| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Przechowywanie faktur – wymogi co do formy

Przechowywanie faktur – wymogi co do formy

Niejednokrotnie podatnicy otrzymują faktury w różnych formach. Część z nich jest fakturami elektronicznymi, inne z kolei są fakturami tradycyjnymi, a więc doręczanymi w formie papierowej. W takiej sytuacji podatnicy, obowiązani do przechowywania otrzymanych faktur, na ogół zachowują je w tej samej formie, w której je otrzymali. Jednakże czy uzyskanie faktury w określonej formie determinuje obowiązek jej przechowywania wyłącznie w tej postaci?

Obowiązek i wymogi przechowywanie faktur w ustawie o VAT

Ustawa o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT) reguluje obowiązek przechowywania przez podatnika faktur. Zgodnie z art. 112a ust. 1 ustawy o VAT podatnik obowiązany jest przechowywać:

  1. wystawione przez siebie lub w swoim imieniu faktury, w tym faktury wystawione ponownie,
  2. otrzymane faktury, w tym faktury wystawione ponownie

- w podziale na okresy rozliczeniowe, w sposób zapewniający łatwe ich odszukanie oraz autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność od momentu wystawienia lub otrzymania faktury do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Natomiast w myśl art. 112a ust. 4 ustawy o VAT podatnicy muszą być w stanie zapewnić organom podatkowym, na ich żądanie, dostęp do faktur, a w przypadku faktur przechowywanych w formie elektronicznej również możliwość ich pobrania i przetwarzania danych w nich zawartych.

Forma przechowywania faktur

Z powyższego wynika, że ustawodawca nie narzucił podatnikom konkretnej formy przechowywania faktur. Zobowiązał jedynie do zachowania pewnych minimalnych wymagań w zakresie integralności, czytelności i autentyczności  faktur oraz możliwości uzyskania do nich dostępu. Tak więc podatnik może w sposób swobodny wybrać odpowiadającą jemu formę przechowywania faktur.

Przykłady:

  1. Podatnik otrzymuje wyłącznie faktury w formie elektronicznej. Jednakże, ze znanych tylko jemu przesłanek, zdecydował się na przechowywanie wszystkich dokumentów podatkowych i księgowych w formie papierowe. W takiej sytuacji dopuszczalne jest, aby wydrukował uzyskane faktury elektroniczne i zarchiwizował je wyłącznie w formie papierowej.
  2. Podatnik otrzymuje faktury w formie tradycyjnej (papierowej), jednakże ze względu na oszczędność miejsca postanowił skanować uzyskane faktury oraz archiwizować je w formie cyfrowej. Postępowanie podatnika należy uznać za prawidłowe.
  3. Podatnik otrzymuje część faktur elektronicznych a część w formie papierowej. Aby ujednolicić formę przechowywania dokumentów zastanawia się czy do obu rodzajów faktur może zastosować ten sam sposób ich archiwizacji. Przepisy ustawy o VAT nie stoją na przeszkodzie, aby wszystkie faktury były skanowane i następnie przechowywane w formie elektronicznej. Nie ma również przeciwwskazań, aby wszystkie faktury zostały przez podatnika wydrukowane i zarchiwizowane w formie papierowej.

Jednakże na uwadze należy mieć, aby niezależnie od wybranej formy przechowywania faktur, zapewnić łatwe ich odszukanie oraz autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność od momentu wystawienia lub otrzymania faktury do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Ponadto w przypadku faktur elektronicznych również możliwość ich pobrania i przetwarzania danych w nich zawartych.

Kamil Kowalski, Konsultant Podatkowy w ECDP TAX Mazur i wspólnicy sp. k.

Podstawa prawna:

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »