Z jaką stawką refakturować usługi udokumentowane zwykłymi rachunkami i paragonami

Jesteśmy firmą reklamową i wraz z honorarium musimy refakturować naszym klientom koszty zewnętrzne. Z jaką stawką powinniśmy refakturować: umowy zlecenia, usługi gastronomiczne, noclegowe i taksówki dokumentowane zwykłymi rachunkami lub paragonami fiskalnymi?
eśli otrzyma Pan zwykły rachunek dokumentujący nabytą usługę, to kontrahentowi, na którego przenosi Pan koszt tej usługi, należy wystawić fakturę VAT wraz z należnym podatkiem. Stawka podatku zależy od rodzaju fakturowanej (lub refakturowanej) usługi. Podatnik refakturujący koszty jest traktowany jako podmiot świadczący usługę.
Aby odpowiedzieć na pytanie, należy najpierw odnieść się do tematu refakturowania. Kwestia refakturowania kosztów zewnętrznych przez usługodawców budziła kontrowersje od wprowadzenia ustawy o podatku od towarów i usług z 1993 r. Organy podatkowe początkowo próbowały kwestionować możliwość refakturowania, jednak później wykształciło się pewne trwałe podejście do tego tematu. W praktyce możemy mieć do czynienia z dwiema różnymi w skutkach sytuacjami.
W pierwszej nabywca usługi refakturuje nabyte wcześniej przez siebie usługi lub towary. W tym przypadku refaktura odbywa się niejako poza właściwą fakturą, którą wystawia usługodawca za świadczone przez siebie usługi. Na przykład, firma szkoleniowa refakturuje na kontrahenta zakupione przez siebie bilety lotnicze dla uczestników szkolenia. W tym przypadku, zgodnie z przyjętym orzecznictwem, powinna być wystawiona osobna faktura (refaktura) ze stawką VAT identyczną z tą, z jaką firma nabyła bilety lotnicze (czyli 0%). Warunkiem zastosowania takiej stawki jest jednak niedoliczanie marży przez firmę refakturującą do nabytych biletów. Osobno wystawiana jest faktura za szkolenie.
W drugiej sytuacji mamy do czynienia z kosztem usług świadczonych przez usługodawcę (na przykład tę samą firmę szkoleniową), który umawia się ze swoim kontrahentem, że wyświadczy usługę za określoną kwotę. Jednocześnie podaje koszt swojej usługi, do której zalicza między innymi zakup biletów lotniczych. Jednak, zgodnie z umową, firma ta wystawia tylko jedną fakturę za usługi szkoleniowe. W tym przypadku stawka VAT powinna być jedna i odpowiadać stawce usługi szkoleniowej.
Odnosząc się do Państwa pytania, należy odpowiedzieć, że stawka refaktury będzie zależała od Państwa umowy z kontrahentem. Jeżeli będziecie Państwo refakturować osobno zakupione przez siebie usługi, to niejako stajecie się świadczącym te usługi i powinniście zastosować stawkę właściwą dla danej usługi (np. stawka zwolniona lub stawka 0%). Jeżeli natomiast będziecie wystawiać jedną fakturę za usługi reklamowe, to powinniście zafakturować całość usługi ze stawką 22%. Dla jasności poniesionych przez siebie kosztów możecie Państwo dołączyć do faktury załącznik, w którym przedstawicie poniesione przez siebie koszty (tzw. koszty wykonania usługi).
Należy podkreślić, że refakturę wystawia się wtedy, gdy podatnik otrzymał fakturę pierwotną. Jeżeli podatnik nabył usługi czy towary, a nabycie to nie było udokumentowane fakturą, to nie możemy mówić o refakturowaniu, tylko o fakturowaniu na rzecz nabywcy poniesionych kosztów.
Jeżeli zatem podatnik otrzyma rachunek zwykły dokumentujący nabytą usługę, to kontrahentowi, na którego przenosi koszt tej usługi, wystawia fakturę VAT, doliczając wartość należnego podatku. Stawka podatku zależy od rodzaju fakturowanej usługi. Podatnik traktowany jest bowiem również w tym przypadku jako podmiot świadczący usługę.
• art. 7 ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Bartosz Iljin
Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...