyjęcie należności. Jednak brak płatności od osoby prywatnej nie oznacza, że nie mamy obowiązku zaewidencjonowania tej sprzedaży i wydania paragonu za wykonaną usługę. W przypadku osoby fizycznej niebędącej podatnikiem VAT czynnym z rozliczeniem VAT możemy czekać nie dłużej niż 180 dni od wykonania usługi, jeżeli w tym terminie nie nastąpi zapłata.

Dlatego należy uznać, że podatnik ostatecznie w tym dniu powinien zaewidencjonować sprzedaż i wydać paragon.

Przykład
Podatnik rozliczający się metodą kasową wykonał usługę budowlaną na rzecz osoby prywatnej 10 maja. W tym dniu nie zaewidencjonował sprzedaży na kasie. Czeka, aż otrzyma zapłatę. Gdy do 6 listopada nie otrzyma zapłaty najpóźniej w tym dniu powinien zaewidencjonować sprzedaż na kasie.

U podatników rozliczających się kasowo, ewidencjonowanie sprzedaży w dacie wykonania usługi ma też swoje wady. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy nie są pewni, czy w tym samym kwartale otrzymają zapłatę. Wymaga to wtedy dokonania odpowiednich korekt, poprzez zmniejszenie obrotu i VAT wynikającego z raportów kasowych o kwoty dotyczące sprzedaży, dla której nie powstał obowiązek podatkowy. Następnie należy tę sprzedaż na podstawie ewidencji korekt rozliczyć w deklaracji za kwartał, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Przykład
Podatnik rozliczający się metodą kasową wykonał usługę budowlaną na rzecz osoby prywatnej 10 maja. W tym samym dniu zaewidencjonował sprzedaż na kasie (wartość netto 10 000 zł, VAT 800 zł). Zapłatę otrzymał 20 lipca. W takim przypadku w deklaracji i ewidencji za II kwartał musi zmniejszyć obrót o kwoty o wartości netto 10 000 zł, VAT 800 zł i wykazać je w deklaracji za III kwartał.

Podstawa prawna:

Tomasz Burchard, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA