Jak wybrać najlepszego konsultanta dla przedsiębiorstwa

Pracuję na stanowisku głównego księgowego w małym przedsiębiorstwie handlowym. W naszej firmie dużo mówi się o podnoszeniu efektywności działań, racjonalizacji kosztów itd. W związku z tym polecono mi zatrudnienie zewnętrznego konsultanta, który ma w sposób obiektywny przyjrzeć się naszej firmie i zaproponować konkretne rozwiązania. Na jakie elementy powinienem szczególnie zwracać uwagę przy wyborze konsultanta? Nie ukrywam, iż cena również stanowi dla nas istotny wyznacznik, gdyż nie stać nas na drogie doradztwo.
Branie pod uwagę wyłącznie ceny zatrudnienia zewnętrznego konsultanta najczęściej nie jest zbyt dobrym wyznacznikiem przy analizie różnych ofert firm doradczych. Choć nie da się ukryć, iż dla małych przedsiębiorstw pieniądze są bardzo istotnym ograniczeniem.
W takiej sytuacji należy się zastanowić, czy nie warto (zamiast zatrudniania dużej firmy konsultingowej) powierzyć doradztwo niezależnemu konsultantowi – specjaliście w dziedzinie badania efektywności i monitoringu kosztów. Trzeba jednak pamiętać, iż musi to być konsultant z dużym doświadczeniem branżowym lub doświadczeniem w realizacji podobnych zleceń w przeszłości. Często właśnie taki konsultant może okazać się lepszym i efektywniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa. Łatwiej i szybciej angażując się w jego działalność operacyjną może szerzej i głębiej poznawać specyfikę działania przedsiębiorstwa i dopasowywać rekomendacje do dynamicznie zmieniających się realiów rynkowych.
Najogólniej rzecz biorąc, wybór zewnętrznego doradcy dla przedsiębiorstwa powinien być każdorazowo analizowany pod kątem:
charakteru usługi, która ma być zrealizowana,
możliwości finansowych przedsiębiorstwa,
doświadczenia i renomy firmy konsultingowej (warto przy tym zażądać udokumentowania referencji od dotychczasowych jej klientów, u których były realizowane podobne zlecenia; jednocześnie warto szczegółowo przyjrzeć się doświadczeniu zawodowemu poszczególnych konsultantów i ich asystentów, to od nich przecież najwięcej zależy).
przewidywanego czasu realizacji usługi bądź przewidywanego czasu współpracy z firmą doradczą,
szacowanych dla przedsiębiorstwa efektów (zebrane od firm doradczych oferty powinny być zawsze analizowane pod kątem korzyści wynikających z prac konsultanta; w związku z tym tam, gdzie tylko to jest możliwe warto szacować relację kosztu usługi do oczekiwanego efektu),
terytorialności funkcjonowania firmy konsultingowej. W wyborze doradcy pomocny może być także fakt jego działania na danym terenie. Powoduje to zmniejszenie kosztów usługi z uwagi na niższe koszty dojazdów, diet, itp.
Na wyższym poziomie szczegółowości warto także przyglądać się jakości przygotowanej przez firmę konsultingową oferty (sposób prezentacji, zakres oferty, proponowany harmonogram oraz szczegółowy kosztorys prac, elastyczność).
Renata Woźniak
Specjalista z dziedziny finansów i zarządzania
odpowiadamy na pytania: www.infor.pl/pytaniasfk


Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...