Po rezygnacji z budowy można sprzedać działki bez VAT

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Po rezygnacji z budowy można sprzedać działki bez VAT
Podatnik pozbywający się działek, na których planował wznieść dom dla siebie, nie jest z tego tytułu obciążony daniną od towarów i usług – orzekł warszawski WSA.

Taka transakcja mieści się w granicach zwykłego zarządu majątkiem prywatnym, który nie ma nic wspólnego z działalnością gospodarczą – podkreślił sąd.

Autopromocja

Chodziło o mężczyznę, który w 2003 r. kupił trzy działki wraz z udziałem (1/3) w drodze dojazdowej. Planował na nich wybudować dom jednorodzinny z garażem i basenem. Zlecił projekt domu architektowi, wystąpił o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, uzyskał warunki przyłączenia do sieci energetycznej i wodno-kanalizacyjnej. Zamówił również ocenę radiestezyjną terenu.

Ostatecznie zmienił jednak zdanie i postanowił nie budować domu. Jak później tłumaczył, nieruchomość jest położona daleko od centrum miasta, a to oznacza, że dowożenie dzieci do szkoły i na zajęcia dodatkowe nastręczałoby trudności. Zlecił więc sprzedaż działek agencji nieruchomości – i do tego ograniczył całą związaną z planowaną transakcją działalność marketingową.

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

W 2007 r. kupił inny grunt i to na nim wybudował dom. W 2010 r. zarejestrował firmę i zaczął profesjonalnie udzielać pożyczek oraz obracać nieruchomościami.

Przed sprzedażą działek kupionych w 2003 r. i uzyskaniem odszkodowania od gminy za jedną z nich (została wywłaszczona) zapytał dyrektora izby skarbowej, czy planowana transakcja oraz odszkodowanie od samorządu będą wolne od VAT. Sam był tego pewien, ponieważ uważał, że posiadane od kilkunastu lat nieruchomości to część jego majątku prywatnego.

Dyrektor izby był jednak innego zdania. Uznał, że wszystkie działania mężczyzny miały na celu zwiększenie wartości tego gruntu. A to argument – podobnie jak wybudowanie domu na innym terenie i rozpoczęcie profesjonalnego obrotu nieruchomościami – że planowana transakcja wyczerpuje definicję działalności gospodarczej zawartą w ustawie o VAT. W rezultacie będzie obciążona podatkiem. Podobnie jak odszkodowanie od gminy – dodał dyrektor izby. Jest to bowiem wynagrodzenie za przeniesienie na jej rzecz jednej z działek.

Mężczyzna wniósł skargę i wygrał przed WSA w Warszawie. Sąd przyznał, że skoro grunt został kupiony na cele mieszkaniowe i tylko po to mężczyzna prowadził na nim inwestycje, to późniejsza sprzedaż nie podlega VAT. Nie ma przy tym znaczenia, że mężczyzna profesjonalnie obraca innymi nieruchomościami. Zainteresowany nie musi też płacić VAT od odszkodowania, gdyż otrzyma je jako osoba fizyczna, a nie przedsiębiorca – podkreślił WSA. Wyrok nie jest prawomocny.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Mariusz Szulc

mariusz.szulc@infor.pl

Wyrok WSA w Warszawie z 24 lipca 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3903/14.

Księgowość
Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

pokaż więcej
Proszę czekać...