Jak sprawdzić uprawnienia serwisanta kas fiskalnych
REKLAMA
REKLAMA
Elektroniczny wykaz serwisantów upoważnionych do wykonywania serwisu kas danego typu (typów)
W celu sprawdzenia, czy dany serwisant kas fiskalnych ma ważne uprawnienia do serwisowania konkretnych modeli kas, na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona przez MF Wyszukiwarka uprawnień serwisantów.
REKLAMA
W polu tej wyszukiwarki trzeba obowiązkowo wpisać numer legitymacji serwisanta.
A opcjonalnie (nieobowiązkowo) można wpisać w wyszukiwarkę także typ (model) kasy rejestrującej.
Polecamy: Biuletyn VAT
Polecamy: VAT 2019. Komentarz
W ten sposób Szef Krajowej Administracji Skarbowej wykonał dyspozycję przepisu § 50 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dziennik Ustaw z 2019 roku, poz. 816) do stworzenia wykazu serwisantów, którzy są upoważnieni do wykonywania serwisu kas danego typu (typów).
Ten wykaz serwisantów stanowi zbiór danych z przesyłanych przez podmioty prowadzący serwis główny list serwisantów oraz zmian danych w nich zawartych i zawiera:
1) numer identyfikatora serwisanta;
2) numer identyfikacji podatkowej (NIP) podmiotu prowadzącego serwis główny, który upoważnił serwisanta do wykonywania serwisu;
3) numer identyfikacji podatkowej (NIP) podmiotu prowadzącego serwis;
4) datę ważności upoważnienia serwisanta;
5) typ (typy) kas, na które serwisant posiada upoważnienie.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej jest obowiązany do aktualizacji wykazu serwisantów w zakresie ww. danych, o dane przesyłane przez podmiot prowadzący serwis główny – niezwłocznie, jednak nie później niż następnego dnia roboczego po doręczeniu przez ten podmiot danych.
Serwis i serwisanci kas fiskalnych (rejestrujących)
Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dziennik Ustaw z 2019 roku, poz. 816) serwisantem kas rejestrujących jest osoba fizyczna działająca w imieniu i na rzecz podmiotu prowadzącego serwis główny lub serwis, która wykonuje serwis i posiada upoważnienie do wykonywania serwisu i identyfikator serwisanta, wystawione przez podmiot prowadzący serwis główny.
Serwisem są natomiast czynności obejmujące fiskalizację, naprawy, konserwację i przeglądy techniczne kas rejestrujących.
Podmiotem prowadzącym serwis jest określany w ww. rozporządzeniu przedsiębiorca, wykonujący działalność prowadzenia serwisu i posiadającego zlecenie podmiotu prowadzącego serwis główny na prowadzenie serwisu;
Zaś podmiotem prowadzącym serwis główny jest:
a) producent krajowy danego typu kasy prowadzący jej serwis,
b) podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu danego typu kasy prowadzący jej serwis,
c) podmiot, któremu przekazano prowadzenie serwisu kas na podstawie pisemnej umowy
– który w zakresie organizacji i prowadzenia serwisu głównego posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania albo stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju;
Do obowiązków podatnika używającego kas fiskalnych należy m.in.:
- fiskalizacja kasy (tj. jednokrotny i niepowtarzalny proces inicjujący pracę pamięci fiskalnej i pamięci chronionej, zakończony wystawieniem raportu fiskalnego fiskalizacji /w przypadku kas on-line/ lub jednokrotna i niepowtarzalna czynność inicjująca pracę modułu fiskalnego kasy z pamięcią fiskalną, zakończoną wystawieniem raportu fiskalnego dobowego) przy pomocy serwisanta,
- niezwłoczne zgłaszanie podmiotowi prowadzącemu serwis każdej nieprawidłowości w pracy kasy;
- poddawanie kasy obowiązkowemu przeglądowi technicznemu wykonywanemu przez podmiot prowadzący serwis główny lub podmiot prowadzący serwis,
- dokonywanie wpisów do książki kasy przewidzianych do wykonania przez podatnika oraz umożliwiają dokonanie wpisów do książki kasy podmiotowi prowadzącemu serwis główny lub podmiotowi prowadzącemu serwis;
- występowanie niezwłocznie do podmiotu prowadzącego serwis główny o wydanie duplikatu książki kasy w przypadku jej utraty.
Podatnik używający kasy może korzystać wyłącznie z usług podmiotu prowadzącego serwis główny lub podmiotu prowadzącego serwis.
Udział serwisanta jest też niezbędny w trakcie procedury zakończenia używania kasy.
Podatnik używający kasy może dokonać zmiany podmiotu prowadzącego serwis. O dokonanej zmianie podatnik, w terminie 5 dni od dnia jej dokonania, jest obowiązany powiadomić podmiot prowadzący serwis główny. Do dokonania przez podatnika zmiany nie jest wymagana zgoda podmiotu prowadzącego serwis główny.
Podatnik dokonując zmiany serwisanta jest obowiązany do wyboru podmiotu prowadzącego serwis, który na dzień dokonywania tej zmiany widnieje w wykazie serwisantów, o którym mowa w § 50 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących.
Zgodnie z § 42 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących serwis kas rejestrujących może być wykonywany wyłącznie przy pomocy upoważnionych serwisantów. Upoważnienie do wykonywania serwisu wystawia serwisantom podmiot prowadzący serwis główny.
Potwierdzeniem upoważnienia serwisanta jest identyfikator serwisanta wystawiony przez podmiot prowadzący serwis główny, według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do ww. rozporządzenia.
Identyfikator serwisanta jest ważny przez rok od dnia jego wystawienia i upoważnia do wykonywania serwisu typu (typów) kas w nim wskazanych.
Serwisant przed przystąpieniem do wykonywania serwisu danej kasy ma obowiązek wylegitymowania się identyfikatorem serwisanta.
Podmiot prowadzący serwis główny może cofnąć upoważnienie, jeżeli serwisant narusza warunki wykonywania serwisu lub, wykonując serwis, umożliwia podatnikowi nierzetelne prowadzenie ewidencji, a także z innych przyczyn.
W przypadku cofnięcia upoważnienia serwisantowi jest on obowiązany zwrócić podmiotowi prowadzącemu serwis główny identyfikator serwisanta.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat