Nowe deklaracje VAT na 2011 rok

Paweł Huczko
rozwiń więcej
VAT 2011 deklaracja VAT-7
Od 2011 roku obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 i VAT-9M. Dotychczasowe wzory będzie można stosować nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy pierwszego półrocza 2011 r., ale we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C trzeba będzie wpisywać nowe stawki VAT.

Zmiany wynikają z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2010 r. Nr 250 poz. 1681),

Autopromocja

Nowa deklaracja VAT-7 na 2011 rok

Nowa deklaracja VAT-7K na 2011 rok

Nowa deklaracja VAT-7D na 2011 rok

Objaśnienia do deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D

Nowa deklaracja VAT-8 na 2011 rok

Nowa deklaracja VAT-9M na 2011 rok

Nowe wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług wraz z objaśnieniami będzie można stosować, począwszy od rozliczenia za pierwszy okres rozliczeniowy 2011 r.

Dotychczasowe deklaracje ważne do rozliczenia za czerwiec 2011 r.

Stare wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług wraz z objaśnieniami, określone w załącznikach nr 1 – 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług w brzmieniu dotychczasowym, mogą być stosowane nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy pierwszego półrocza 2011 r., z tym że we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C. ROZLICZENIE PODATKU NALEŻNEGO:

1) w wierszu 4 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 3%” należy wykazywać również:
a) w poz. 25 – podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 5%,
b) w poz. 26 – podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a;

2) w wierszu 5 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 7%” należy wykazywać również:
a) w poz. 27 – podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 8%,
b) w poz. 28 – podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a;

3) w wierszu 6 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 22%” należy wykazywać również:
a) w poz. 29 – podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 23%,
b) w poz. 30 – podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a.

Jednak starych deklaracji nie mogą używać w 2011 roku podatnicy nabywający usługi, dla których to usług są podatnikami zobowiązanymi do rozliczenia VAT.

Co nowego w nowych wzorach deklaracji

Generalnie nowe wzory VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 i VAT-9M, zostały oparte na dotychczasowych wzorach określonych na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 211, poz. 1333, z późn. zm.).

1. We wzorze deklaracji VAT-7, VAT -7K i VAT-7D, wprowadzono następujące zmiany w:

części C. Rozliczenie podatku należnego zmieniono brzmienie następujących wierszy:
- „4. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 3%” na „4. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką odpowiednio 3% albo 5%”;
- „5. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 7%” na „5. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką odpowiednio 7% albo 8%”;
- „6. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 22%” na „6. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką odpowiednio 22% albo 23%”;

Zmiany te (zastąpienie oznaczeń liczbowych stawek podatkowych nazwami ogólnymi) wynikają ze zmian stawek podatku od towarów i usług wprowadzanych od 2011 roku. Konieczność ogólnego określenia stawek wynika również z faktu, że w okresie przejściowym mogą wystąpić dwie stawki podstawowe (22% i 23%), dwie stawki obniżone (7% i 8%), a w przypadku stawki super obniżonej 3% i 5%. W ciągu roku mogą też wystąpić różne stawki w przypadku korekt obrotu.

Zdaniem Ministerstwa Finansów zaproponowane rozwiązanie jest najlepsze, bo alternatywne rozszerzanie deklaracji o kolejne 6 pozycji, a w przypadku dalszej podwyżki stawek o kolejne 12 pozycji, nie ułatwi podatnikowi rozliczenia z podatku, a jedynie zwiększy koszty druku tych formularzy, oraz zwiększy liczbę błędów przy wypełnianiu deklaracji, jak i przy wprowadzaniu danych z tej deklaracji do systemu POLTAX.

Ponadto w części C zmieniono brzmienie wiersza 12:
- z „12. Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (wypełnia nabywca towarów)” na „12. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca (poz. 42 wypełnia tylko nabywca).

Zmiana ta ma na celu umożliwienie wykazania przez dostawcę wartości dostaw towarów oraz świadczonych usług, oraz ewentualne rozliczenie podatku należnego od nabywanych usług, jeżeli dla tych czynności podatnikiem będzie nabywca.

W części F. Informacje dodatkowe - usunięto ze wzoru deklaracji w poz. 66 dla VAT-7 i VAT-7K, w poz. 72 dla VAT-7D kwadrat w brzmieniu „art.86 ust.8 pkt 1 ustawy”. Zmiana ma charakter doprecyzowujący. Informacja zawarta w tej poz. okazała się zbędna dla prawidłowego rozliczenia podatku. W konsekwencji przesunięto numerację pozostałych pozycji.

2. We wzorze deklaracji VAT-8 i VAT-9M w części C. Rozliczenie podatku należnego zmieniono brzmienie wiersza:
„Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (wypełnia nabywca towarów)” na „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca (wypełnia nabywca).
Zmiana ta ma na celu umożliwienie rozliczenia podatku od towarów i usług w przypadku nabywania przez podatników usług, dla których są podatnikami.

W związku z tymi zmianami również doprecyzowano we wzorze VAT-8 i VAT-9M treść objaśnień „Składający” w celu uwzględnienia tych podmiotów, które nabywają usługi, dla których są podatnikami. 

W związku z doprecyzowaniem podmiotów składających, skrócono też nazwę deklaracji VAT-9M z „Deklaracja dla podatku od towarów i usług od importu usług lub dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca” na „Deklaracja dla podatku od towarów i usług”. W świetle zmian wprowadzonych we wzorze tej deklaracji, nazwa tej deklaracji wymagałaby, albo rozszerzenia nazwy, albo jej skrócenia, tak jak uczyniono to w projekcie. Zmiana ta ma również na celu ujednolicenie nazw deklaracji (tak jak deklaracja VAT-7, VAT-7K, VAT-7D i VAT-8).

W związku ze zmianami we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D, w Objaśnieniach do tych deklaracji:
- zostały wprowadzone dodatkowo objaśnienia do pozycji 25, 26, 27, 28, 29, 30 projektowanych wzorów,
- doprecyzowano objaśnienia do poz. 41 i 42 deklaracji w związku ze zmianą nazwy wiersza dla tych pozycji,
- usunięto objaśnienia do poz. 66 (art. 86 ust.8 pkt 1 ustawy ) obecnie obowiązującej deklaracji VAT-7 i VAT-7K i poz. 72 – deklaracji VAT-7D.

Wszystko o: VAT 2011

Wszystko o: Podatki 2011

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...