REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy powinien używać kasy fiskalnej podatnik VAT rozliczający się według metody kasowej

Kiedy powinien używać kasy fiskalnej podatnik VAT rozliczający się według metody kasowej
Kiedy powinien używać kasy fiskalnej podatnik VAT rozliczający się według metody kasowej

REKLAMA

REKLAMA

Stosuję metodę kasową. Wykonałem usługę, ale jeszcze nie otrzymałem za nią płatności. Kiedy powinienem wystawić paragon dla osoby fizycznej - w momencie wykonania usługi czy otrzymania od niej płatności?

Nowe przepisy dają podatnikowi wybór. Może Pan wystawić i wydać nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas wykonania usługi. Istnieje również możliwość zaewidencjonowania sprzedaży dopiero z chwilą przyjęcia należności, bez względu na jej formę. Jednak gdy płatność nie nastąpi w ciągu 180 dni od dni wykonania usługi, to najpóźniej w tym dniu należy zaewidencjonować sprzedaż i wydać paragon. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Autopromocja

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Na początek należy wyjaśnić, że z metody kasowej może korzystać wyłącznie mały podatnik, który wybrał taką metodę rozliczeń. Skutkiem tego wyboru oprócz składania kwartalnych deklaracji jest również specjalny moment powstania obowiązku podatkowego. U małego podatnika rozliczającego VAT metodą kasową obowiązek podatkowy powstaje:

1) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz czynnego podatnika VAT, bądź

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1.

Tym samym w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej obowiązek podatkowy powstaje w momencie dokonania zapłaty. Jednak z rozliczeniem nie można czekać w nieskończoność. Obowiązek podatkowy powstanie ostatecznie 180 dnia od wydania towarów lub wykonania usługi. Oznacza to, że podatnik musi wykazać sprzedaż i podatek należny w deklaracji za ten okres.

Powstaje zatem pytanie, kiedy taki podatnik ma obowiązek zaewidencjonować sprzedaż na kasie i wydać paragon, do czego zobowiązuje go art. 111 ust. 3a ustawy o VAT. Jak wynika z tego przepisu, podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani drukować paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży oraz wydać wydrukowany dokument nabywcy.

W nowym rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących określono, kiedy to powinno nastąpić (§ 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Przepisy obowiązujące do 30 kwietnia 2019 r. nie określały tego terminu. Według nowych regulacji podatnicy, prowadząc ewidencję, wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności. Wyjątek stanowią kasy umieszczone w automatach (§ 12 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Oznacza to, że podatnik ma wybór kiedy wyda paragon. Może to być data wykonania usługi, ale również data otrzymania płatności.

Ostateczny moment wydania paragonu to przyjęcie należności. Jednak brak płatności od osoby prywatnej nie oznacza, że nie mamy obowiązku zaewidencjonowania tej sprzedaży i wydania paragonu za wykonaną usługę. W przypadku osoby fizycznej niebędącej podatnikiem VAT czynnym z rozliczeniem VAT możemy czekać nie dłużej niż 180 dni od wykonania usługi, jeżeli w tym terminie nie nastąpi zapłata.

Dlatego należy uznać, że podatnik ostatecznie w tym dniu powinien zaewidencjonować sprzedaż i wydać paragon.

Przykład
Podatnik rozliczający się metodą kasową wykonał usługę budowlaną na rzecz osoby prywatnej 10 maja. W tym dniu nie zaewidencjonował sprzedaży na kasie. Czeka, aż otrzyma zapłatę. Gdy do 6 listopada nie otrzyma zapłaty najpóźniej w tym dniu powinien zaewidencjonować sprzedaż na kasie.

U podatników rozliczających się kasowo, ewidencjonowanie sprzedaży w dacie wykonania usługi ma też swoje wady. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy nie są pewni, czy w tym samym kwartale otrzymają zapłatę. Wymaga to wtedy dokonania odpowiednich korekt, poprzez zmniejszenie obrotu i VAT wynikającego z raportów kasowych o kwoty dotyczące sprzedaży, dla której nie powstał obowiązek podatkowy. Następnie należy tę sprzedaż na podstawie ewidencji korekt rozliczyć w deklaracji za kwartał, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Przykład
Podatnik rozliczający się metodą kasową wykonał usługę budowlaną na rzecz osoby prywatnej 10 maja. W tym samym dniu zaewidencjonował sprzedaż na kasie (wartość netto 10 000 zł, VAT 800 zł). Zapłatę otrzymał 20 lipca. W takim przypadku w deklaracji i ewidencji za II kwartał musi zmniejszyć obrót o kwoty o wartości netto 10 000 zł, VAT 800 zł i wykazać je w deklaracji za III kwartał.

Podstawa prawna:

Tomasz Burchard, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA