Opłaty parkingowe a zwolnienie z ewidencji na kasie fiskalnej
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli pobór opłat parkingowych odbywa się przy wykorzystaniu urządzenia wydającego bilety, ale to pracownicy spółki przyjmują należności za usługę i wydają resztę klientowi, nie są spełnione warunki do zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego.
REKLAMA
Tak wynika z wyroku NSA z 21 marca 2019 r., I FSK 453/17.
Sprawa dotyczyła spółki, która stosuje automatyczne urządzenia parkingowe składające się z urządzeń wjazdu (wydające stosowny bilet) i wyjazdu: rogatek (szlabanów), kas ręcznych i automatycznych, przy pomocy których są pobierane opłaty parkingowe. Obsługa jest w pełni zautomatyzowana. W kasie automatycznej można dokonać płatności bilonem, banknotami lub bezgotówkowo, jeśli kasa automatyczna została w taki moduł wyposażona. Wydawanie reszty odbywa się automatycznie. Kasa ręczna jest natomiast urządzeniem do pobierania opłat za czas parkowania. Obsługa odbywa się przy udziale pracownika obsługującego parking. Algorytmy oprogramowania naliczające opłaty są takie same jak w kasie automatycznej.
Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy w roku 2015 przysługiwało jej zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że w związku z brakiem zmian w działalności spółki przysługuje jej nadal zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
REKLAMA
Organ uznał stanowisko spółki za prawidłowe w zakresie zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego z tytułu sprzedaży biletów parkingowych i kwot podatku należnego przy użyciu kas automatycznych oraz za nieprawidłowe w zakresie zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego z tytułu sprzedaży biletów parkingowych przy użyciu kas ręcznych. Zdaniem organu nie można uznać, że w sytuacji, gdy to pracownicy spółki przyjmują należność za usługę parkingową spełnione są warunki do zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
WSA w Warszawie był podobnego zdania. Sąd wskazał, że nie można zgodzić się z twierdzeniem, że dla skorzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących nie ma znaczenia fakt przyjmowania należności za pośrednictwem pracownika, jeżeli sam system obsługi parkingu oraz naliczania opłat jest w pełni zautomatyzowany. Jego zdaniem trafne było stwierdzenie organu, że fakt pobierania opłaty przez pracownika wyklucza kwalifikację tej czynności do działania w systemie "bezobsługowym".
Tak samo uznał NSA. Zdaniem sądu do zastosowania zwolnienia konieczne jest korzystanie z systemu „bezobsługowego”, w którym klient uiszcza należność i za pomocą takiego urządzenia jest świadczona usługa, w szczególności w zakresie wydawania biletów. Sąd zgodził się organem podatkowym oraz Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, że nie można uznać, iż w opisanym stanie faktycznym został spełniony warunek korzystania z systemu bezobsługowego i odrzucił skargę podatnika.
Patrycja Łukasiewicz
Źródło: taxonline.pl
Polecamy: Biuletyn VAT
Polecamy: VAT 2019. Komentarz
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat