Usługi szkoły pływania są usługą kompleksową opodatkowaną 23% stawką VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Usługi szkoły pływania są usługą kompleksową opodatkowaną 23% stawką VAT
Szczególne wątpliwości na gruncie podatku od towarów i usług budzi kwestia świadczeń kompleksowych (złożonych). Zagadnienie to ma istotne znaczenie praktyczne, ponieważ uznanie dwóch lub więcej świadczeń za jedną kompleksową usługę, determinuje sposób opodatkowania, który powinien być w takiej sytuacji jednolity.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 3.11.2015 r., sygn. I SA/Gd 995/15, dotyczył podatnika prowadzącego szkołę pływania w aquaparku należącym do innego podmiotu.

Autopromocja

Niewykluczone było aby klient sam nabywał wstęp na basen, płacąc szkole tylko za naukę, nie było to jednakże regułą. Zwykle bowiem, klienci podatnika płacili cenę obejmującą dwa elementy: zwrot opłat za wstęp do aquaparku oraz opłatę za naukę pływania.

WSA w Gdańsku w swoim wyroku rozstrzygnął, wbrew stanowisku podatnika, że nawet w sytuacji gdy klient płaci szkole pełną (obejmującą także opłatę za wstęp) cenę, występuje jedno świadczenie kompleksowe opodatkowane stawką VAT 23%.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Biuletyn VAT

Szkoła pływania chciała odrębnego opodatkowania dwóch usług

W analizowanym wyroku podatnik, w swoim mniemaniu, nie świadczył usługi kompleksowej tylko dwa osobne świadczenia, tj.:

1. usługę basenową, którą była przez niego najpierw nabywana, a potem odsprzedawana klientom. Usługa taka podlega opodatkowaniu stawką obniżoną 8% (poz. 179 załącznika nr do ustawy o VAT);

2. usługę nauki pływania opodatkowaną stawką 23%.

Rozdzielenie usługi na dwie części pozwalało podatnikowi na opodatkowanie świadczeń według różnych stawek VAT. Podatnik podkreślał, że zastosowanie dwóch stawek wynika z możliwości indywidualnego zakupu wstępu do aquaparku bezpośrednio u prowadzącego ten obiekt. To wskazuje bowiem na odrębność usługi basenowej. Ponadto szkoła wskazała na przyjęty przez nią regulamin, potwierdzający podział ceny płaconej przez klientów na dwie części (zwrot opłaty za wstęp oraz opłatę za naukę).

Podatki 2016 cz.1 – VAT 2016 (książka)

Sąd: klient nabywa jedną usługę

WSA w Gdańsku nie zgodził się z zaprezentowanym wyżej stanowiskiem podatnika. Zdaniem Sądu należy brać pod uwagę przede wszystkim punkt widzenia potencjalnego, typowego nabywcy usługi. Celem takiego klienta będzie zaś nabycie lekcji pływania. Zapewnienie wstępu na basen to zaś jedynie środek do tego celu. Pomiędzy tymi świadczeniami zachodzi więc nierozerwalny związek, który powoduje konieczność traktowania ich jako jednej usługi kompleksowej.

Sąd wskazał przy tym, że świadczenie samych usług nauki pływania bez rezerwacji basenu byłoby niecelowe. Szkoła musi bowiem zapewnić swoim klientom wstęp na basen, co zaś z kolei wymaga rezerwacji odpowiedniej ilości miejsc. W analizowanym wyroku pokreślono także, że postanowienia ustalonego przez podatnika regulaminu pozostają bez znaczenia dla oceny skutków podatkowych. Regulamin ten nie tworzy bowiem stanu prawnego w podatku VAT.

Jako, że głównym elementem usługi kompleksowej było udzielanie lekcji pływania, to cała usługa powinna być opodatkowywana stawką właściwą dla tego świadczenia. Tym samym szkoła pływania jest obowiązana stosować stawkę podstawową 23% do całej wartości ceny płaconej przez klientów.

Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...