Premia pieniężna dotycząca WNT - rozliczenie VAT

Premia pieniężna dotycząca WNT - rozliczenie VAT / Fotolia
Spółka z o.o. dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od stałego klienta z Niemiec. W związku z przekroczeniem we wrześniu limitu zakupów w październiku otrzymaliśmy notę uznaniową wystawioną 30 września 2014 r. na bonus za 2014 r. (1% wartości sprzedaży). Jak to rozliczyć dla celów VAT? Czy prawidłowe będzie, jeżeli bonus wykażę w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE za październik według kursu z 29 września 2014 r.?

Premie pieniężne przy wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów

Spółka z o.o. dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od stałego klienta z Niemiec. W związku z przekroczeniem we wrześniu limitu zakupów w październiku otrzymaliśmy notę uznaniową wystawioną 30 września 2014 r. na bonus za 2014 r. (1% wartości sprzedaży). Jak to rozliczyć dla celów VAT? Czy prawidłowe będzie, jeżeli bonus wykażę w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE za październik według kursu z 29 września 2014 r.?

Autopromocja

W przedstawionej sytuacji spółka z o.o. otrzymała rabat w postaci premii pieniężnej. W związku z tym jest zobowiązana do korekty wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, co powinna uczynić w ramach deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowującej VAT-UE za październik. Obecnie organy podatkowe zaczęły zmieniać zdanie i uznają, że należy przyjąć jeden kurs dla całej korekty, która dotyczy określonego przez strony okresu rozliczeniowego, tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, w którym zagraniczny kontrahent wystawił dokument korygujący. W tym przypadku będzie to kurs z 29 września 2014 r. KiP potwierdza to stanowisko. Szczegóły w uzasadnieniu.

Jak wynika z treści pytania, spółka z o.o. otrzymała od niemieckiego kontrahenta premię pieniężną. W przeszłości można się było spotkać ze stanowiskiem (zwłaszcza wśród organów podatkowych), że otrzymywane przez podatników premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług. Stanowisko to zostało jednak przez sądy administracyjne odrzucone. Obecnie uznaje się, że premie pieniężne stanowią rodzaj rabatu (zob. przykładowo uchwałę NSA z 25 czerwca 2012 r., sygn. akt I FPS 2/12, czy interpretację ogólną Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r., sygn. PT3/033/10/423/AEW/12/PT-618).

Taki sposób traktowania premii pieniężnych obowiązuje w przypadkach, gdy istnieje ścisły związek między przyznawanymi premiami pieniężnymi a zakupami towarów lub usług dokonywanymi u podmiotu przyznającego premię pieniężną (w innych przypadkach premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczenie określonych usług – zob. wspomnianą już interpretację ogólną Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r., sygn. PT3/033/10/423/AEW/12/PT-618).

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W przedstawionej sytuacji związek taki istnieje. Jak wynika z treści pytania – premia pieniężna została przyznana w związku z przekroczeniem we wrześniu 2014 r. limitu zakupów. Uznać w tej sytuacji należy, że otrzymana przez spółkę z o.o. premia pieniężna z punktu widzenia VAT stanowi w istocie rodzaj rabatu. Odnosi się on – z punktu widzenia spółki – do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Na podstawie ich wartości została obliczona wysokość premii (zapewne chodzi o towary nabyte do dnia przekroczenia limitu zakupów uprawniającego do otrzymania premii pieniężnej). Odpowiednie zastosowanie ma zatem w przedstawionej sytuacji interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 czerwca 2012 r. (sygn. IBPP1/443-268/12/LSz), w której czytamy, że:

(...) otrzymana nota dokumentuje udzielony przez kontrahenta zagranicznego rabat. Został on bowiem przyznany za zakupy dokonane przez Wnioskodawcę, w ściśle określonym czasie (rok), zatem dotyczy konkretnego okresu i całego obrotu zrealizowanego w tym czasie. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż przedmiotowy rabat, mając wpływ na wartość dostaw, prowadzi do obniżenia ceny nabytych towarów. Wnioskodawca ma możliwość ustalenia, o ile nastąpiło obniżenie ceny transakcji udokumentowanej daną fakturą, nawet jeżeli tych transakcji jest więcej niż jedna w okresie rozliczeniowym. Tym samym istnieje możliwość przyporządkowania przyznanego rabatu do konkretnej dostawy.

