Jak ujmować w księgach bony świąteczne

Przekazywane pracownikom bony towarowe i paczki mogą być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W takim przypadku nie odprowadza się od nich składek ZUS. Będzie to odzwierciedlone w ewidencji księgowej.

SPIS TREŚCI

AKTY PRAWNE

PRZYKŁADY




Fundusz socjalny
 
Bony i paczki sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie powinny być wręczane każdemu pracownikowi. Przekazywanie tego typu świadczeń uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Taki wymóg stawia art. 8 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.).
Otrzymane bony niezależnie od źródła finansowania dla obdarowanych zawsze będą stanowiły przychód. W związku z tym będą podlegały obciążeniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast jeżeli będą one zakupione ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wartość przekazanych bonów nie będzie podstawą obliczania wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Warto wiedzieć, że wydatki na ten cel w tym przypadku (finansowane z ZFŚS) nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów. Dzieje się tak ze względu na fakt, że przepisy podatkowe zaliczają do kosztów uzyskania przychodów odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy. Pod warunkiem, że środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu.
Duże znaczenie przy ewidencji bonów będzie miał również fakt, że nie podlegają one podatkowi od towarów i usług. Ponieważ w związku z ich nabyciem nie wystawia się faktury VAT, w księgach rachunkowych wprowadzane będą na podstawie paragonu.
 
Ewidencja księgowa
 
Zakup bonów towarowych na podstawie otrzymanego paragonu można zaewidencjonować zapisem strona Wn konto 300 „Rozliczenie zakupu”, strona Ma konto 202 „Rozrachunki z dostawcami z tytułu dostaw i usług”. Dzieje się tak, jeżeli zapłata następuje w innym czasie niż sam zakup. W takim przypadku w momencie uregulowania płatności należy wprowadzić zapis: strona Wn konto 202 „Rozrachunki z dostawcami z tytułu dostaw i usług”, strona Ma konto „Rachunek bankowy ZFŚS”. Kolejne zapisy zostaną wprowadzone do ksiąg w momencie:
• przekazania bonów osobie odpowiedzialnej za ich wydanie: Wn konto 230 „Rozrachunki z pracownikami”/Ma 300 konto „Rozliczenie zakupu”,
• wydania bonów towarowych pracownikom na podstawie listy potwierdzającej odbiór: Wn konto 831 „Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych”/Ma konto 230 „Rozrachunki z pracownikami”,
• obciążenia pracownika zaliczką na podatek (19 proc.) od wartości otrzymanych bonów (najczęściej pracodawca potrąca tą wartość z wynagrodzenia w kolejnym miesiącu) Wn konto 230 „Rozrachunki z pracownikami”/Ma 220 konto „Rozrachunki publicznoprawne.”
 
Paczki z funduszu
 
Trochę odmienne zasady dotyczą paczek świątecznych zakupionych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W tym przypadku zastosowanie będzie miał art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem podatku dochodowego nie płaci się od wartości rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Warto jednak pamiętać, że za rzeczowe świadczenia nie są uważane bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
Jeżeli więc przekazane paczki nie przekraczają podanego limitu, nie odprowadza się od nich ani podatku dochodowego, ani składek ZUS.
 

Bony towarowe
 
W przypadku przekazania bonów towarowych, które pracodawca kupił ze środków obrotowych jednostki, będziemy mieli do czynienia nie tylko z obciążeniami podatku dochodowego, ale również z tytułu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczeń zdrowotnych. W związku z tym obciążenia te będą musiały zostać pokryte albo poprzez wpłatę odpowiedniej kwoty przez pracownika lub potrącone z wypłaty w kolejnym miesiącu.
Ewidencja w księgach rachunkowych będzie przebiegała w poniższy sposób:
1. Zakup bonów towarowych: Wn konto 300 „Rozliczenie zakupu”/Ma konto 202 „Rozrachunki z dostawcami z tytułu dostaw i usług”.
2. Uiszczenie zapłaty: Wn konto 202 „Rozrachunki z dostawcami z tytułu dostaw i usług”/Ma konto 130 „Rachunek bankowy”,
3. Wydanie bonów pracownikom – ewidencja na podstawie lisy potwierdzającej przekazanie bonów: Wn konto 400 „Koszty według rodzajów”/Ma konto 300 „Rozliczenie zakupu”.
4. Obciążenia, które musi pokryć pracownik z tytułu: składek na ubezpieczenie społeczne (w części, którą musi pokryć pracownik), ubezpieczenie zdrowotne oraz 19-proc. zaliczkę na podatek dochodowy: Wn konto 230 „Rozrachunki z pracownikami”/Ma 220 konto „Rozrachunki publicznoprawne”
5. Obciążenie pracodawcy częścią składki zdrowotnej i składką na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych: Wn konto 440 „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia”/Ma konto 220 „Rozrachunki publicznoprawne”.
 

Agnieszka Pokojska
 

Gazeta Prawna Nr 230/2006 [Dodatek: Tygodnik Podatkowy]
z dnia 2006-11-27


- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

- ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.)


Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...