Jak opodatkować wynajem pracowników do pracy w innym kraju UE

Firma polska wynajmuje pracowników do pracy w Szwecji. Pracownicy wykonują pracę kierowców. Ja fakturuję cenę za jedną godzinę pracy na firmę szwedzką. Wszystkie rozliczenia z pracownikami dokonywane są w Polsce. Czy usługę taką należy traktować jako usługę transportową, jak naliczyć VAT, jaką wystawić fakturę?
RADA
Przy tak przedstawionym stanie faktycznym trudno jednoznacznie określić, jakie usługi świadczy firma polska. Fakturowanie za godzinę pracy nie jest tu wskazówką, bowiem jest to tylko sposób rozliczenia się między stronami umowy i może wystąpić zarówno w umowie o świadczenie usług transportowych, jak i w wynajmie, oddelegowaniu pracowników. W uzasadnieniu przedstawiam skutki podatkowe obydwu rodzajów usług.
UZASADNIENIE
Decydująca w sprawie będzie treść umowy, z której będzie wynikało, co tak naprawdę stanowi przedmiot umowy, tj. za jakie czynności firma polska otrzyma wynagrodzenie. W szczególności czy zobowiązuje się dostarczyć personel, czy przewieźć towar lub osoby na określonej trasie. Na podstawie treści pytania niestety nie można tego ustalić.
Spróbujmy jednak przyjąć dwa warianty:
1. Opodatkowanie usług polegających na rekrutacji pracowników
Przy założeniu, że usługi podatnika polegają na wyszukiwaniu pracowników do pracy w Szwecji (bez znaczenia tu jest, w jakim charakterze będą zatrudnieni, zapłata za świadczoną usługę stanowi wynagrodzenie za fakt ich rekrutacji, a nie efekt ich pracy), mamy do czynienia z usługą, która mieści się w katalogu czynności niematerialnych, w przypadku których miejsce świadczenia wyznacza art. 27 ust. 3 ustawy o VAT. Stanowi on, iż w przypadku świadczenia przez podatnika m.in. usługi polegającej na dostarczaniu personelu dla podatnika mającego siedzibę na terytorium Wspólnoty (dla podatnika szwedzkiego) miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności – stały adres lub miejsce zamieszkania. Przy założeniu, że firma szwedzka ma siedzibę w Szwecji, opodatkowanie nastąpi w Szwecji. Jeśli więc mamy do czynienia z oddelegowaniem personelu, miejsce świadczenia (i opodatkowania) będzie w Szwecji. Polska firma powinna zgodnie z art. 106 ustawy o VAT udokumentować tę usługę fakturą VAT. Faktura ta nie zawiera podatku VAT. W treści faktury należy jednak wskazać NIP nabywcy oraz zawrzeć klauzulę, że podatek rozliczy nabywca (§ 27 rozporządzenia MF z 25 maja 2005 r.).
2. Opodatkowanie usług transportowych
W przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna (art. 28 ustawy o VAT). Gdy nabywca usługi poda świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa wydania numeru nabywcy.
W przypadku gdy usługa nie mieści się w pojęciu wewnątrzwspólnotowej usługi transportu, opodatkowanie następuje według miejsca, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Jeśli więc transport będzie wykonywany na terytorium jednego państwa członkowskiego, będzie podlegał opodatkowaniu w tym państwie według reguł w nim obowiązujących. Jeśli transport będzie świadczony w Polsce dla kontrahenta szwedzkiego, będzie obowiązywał polski VAT (stawka 22% – transport towarów, 7% – transport osób). W przypadku gdyby transport spełniał definicje transportu międzynarodowego (art. 83 ust. 3 ustawy o VAT), odcinek trasy przebiegający w Polsce będzie podlegał opodatkowaniu według stawki 0%, natomiast poza Polską nie będzie podlegał opodatkowaniu.
 art. 27 ust. 3 i 4, art. 41, art. 83 ust. 3, art. 106 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
 § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
Iwona Skrok
ekspert w zakresie VAT


Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...