Czy sprzedaż własności gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu podlega VAT?

Katarzyna Broniszewska
rozwiń więcej
Czy sprzedaż własności gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu podlega VAT?
Ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę towarów. Sprzedaż nieruchomości gruntowej osobie, która dotychczas była jej użytkownikiem wieczystym stanowi przekształcenie tego prawa w prawo własności. Nie można tego przekształcenia traktować jak ponownej dostawy tego samego towaru między tymi samymi stronami.

Co podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Autopromocja

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Dostawa towarów to przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Świadczenie usług to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

Podstawa prawna- art.5, art.7 oraz art.8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U.04.54.535 z późniejszymi zmianami).

Dostawa towarów

Dostawę towarów należy rozumieć szeroko, biorąc pod uwagę przede wszystkim znaczenie ekonomiczne dokonanej transakcji, w dalszej kolejności charakter prawny. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie zawężenia zakresu opodatkowania tylko do sytuacji, kiedy przenoszona jest własność towaru lub uznania transakcji za świadczenie usług.

Dostawa towarów dotyczy każdej transakcji, czynności, która polega na przeniesieniu dobra materialnego przez jedną ze stron umowy. Druga strona uzyskuje prawo do faktycznego dysponowania tym dobrem, jak gdyby była jego właścicielem. Zatem chodzi tu o faktyczne przeniesienie prawa to dysponowania towarem, o ekonomiczny sens transakcji.

(Takie stanowisko zostało wyrażone przez M. Chomiuka - VI Dyrektywa VAT komentarz pod red. K. Sachsa, Warszawa 2003, s. 105-106 oraz w uzasadnieniu do orzeczenia z dnia 8 lutego 1990 r. w sprawie C-320/88 pomiędzy Shipping and Forwarding Enterprise Safe B.V. a Staatsecretaris van Financien (Holandia) Europejski Trybunał Sprawiedliwości)

Użytkowanie wieczyste

Użytkowanie wieczyste polega na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej, która stanowi własność skarbu państwa, województwa, powiatu bądź gminy lub związku tych jednostek osobie fizycznej lub prawnej na czas określony wynoszący 99 lat (gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na 99 lat, dopuszczalne jest oddanie gruntu na okres krótszy, co najmniej jednak na lat 40)- art. 232 oraz 236 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku kodeks cywilny (Dz.U.64.16.93 z późniejszymi zmianami).

Użytkowanie wieczyste jest prawem, które daje możliwość korzystania z gruntu (z wyłączeniem innych osób), rozporządzania gruntem (co oznacza, że użytkownik wieczysty może to prawo sprzedać, obciążyć lub zapisać w testamencie). Podlega ono także egzekucji.

Wymienione uprawnienia wpływają na to, że prawo użytkowania wieczystego jest prawem zbliżonym do prawa własności.
Co z tego wynika?

Biorąc pod uwagę charakter prawny użytkowania wieczystego (który pozwala stwierdzić, że oddanie gruntu stanowi przeniesienie prawa do rozporządzania tym gruntem jak właściciel) oraz rozumienie pojęcia dostawy towarów (przede wszystkim jako oddanie towaru do faktycznej dyspozycji w znaczeniu ekonomicznym) można stwierdzić, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów.

Czy sprzedaż własności gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu podlega VAT?

Ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę towarów. Z chwilą ustanowienia użytkowania wieczystego powstaje prawo do faktycznego dysponowania nieruchomością, jak gdyby było się jej właścicielem.

Sprzedaż nieruchomości gruntowej osobie, która dotychczas była jej użytkownikiem wieczystym stanowi przekształcenie tego prawa w prawo własności. Nie można tego przekształcenia traktować jak ponownej dostawy tego samego towaru między tymi samymi stronami. Nie został spełniony wymóg art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Konsekwencją tego stanowiska jest to, że sprzedaż własności gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Polecamy: VAT 2011 - zmiany od 1 kwietnia

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Problem sprzedaży własności gruntu dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu był omówiony także w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 24.05.2010 roku (I SA/Kr 605/10).

Źródło: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 27 stycznia 2011 roku (sygn. III SA/Wa 1430/10).

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...