Stawka VAT na e-booki - wyroki TSUE w sprawie Francji i Luksemburga

Stawka VAT na e-booki - wyroki TSUE w sprawie Francji i Luksemburga / fot. Fotolia
Francja i Luksemburg nie mogą stosować obniżonej stawki VAT do dostawy książek elektronicznych, w przeciwieństwie do dostawy książek papierowych. To zasadnicza teza dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE z 5 marca 2015 r. w sprawach C-479/13 (Komisja Europejska przeciwko Francji) i C-502/13 (Komisja Europejska przeciwko Luksemburgowi). Zdaniem TSUE obniżona stawka VAT może być stosowana jedynie do czynności polegającej na dostawie książki znajdującej się na nośniku fizycznym.

We Francji i w Luksemburgu dostawa książek elektronicznych jest objęta obniżoną  stawką  VAT. Od dnia  1 stycznia 2012 r. Francja i Luksemburg stosują  zatem  stawkę podatku VAT wynoszącą  odpowiednio 5,5 % i 3 % do dostawy książek elektronicznych.

Autopromocja

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Książki elektroniczne (lub cyfrowe) będące przedmiotem omawianych spraw obejmują książki dostarczane odpłatnie poprzez pobieranie lub transmisję strumieniową („streaming”) ze strony  internetowej, które można przeglądać na komputerze, smartfonie, czytniku książek elektronicznych lub jakimkolwiek innym czytniku.

Komisja wniosła do Trybunału o stwierdzenie, że stosując obniżoną stawkę podatku VAT do dostawy książek elektronicznych, Francja i Luksemburg uchybiły zobowiązaniom, jakie na nich ciążą na mocy  dyrektywy VAT (Dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - Dz.U. L 347, s. 1).

W dwóch wyrokach z 5 marca 2015 r. Trybunał  stwierdził zasadność skarg Komisji o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego. Trybunał stwierdził na wstępie, że obniżona stawka VAT ma zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług, o których mowa w załączniku III do dyrektywy VAT.

Załącznik  ten wymienia  między innymi  „dostarczanie książek na wszystkich nośnikach fizycznych”.

TSUE: Nie można stosować obniżonej stawki VAT na e-booki

Stawka VAT na e-booki – TSUE zostawia decyzję sądom krajowym

Trybunał  wywiódł z tego, że obniżona stawka  VAT ma zastosowanie do czynności polegającej na dostawie  książki znajdującej się na nośniku fizycznym. Nawet jeśli, w celu przeczytania książki elektronicznej, konieczny jest nośnik fizyczny (taki jak komputer ), to taki nośnik nie jest jednak dostarczany z książką elektroniczną, a zatem załącznik III  swoim zakresem stosowania nie  obejmuje dostawy takich książek.

Ponadto Trybunał stwierdził, że dyrektywa VAT wyłącza jakąkolwiek możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT do „usług świadczonych drogą elektroniczną”.

Według Trybunału dostawa książek elektronicznych stanowi taką usługę. Trybunał odrzucił argument, zgodnie z którym dostawa książek elektronicznych stanowi dostawę towarów (a nie świadczenie usług ).  

Jedynie nośnik fizyczny umożliwiający lekturę  książek elektronicznych może być bowiem zakwalifikowany jako „rzecz”, nie jest on jednak obecny podczas dostawy książek elektronicznych.

100 pytań o samochód w firmie + CD

Komisja zarzuciła również, że Luksemburg zastosował kwalifikowaną stawkę obniżoną VAT  wynoszącą  3 %,  podczas gdy dyrektywa VAT co do zasady zakazuje stosowania stawek VAT  niższych niż  5 % .

Trybunał przypomniał, że zgodnie z dyrektywą VAT państwo członkowskie może stosować stawki obniżone VAT niższe  niż  5 %, jednak pod warunkiem, iż te stawki obniżone będą zgodne z prawem Unii.  Ze względu na to, że  Trybunał  wcześniej stwierdził,  iż stosowanie stawki obniżonej VAT do dostawy książek elektronicznych nie jest zgodne z dyrektyw ą VAT, nie jest  spełniona  przesłanka zgodności z prawem Unii, a zatem Luksemburg nie może stosować kwalifikowanej stawki obniżonej VAT wynoszącej 3 % do dostawy książek elektronicznych .

Omawiane wyroki nie uniemożliwiają państwom członkowskim wprowadzenia stawki obniżonej VAT do książek na nośniku fizycznym, w szczególności takich jak  książki papierowe.

Wyrok TSUE z 5 marca 2015 r. w sprawie C‑479/13 (Komisja Europejska przeciwko Republice Francuskiej)

Wyrok TSUE z 5 marca 2015 r. w sprawie C‑502/13 (Komisja Europejska przeciwko Wielkiemu Księstwu Luksemburga)

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...