A zatem w przedstawionej sytuacji spółka z o.o. jest obowiązana do zmniejszenia podstawy opodatkowania i podatku należnego od dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, których dotyczy rabat przyznany w formie premii pieniężnej (art. 30a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT).

UWAGA!

Premia pieniężna jest traktowana jak rabat, jeżeli jest ściśle związana z zakupami towarów lub usług dokonywanymi u podmiotu przyznającego tę premię.

Moment dokonania korekty WNT

Na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2013 r. organy podatkowe uznawały, że korekty WNT należy dokonywać w deklaracjach VAT-7/VAT-7K/VAT-7D oraz informacjach podsumowujących za okresy rozliczeniowe otrzymywania od unijnych dostawców dokumentów korygujących (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 czerwca 2011 r., sygn. IBPP3/443-333/11/PK, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 listopada 2012 r., sygn. ITPP2/443-980/12/AK).

Dotyczy to również sytuacji, gdy rabaty są konsekwencją przyznawanych premii pieniężnych (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 czerwca 2012 r., sygn. IBPP1/443-268/12/LSz, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lipca 2013 r., sygn. IPPP3/443-342/13-4/KT).

Należy uznać, że stanowisko to jest nadal aktualne na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r. A zatem w oparciu o otrzymaną notę uznaniową spółka z o.o. powinna dokonać zmniejszeń, o których mowa, w deklaracji VAT-7 za miesiąc otrzymania noty, czyli w deklaracji VAT-7 za październik 2014 r., oraz w informacji podsumowującej VAT-UE za ten miesiąc lub IV kwartał.

Kurs waluty przy dokonywaniu korekty WNT

Do tej pory przyjmowano, że przy rozliczaniu korekt powinien być stosowany kurs pierwotny (z nieistotnym w omawianej sytuacji wyjątkiem dotyczącym korekt podwyższających cenę ze względu na okoliczności, które wystąpiły po sprzedaży). Dotyczy to również korygowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Dlatego w przypadku WNT będzie to kurs zastosowany do przeliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, którego korekta dotyczy (zob. przykładowo wyrok NSA z 22 lutego 2007 r., sygn. I FSK 47/06, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 lutego 2011 r., sygn. ILPP2/443-1919/10-2/EN).

Organy podatkowe zaczęły w tym zakresie zmieniać zdanie. Uznają, że jeśli premia dotyczy dostaw dokonanych w okresie, a nie dostaw konkretnie wskazanych, to jako kurs przeliczeniowy można stosować kurs waluty obcej z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia dokumentu korygującego przez unijnego dostawcę. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lipca 2013 r., sygn. IPPP3/443-342/13-4/KT, czytamy, że:

Dniem właściwym do przeliczenia kwot w walutach obcych wykazanych na fakturze będzie ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej przez sprzedawcę.


A zatem odpowiedź na pytanie o właściwy kurs przeliczeniowy zależy od przyjęcia lub odrzucenia tego stanowiska. W ocenie autora fakt, że rabat wynika z przyznanej premii pieniężnej, nie uzasadnia odrzucenia zasady, że przy korygowaniu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów powinien być stosowany kurs pierwotny. A zatem w przedstawionej sytuacji spółka z o.o. powinna dokonać korekty wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, których dotyczy rabat przyznany w formie premii pieniężnej, stosując pierwotne kursy przeliczeniowe. Natomiast przyjęcie wskazanego stanowiska reprezentowanego przez niektóre organy podatkowe oznaczałoby, że właściwe będzie zastosowanie kursu z 29 września 2014 r. (tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia noty uznaniowej). Zajmowane przez organy podatkowe stanowisko jest korzystne i potwierdza je również KiP. Zalecamy jednak wystąpienie o interpretację indywidualną.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 30a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1171

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...