Jak określić miejsce świadczenia usług dla belgijskiego podatnika

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
miejsce świadczenia usług

Zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług objęte jest m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dla prawidłowego rozliczenia podatku VAT niezwykle istotnym jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od prawidłowego określenia miejsca świadczenia zależy bowiem czy dana usługa podlega opodatkowaniu w Polsce czy też nie.

Rozważmy omawiane zagadnienie na przykładzie:

Autopromocja

Belgijski podatnik podatku od wartości dodanej (VAT), niezarejestrowany w Polsce, ma na terenie naszego kraju biuro, w którym zatrudnia pracowników do obsługi klienta. Jednocześnie korzysta z usług telefonicznych (telefon stacjonarny i komórkowy), Internetu, nabywa usługi transportowe, wynajmuje powierzchnie magazynowe oraz stałe miejsce parkingowe.

Działające w Polsce biuro jest odpowiedzialne za magazyn, kontakty z lokalnymi firmami spedycyjnymi, podtrzymywanie dobrych relacji z klientami działającymi na terenie RP oraz rozwiązywanie bieżących problemów logistycznych i handlowych.
Podatnik nie zawiera w Polsce umów, księgowość prowadzona jest w Belgii, gdzie podejmowane są wszelkie decyzje zarządcze.

W opisanym stanie pojawia się wątpliwość: czy podatek VAT dotyczący nabywanych usług powinien być odprowadzany w Belgii czy w Polsce?

Dla prawidłowego opodatkowania konieczne jest zatem ustalenie miejsca świadczenia dla poszczególnych usług (telefonicznych, internetowych, wynajmu magazynu i miejsca parkingowego) nabywanych przez podmiot belgijski .

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

Natomiast w przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności (art. 28b ust. 2 ustawy o VAT).

Przepisy ustawy o VAT, jak również przepisy wykonawcze do niej, nie definiują pojęcia „stałe miejsce prowadzenia działalności”. Definicji takiej nie zawierają również przepisy wspólnotowe.

W zakresie tego pojęcia wypowiedział się natomiast Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W wydanych orzeczeniach ETS wskazywał na kilka przesłanek, których wystąpienie powoduje, że można mówić o „stałym miejscu prowadzenia działalności”.

Musi ono charakteryzować się pewnym stopniem zaangażowania, które pozwala na uznanie, iż działalność prowadzona jest w tym miejscu nie w sposób przemijający, czy tez okresowy. Zaangażowanie to powinno również przybrać konkretny wymiar osobowo-rzeczowy. Konieczne jest więc istnienie w tym miejscu infrastruktury technicznej oraz personelu ludzkiego.

Polecamy: VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy: VAT 2011

Wskazać też należy, iż podmiot posiada stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju, jeśli przy wykorzystaniu na jego terytorium infrastruktury oraz personelu, w sposób zorganizowany oraz ciągły prowadzi działalność, w ramach której dokonuje czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Tak więc infrastruktura techniczna i zaangażowanie osobowe musi pozostawać w ścisłym związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego można stwierdzić, iż cała działalność podatnika prowadzona jest w Belgii, a w Polsce występuje jedynie koordynacja i transport związany ze sprzedażą.

Dzieje się tak ponieważ:

- siedziba znajduje się w Belgi, tam podpisywane są umowy, podejmowane decyzje, prowadzona jest księgowość, podatnik nie posiada w Polsce zarejestrowanej działalności,
- na terytorium RP nie posiada stałej infrastruktury lokalowej, magazynowej i transportowej - wynajmuje te usługi,
- zatrudnia jedynie dwóch pracowników, głównie do obsługi klientów, których zadaniem jest koordynowanie realizowanych zamówień od polskich firm.

W konsekwencji nie jest spełnione przez podmiot belgijski kryterium stałości i niezależności prowadzonej działalności na terytorium RP.

Odnosząc to do przywołanej ogólnej zasady wynikającej z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia usług na rzecz spółki belgijskiej nie jest terytorium RP.

Ustawodawca przewidział jednakże od tej ogólnej zasady wyjątki.

I tak zgodnie z art. 28e ustawy o VAT miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

W świetle powyższego przepisu, o miejscu świadczenia usługi, a tym samym jej opodatkowaniu, związanej z nieruchomością decyduje wyłącznie miejsce położenia nieruchomości, z którą dana usługa jest ściśle związana, niezależnie od tego dla jakiego podmiotu jest wykonywana oraz gdzie znajduje się siedziba usługodawcy. Zasada ta ma zastosowanie, gdy usługę można przyporządkować do konkretnej nieruchomości.

Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać, iż:

- w zakresie nabywania przez podmiot belgijski usług telekomunikacyjnych, Internetu i transportu miejscem świadczenia, a więc i opodatkowania usług będzie terytorium Belgii, zastosowanie ma tu reguła ogólna (art. 28b ust. 1),
- w zakresie wynajmu powierzchni magazynowej i miejsca parkingowego miejscem świadczenia będzie Polska, gdyż wykonane na rzecz podatnika usługi są ściśle związane z możliwymi do zlokalizowania co do miejsca ich położenia nieruchomościami (art. 28e).

Tezy przedstawione w niniejszym tekście są aktualne w świetle zmian w przepisach dot. VAT obowiązujących od 1 stycznia 2011 r. – zmiany nie dotyczyły bowiem zasady ogólnej i art. 28e ustawy o VAT.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 grudnia 2010 r. (nr IPPP3/443-879/10-4/SM).

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...