REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasy fiskalne online 2019 - leasing nie uprawnia do ulgi

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Kasy fiskalne online 2019 - leasing nie uprawnia do ulgi
Kasy fiskalne online 2019 - leasing nie uprawnia do ulgi
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga z tytułu zakupu kasy rejestrującej (fiskalnej) nie przysługuje w przypadku kas, które są używane przez podatników na podstawie umów najmu, dzierżawy lub leasingu. Odliczenie możliwe jest tylko przy ich zakupie, także przy zakupie na raty. Ale w przypadku płatności w ratach warunkiem skorzystania z „ulgi” jest zapłacenie wszystkich rat za kasę.

Firmy oferujące leasing urządzeń fiskalnych kuszą przedsiębiorców wizją zwrotu pieniędzy z urzędu skarbowego. Sęk w tym, że przysługuje on tylko przy jej nabyciu

Autopromocja

Potwierdza to minister finansów w wydanych w lipcu objaśnieniach podatkowych. Z dokumentu wprost wynika, że ulga nie przysługuje w przypadku kas fiskalnych, które są używane przez podatników na podstawie umów najmu, dzierżawy lub leasingu. Odliczenie możliwe jest tylko przy ich zakupie (nawet gdy zapłata jest regulowana w ratach). Warunkiem skorzystania z „ulgi” jest w tym przypadku zapłacenie wszystkich rat za kasę, ponieważ podstawą do uzyskania preferencji jest dowód zapłaty całej należności za jej zakup – wyjaśnia minister w objaśnieniach.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Nowe zasady

Zasady te są związane z nowelizacją ustawy o VAT, która wprowadziła kasy online (czyli przesyłające w czasie rzeczywistym fiskusowi informacje o sprzedaży). Co do zasady jej przepisy obowiązują od 1 maja br.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od tego dnia ulga zakładająca możliwość odzyskania części wydatków na kasę fiskalną (90 proc., ale nie więcej niż 700 zł) dotyczy tylko najnowszych modeli. Na stare, tj. z papierowym i elektronicznym zapisem kopii, preferencja nie przysługuje.

Nowelizacja wprowadziła po raz pierwszy możliwość korzystania z urządzeń fiskalnych działających online na podstawie umowy najmu, dzierżawy i leasingu (wcześniej było to niemożliwe).

Bez preferencji

W sieci pojawiły się już ogłoszenia z takimi ofertami. Jedni kuszą klientów wizją zwrotu wydatków z urzędu skarbowego. Inni zachęcają przedsiębiorców, których nie stać na jednorazowy wydatek, do skorzystania z leasingu, najmu lub dzierżawy, nie wspominając nic o preferencji. Jak się okazuje, słusznie.

– W przypadku najmu i leasingu z ulgi nie mogą skorzystać ani usługodawca, ani usługobiorca – twierdzi Maciej Hadas, doradca podatkowy w Grant Thornton.

Wyjaśnia, że po pierwsze, ulga przysługuje podatnikom, którzy rozpoczynają ewidencję obrotu, a tego warunku nie spełnia leasingodawca. Po drugie, odnosi się ona do zakupionych urządzeń – o czym nie można mówić w przypadku leasingobiorców.

– To oznacza, że takie usługi są mniej opłacalne niż np. zakup na raty. W tym ostatnim przypadku można bowiem skorzystać z ulgi – tłumaczy ekspert.

Komu przysługuje ulga

Przypomnijmy, że preferencja nie dotyczy wszystkich podatników. Przysługuje ona tym, którzy rozpoczynają ewidencję (wcześniej jej nie rejestrowali). Na zwrot z urzędu nie mogą liczyć firmy, które zmieniają kasę, bo stara się np. zepsuła. Nawet wtedy, gdy zakupią kasę online.

Wyjątkiem są przedsiębiorcy, na których przepisy nakładają obowiązek jej stosowania, np. mechanicy (kasy od 1 stycznia 2020 r.), pensjonaty (od 1 lipca 2020 r.), fryzjerzy (od 1 stycznia 2021 r.). Jeżeli zdecydują się oni na wcześniejszą (przed tymi datami) wymianę urządzenia tradycyjnego na online, będą mogli skorzystać z ulgi wcześniej (od razu w deklaracji za miesiąc, w którym rozpoczęli ewidencję obrotu na kasie online).

Potwierdził to minister finansów w objaśnieniach podatkowych. Posłużył się przy tym przykładem mechanika, który używał dotychczas starego modelu urządzenia fiskalnego. Szef resortu wskazał, że jeżeli w czerwcu br. przedsiębiorca kupił kasę działającą online i od razu rozpoczął prowadzenie na niej ewidencji, to ulgę rozlicza w deklaracji za czerwiec.

Warto też pamiętać, że preferencja dotyczy nie tylko kas uruchomionych przy rozpoczęciu ewidencji, ale też kolejnych kupionych w ciągu następnych sześciu miesięcy.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Jak rozliczyć zakup

Czynni podatnicy potrącają wydatki na urządzenia fiskalne w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K najwcześniej za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto ewidencję sprzedaży. Jeżeli kwota ulgi jest wyższa od podatku należnego, podatnik może poprosić o zwrot nadwyżki na konto lub przenieść ją do rozliczenia na kolejny okres.

Podobnie jest w przypadku taksówkarzy rozliczających się w formie ryczałtu. Ulgę do wysokości wpłaty rozliczają w deklaracji VAT-12. Pozostałą część organ zwraca na wniosek złożony wraz z deklaracją.

Z preferencji mogą też skorzystać podatnicy zwolnieni z VAT przedmiotowo i podmiotowo. Zwrot dostają na rachunek bankowy po złożeniu wniosku wraz z kopiami dowodu zapłaty i raportu miesięcznego. Dokumenty te mogą przesłać dopiero po miesiącu następującym po tym, w którym rozpoczęli ewidencję na kasie online. ©℗

Agnieszka Pokojska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA