Jak rozliczyć fakturę z tytułu WNT otrzymaną z opóźnieniem

Jak rozliczyć fakturę z tytułu WNT otrzymaną z opóźnieniem
Otrzymałam fakturę zagraniczną z Niemiec na zakup towaru wystawioną 31 maja 2018 r. Jak ją teraz rozliczyć? Czy mogę rozliczyć podatek należny i naliczony w maju? Towar został przywieziony do Polski 15 maja. Czy w takim przypadku składam informację VAT-UE? Jestem podatnikiem VAT UE.

W przypadku nierozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w ustawowych terminach należy dokonać korekty deklaracji za maj 2018 r. i wykazać podatek należny. Podatek naliczony wykazujemy natomiast na bieżąco w deklaracji, której termin złożenia nie minął.  W takim przypadku moment rozliczenia podatku naliczonego jest późniejszy niż moment rozliczenia podatku należnego. Trzeba również złożyć informację VAT-UE za maj 2018 r.

Autopromocja

Polecamy: Akademia VAT

Polecamy: Komplet podatki 2019

Z pytania wynika, że przedsiębiorca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz jest zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT UE). W ramach prowadzonej działalności nabył on towary w Niemczech. Zakładamy, że podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu ustawy o VAT.

Kiedy rozliczamy podatek należny od WNT

Niezależnie od daty otrzymania faktury podatek należny trzeba rozliczyć za okres, kiedy powstał obowiązek podatkowy.

Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej (art. 20 ust. 5 ustawy o VAT). Ustawodawca uzależnił więc powstanie obowiązku podatkowego od daty wystawienia faktury. Co jednak w przypadku, gdy faktura nie zostanie wystawiona. W takiej sytuacji obowiązek ten powstanie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Zatem w przypadku wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej:

  • przed upływem 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury,
  • po upływie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, obowiązek podatkowy powstaje z upływem 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru.

W omawianej sytuacji faktura została wystawiona 31 maja 2018 r. natomiast towar dotarł do Państwa 15 maja 2018 r. Faktura została więc wystawiona w miesiącu dostawy. Biorąc to pod uwagę, należy stwierdzić, że obowiązek podatkowy powstał w momencie wystawienia faktury, czyli ostatniego dnia maja 2018 r.

Kiedy odliczymy VAT naliczony od WNT

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn.:

  • odliczenia dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz
  • towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Gdy podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu takiego nabycia. Możemy ją odliczyć w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem że VAT należny został rozliczony (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT).

W omawianym przypadku, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, muszą zostać spełnione dwa warunki. Podatnik powinien (art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy o VAT):

  • otrzymać fakturę wystawioną na jego rzecz przez unijnego dostawcę w terminie 3 miesięcy, licząc od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,
  • uwzględnić kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia w deklaracji, w której obowiązany był rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.

Z pytania nie wynika, kiedy otrzymali Państwo fakturę i czy uwzględnili Państwo podatek należny. Jeśli nastąpiło to po 31 sierpnia 2018 r. (3 miesiące liczone od końca maja 2018 r., w którym powstał obowiązek podatkowy), nie będzie można rozliczyć podatku naliczonego w deklaracji, w której rozliczany jest podatek należny. W takiej sytuacji są Państwo zobowiązani rozliczyć podatek należny w deklaracji VAT-7 za maj 2018 r. Jeżeli w deklaracji za maj 2018 r. nie została uwzględniona kwota podatku należnego wynikająca z wewnątrzwspólnotowego nabycia, trzeba dokonać korekty deklaracji.

Natomiast odliczenia VAT naliczonego należy dokonać w deklaracji składanej za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do jej złożenia, czyli „na bieżąco”.

W konsekwencji należy stwierdzić, że złożenie korekty deklaracji w terminie późniejszym niż 3 miesiące od upływu maja 2018 r., w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, nie będzie uprawniało do dokonania odliczenia podatku naliczonego w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym podatnik będzie zobowiązany do rozliczenia podatku należnego.

W taki sam sposób należy dokonać zapisów w JPK_VAT.

Podatnik otrzymał 15 maja towar zakupiony w Niemczech od podatnika podatku od wartości dodanej. Natomiast dopiero 15 października dotarła do niego faktura, z której wynika, że została wystawiona 31 maja 2018 r.

Wcześniej podatnik nie rozliczał VAT należnego ani naliczonego. W takim przypadku musi skorygować deklarację za maj i w poz. 23 i 24 deklaracji VAT-7/VAT-7K rozliczyć podatek należny od WNT. Natomiast w deklaracji za wrzesień, której termin złożenia mija 25 października, może rozliczyć VAT naliczony, gdy zakup służy sprzedaży opodatkowanej.


Kiedy należy złożyć informacje podsumowujące

Informacje podsumowujące składamy wyłącznie za okresy miesięczne za pomocą  środków komunikacji elektronicznej do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu , w którym powstał obowiązek podatkowy. W analizowanym przypadku obowiązek podatkowy powstał w maju 2018 r., czyli WNT należy rozliczyć w informacji za ten okres. Gdy została złożona informacja podsumowująca za maj, to aby wykazać zaległą transakcję, należy posłużyć się deklaracją VAT-UEK. Jeśli deklaracja nie została złożona za ten okres, gdyż nie dokonaliście innej transakcji, która podlega wykazaniu w informacji podsumowującej, należy posłużyć się formularzem VAT-UE. Wraz z deklaracją warto złożyć czynny żal, aby uniknąć kary za złożenie informacji podsumowującej po terminie (art. 80a § 2 Kodeksu karnego skarbowego).

Podstawa prawna:

Tomasz Burchard, doradca podatkowy

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...